bugün

islam'da canlı resim ve heykel yasaktır. zamanla putperestliğe düşme ihtimali vardır.
geçmiş ümmetlerde bu yaşanmıştır.
Anlatılan tasvirleri olağanüstü şöyle yakışıklı böyle yakışıklı, ama aslında senin benim gibi normal bi insan niye bozsunlar şimdi o büyüyü.
ya hadi siktir git çiz amk resmini dağıt ortalığa ben yaptım oldu dogmaları yıktım de amk sefili...
islama göre yasaktır, müslüman değilsen bununla ilgili bir sıkıntın olmaması gerekir. ama müslümanların da seninle ilgili bir sıkıntısı olmaması gerekir. birileri resmeder sen de bakmazsın olur biter. bu benim kutsalım deyip tüm dünyanın buna ayak uydurmasını beklemek de biraz tuhaf geliyor bana. o zaman bunun sınırı olmaz, daha azınlıkta bir sürü inanış vardır ve bunlarla ilgili de onların yasaklarına uymamız mı gerekmektedir?
peygamberlerin fiziksel görünümlerinin hale hazırda günümüze kadar gelen bir tasviri, resmi herhangi bir şekilde görsel kaydı mevcut olmadığı için yapılan tüm çizimler uygunsuz olacaktır veya çizen kişinin kendi hayal gücünün veyahut inanış biçimine göre şekilleneceğinden-değişeceğinden bilir kişiler görüntüsünün herhangi bir şekilde bir filmde canlandırılmasını, resim olarak çizilmesini uygun görmemişlerdir.

he günah mıdır bence değildir. zatende şöyle de bir şey var; inançlı bir müslüman kalkıp yapacağı filmde peygamber(ler) efendimizi bir kişi tarafından canlandırma girişimine tenezzül etmez veya inançlı bir ressam onu çizme, resmetme çabasında olmaz. bunların boş işler olduğunu bilir.

bizim amacımız, gayretimiz onun hayatını, yaşayış şeklini(sünneti); allah'ın emrini hayatına eksiksiz bir şekilde nasıl işlemeye çalıştığını öğrenmek olmalı. ki cennetle müjdelenmiş olduğu halde allah'a bu kadar yakın, içten olmak. o'na bu kadar sadık olmak.

işte buna göre herkes kendini düşünmeli. kafa yorulması gereken nokta budur vesselam.
resmi olsun, heykeli olsun sonra mitolojik kahramana dönsün öyle mi?

elimizdeki örnekler(hatta son yüzyıldaki askeri kahramanlar) bunu doğruluyor,

hem ateistler bu konuda neden kafa yoruyor ki? yani nötr olmanız gereken bir konuyu kendinize dert edinmeniz saçma değil mi?
keyfi yasaktir, alt psikoloji olarak cirkin oldugu dusuncesi kafalara takilmaktadir.

neyse ki yasak, yoksa put olurdu.

(bkz: arap)
(bkz: el ilah)
(bkz: put)
(bkz: kabe)