1. 1.
  (bkz: islam ı medeniyet yapan gücün kuran dan gelmemesi)
  2 -5 ... baftan
 2. 2.
  Cihat ve cihan anlayışının birleşimi olması sebebiyle geniş coğrafyalara yayılan en büyük dünya medeniyetlerindendir.
  1 ... mazirodes
 3. 3.
  günümüzde karşılığı 3. dünya ülkeleridir.

  islam medeniyetsizliğine dönmüştür.
  ... mudahil
 4. 4.
  islam medeniyetini katliamlardan ibaret zannedenler kafasını kuma gömüp gerçeklere götünü dönenlerin düşüncesidir. islam medeniyeti Ona buna şuna ait değldir islama aittir. ideolojik yancılıkla beyin masturbasyonu yapanlar özne ile yüklemin bağını anlayamazlar. islam medeniyeti, batının temellerini atmıştır diyenler batılıların ta kendileridir. bizim andavallar da yumurtadan çıkar kabuğunu beğenmez!
  3 -3 ... gilgamesh
 5. 5.
  köleliği avrupa medeniyeti bastırmasa kolay kolay bırakamayacak bir medeniyettir.

  hristiyanlık islamdan 6 yüzyıl önce gelip köleleri özgürleştirirken ironiye bakarmısınız bizde kölenin nikahı hangi şartlarda düşer konuları tartışma konusu olmuştur.

  iyi bir medeniyettir yersen.
  2 -1 ... mudahil
 6. 6.
  (bkz: batıya doğru akan nehir) belgeselinde ayrınıtılı olarak ele alınan medeniyettir.
  ... bir alemsin saskin sen
 7. 7.
  (120) ibni Muhayriz şöyle dedi:Mescide girdim, orada Ebu Said [Radiyallahu Anh)[ı görüp yanına oturdum ve ona azil meselesini sordum. Ebu Said [Radiyallahu Anh)şöyle cevap verdi:Biz Mustalik oğulları savaşında Rasulullah [Sallallahu Aleyhi ve Sellem)[ ile beraber yola çıktık. Neticede Arap esirlerden birçok kadın esir elde ettik. Kadınlara karşı arzumuz artmış bekârlık bize çok şiddetli olmuştu. Kadınlara yaklaşmak, bununla beraber azil hoşumuza gidiyor azil yapmak istiyorduk. Ancak Rasulullah [Sallallahu Aleyhi ve Sellem)[aramızda iken, ona sormadan nasıl azil yaparız dedik ve bu meseleyi Rasulullah [Sallallahu Aleyhi ve Sellem)[e sorduk.asulullah [Sallallahu Aleyhi ve Sellem)‘Bu fiili yapmamanız üzerinize gerekli değildir yahut. Bunu yapmanızda üzerine bir beis yoktur Kıyamet gününe kadar meydana gelecek her can muhakkak dünyaya gelecektir’[buyurdu.”[Buhari 3868, Müslim 1438/125, Ebu Davud 2172, Said bin Mensur 2220, Begavi 2370

  değişik bir medeniyettir. bazılarına göre halen örnek almamız gereken bir medeniyettir.
  2 ... agaadam
 8. 8.
  gelişmişliğin kapitalizmin kriterlerine göre ölçüldüğü modern dünyâ'da geride kalmasının sebebini fikrî gerilikten ziyâde ekonomik taassubiyette aramak gerekiyor belkide. konu hakkında nâçizâne bir yazı:

  http://www.yeraltitarih.c...ar-neden-geri-kaldik.html
  1 -1 ... ankakusu
 9. 9.
  ismet özel okunursa medeniyet olmadığı anlaşılır.
  ... theafrasiyab
 10. 10.
  13. yüzyıldan itibaren tenkitçi anlayışın zamanla kaybolması sonucu tedricen inhitat sürecine giren medeniyettir.
  ... strategy