bugün

artik iyice gün yüzüne çikmiş gerçektir. islam hakkında olumsuz konusan herkes taşa tutulmaya baslandı. ayrıca bu entry sayesinde alacağim eksi oylar islam dininin ne kadar hoşgörü dini oldugunu da gösterecektir. kimine göre islam hoşgörü dini değildir, müslüman kardeşlerden anlayış bekliyoruz.

leyzdizin centilmini ! mini haa ! are you ready ? gelsin eksiler. *

edit : beni yanıltmadınız. *
islam hoşgörü diniyse bu entrymi şukela yapın demeye getiren tabiri caizse ki evet caiz skimsonik tespit.
über, hiper, züher ve hatta pascal züberbühler zekaya sahip olan bir insanüstü varlığın kur'an bile okumadan islamiyet hakkında vardığı son nokta.

- islam hoşgörü dini değildir aga..
- haa tamam o zaman. bak nasıl aydınlandım bilsen. hadi protonları parçalayalım...
- dur ne dedim şimdi..
- bak lan... japonya'ya gidesim geldi. hele senle ne para kırarız bu zekayla.
- lan!?
- sen bu tespiti yaptın ya, evimde köşede duran kur'an'ı yakasım geldi. nasılsa şiddet içeren bir kitap. camileri de içindekileriyle berabe....
- yeter laaan!!
- yaa, yaa...
islam ı anlamamışların düşüncesidir. Dünya da hoşgörüsüzlükleri islam dini hesabına yazmakla islam dininin hoşgörü ölçüsü değiştirilemez. Bu fikri savunan insanları hoşgörü gösterip islam dinini incelemeye davet ediyorum.
edit: Ayrıca eksi oy verenleri islamın hoşgörüsüz insanları olarak değerlendirmekte saçmalığın daniskasıdır.
hoşgörmeseydik hala bu sözleri söyleyebilen olabilir miydi? En az hüküm sürdüğümüz toprakta 200 sene kalmışız. her hafta bir aileyi katletseydik bazıları gibi şu anda balkanlar, ispanya ve dahi bilumum memleketlerde o ırklar olmazdı.

aradığınız kişinin at gözlükleri var mobil insan kapsama alanı dışında lütfen gözlüğünü çıkarmasını bekleyiniz. the person has got....

doğruluğunu yada yanlışlığını tartışmayacağım önermedir.
"Allah, sizi, din konusunda sizinle savaşmamış, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış kimselere iyilik etmekten, onlara âdil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah, âdil davrananları sever." *
ayetiyle gayet güzel cevaplanabilecek başlıktır.
ilk önce kızdıran bir başlık açıp entry girmek ve arkasından hoşgörü beklemek..
*
"ehl-i kitapla ancak en güzel şekilde mücadele ediniz. onlardan zulmedenlerle ise şiddetle mücadele ediniz." *
islam'ın peygamberi ile kitabı ile herkese hoşgörü göstermeyi öğütlemesi; ancak, bazı çevrelerce bunun tam tersinin uygulanması sonucu ortaya çıkan durum. islam temelde hoşgörüyü, sabrı öğütler öğütlemesine; ancak günümüzde kendileri gibi düşünmeyenleri taşlayan insanlar da ne ola ki bu durumda?
sene 1989. bilemedin 90. saylon ve mahalle akadaşları kartaltepenin piçleriyle okulun bahçesinde bir derbiden daha zaferle ayrılır; ev uzaktır ve su içmeye her zaman olduğu gibi camiye gidilir. bütün takım abdesthanede musluğa ağzını dayayıp suyunu içer, kafayı suyun altına tutup sırılsıklam keyfini yapar. o sırada asası dikenli bir dinazor kapıdan girer ve olaylar gelişir;

-aferin abdest mi alıyorsunuz?
-dede apses ne ki?

güm!!!!

evet. o güm sesi; sakalı ferrari tekerine takılasıca pezevengin asasının saylonun sırtından çıkardığı sestir.

şimdi sen anlatacaksın; 'hayatında kuranı okumadan vırt zırt'.. şeklinde. mevzu budur dostum; üç aşağı beş yukarı budur malesef.
(bkz: islam hosgoru dinidir/@iamwhoiam)
her doktriner yapı gibi ideolojiler onu kullanan elinde bir kıyımın da, kardeşliğin de tohumlarını atabilir. bu durumda islâm'ın hoşgörü dini olmadığını söylemek anlamsız.

ama şurası açık ki, müslümanlar için hoşgörü oldukça azınlıkta kalmış bir kesim için geçerli. islâm'ı daha çok düşmanlıklar üzerinden yorumlayan kesimler iktidarda ya da güce sahip müslüman ülkelerde. bunda "batı"nın "doğu"ya yaklaşımının da etkisi olduğu yadsınamaz, ama "batı kültürü" dediğimiz yapılanma içinde ne olursa olsun bir eleştiri payı vardır, ama islâm ülkelerindeki muhalifler için bu eleştiri hakkının sonunun nereye varacağı pek belli değil. hakkınızda ölüm fermanı bile çıkarılabiliyor "şeytan ayetleri" gibi bir kitap yazdığınız için.

elbette bu değişmez bir durum değil ve zamanla eleştiri kültürü islâm coğrafyasında da yeşerecek. bunun yeşermesinin önünde abd'nin ve ingiltere'nin islâm'a yönelik saldırgan tutumunun da çok büyük etkisi olduğunu da gözden kaçırmamalıyız.

iran'da şah'ın seküler alternatiflerini temizleyen bp'yle petrolü paylaşan şahın ta kendisiydi, humeyni'nin bu boşlukta büyüdüğünü unutmamak lâzım. ırak'ın başındaki saddam hüseyin bir abd ürünüdür ve zamanı gelince bölgeye müdahalesini meşrulaştırmak için yine o ürünü kullanmıştır. taliban'ın afgan savaşı'nda "komünist tehlike"ye karşı abd tarafından kullanıldığını, sscb savaşı kaybedince bayram edenlerin bugün sscb'nin durumuna düştüğünü de unutmamalıyız.

islâm coğrafyasında radikalizmin yükselişi sadece kendine içkin bir durum değil ve hâlâ abd'nin sert politikaları bu ülkelerin liderleri tarafından oldukça verimli bir politik bakaya sunuyor.

"eleştiri kültürü" batılı bir değer olarak addediliği ve islâm ülkelerindeki liderlerin iktidarını tehdit ettiği için bugün durum böyle. türkiye'de ise islâmcılar kimi konularda ikiyüzlü davransa da diğer ülkelere göre eleştiriye daha açık oldukları aşikâr.
islamın kendilerince ne olduğu fikrini kafalarımıza çekiçle çakmaya çalışanlar tarafından yorumlar yapılan bir başlıktır. yakında nazi almanyasındaki gibim kafamızı açıp içinden islamı da çıkartırsınız.

edit: yanlış bir önermedir. *
islamı anlamaya çalışma çabasından bile yoksun olan bünyeler için hoşgörülü olmaması normaldir.
ama bu bünyenin yerinde olsam önce islamiyet nasıl birşey, içinde neler barındırır önce onu anlardım.müslümanım diyen herkesi aynı kefeye koyup ayrım yapma kabiliyetinden yoksun olursanız sonra hoşgörüsüz din der durursunuz.

ama sizin niyetiniz açık, maksat islamiyete saldırmak, e hal böyle olunca agzınıza sakız ettiğiniz söylemler de çok gülünç kaçıyor..
"evet islam hoş görü dini değildir; oruç tutmayanın kulağını kesen, sürekli cihat çağrıları yapan,islamlaştırmak için baş kesen bir din hoş görü dini olmaz " diye bir popülist ve trollük kokan sebeplerle bunu söyleyemeyiz. ewet islam hoş görü dini değildir, ama hangi din hoş görü dinidir ki ? tüm seküler dinlerde genel anlamda hoşgörüsüzlük hakimdir. "ben ateistim " dediğimde bana "yaa siyonist olmada ne olursan ol " diyen bir meşe odununu bulunduğu bir dogmayı nasıl hoş görülü görebilirim ki .. hemen "bu fevri bir davranış " denilebilir. günümüz iran' da islam adına yapılan amellere baktığımızda bu gerçeklik bütün çıplaklığı ile gözler önüne serilir .. her bir şeyin haram veya yasak olduğunu yazan ve bunların cezasının ahirette verileceğini söyleyen kuran-ı kerim' e uymak ve cezasını allahın, tanrının veya ilahın vereceğini bile bile kalkıp senin el, kol kesip dar ağacında adam sallandırman, kadınları recm etmen çelişkili değilmidir .. kutsal kitap yazıyorsa bunları nerde kaldı hoşgörü; kutsal kitap yazmıyorsa bunları nerde kaldı senin islami anlayışın..bakın ben din adına yapılan katliamlardan bahsetmiyorum bile, sadece kişilere yapılan katliamlardan bahsediyorum .. darfur gerçeği var önümüzde, müslümanlaşmadıkları için kafaları kesilen beşeriler var ..hadi 600 lü yıllarda ki savaşlar * ki -o zaman ki insanlar da puta değil tek bir varlığa tapıyorlardı- (putlar o varlığa ulaşmak için aracılarıydı; tanrıları değil..bu başka bir konu olur ), sen böyle bir zümreyi müslümanlaştırmak adına sözüm ona inanç özgürlüğünün savaşımlarını verdiniz ve biz bunu yedik .. ya şimdikiler ? şimdi olanlar ? biraz konuşurken bilerek konuşmakta fayda var sanırım ..
(bkz: islam da hosgorusuzluk)
kendine inanmayanları kafadan cehenneme yollayacağını iddia eden bir tanrıya sahip din. ne kadar hoşgörülü olduğunu anlayın artık.
saçma bir ifadedir. eğer islamı doğru anlayıp yorumladıysanız, islamın butun insanlara hoşgörüyü emrettiğini kimsenin dinine, giyimine ahlakına vs karışılmayacağını söylediğinide bilirsiniz. eğer bana derseniz bakın araplar kadınları taşlayarak öldürüyor diye, bende size bak bir hristiyan kızana 20 yıl tecavuz etmiş, bak bir ateist annesi ve babasını öldürüp etlerini yemiş derim. bu bütün hristiyanları ateistleri kotuler mi? tabiki hayır. kafası basmayan birkaç arabında yaptığı butun muslumanlara mal edilemez.

bakınız mevlana'da muslumandı. dünyanın en iyi insanlarından biriydi, aynı sekilde fuzuli de oyle. herkesin dini kendinedir. islamı okuyup anlamış biri olarakta sunu gonul rahatlıgı ile soyleyebilirimki islam hosgoru dinidir. *
model olarak "kafası basmayan birkaç arabın " ülkesini model almaya çalışan , bir ülkede yaşayan biri olarak,hala iddia ediyorum islam hoşgörü dini değildir. tabii bu iddia sahşıma münhasır falan. ben yukarıda ki (#478105 ) numaralı entrimde zaten seküler dinlerin hiç birinin hoş görülü olmadığını açıklamıştım . kaldı ki, dinin gereksizliğini falan tartışmaya başlarsak, hıristiyanlığın kurulma amacından girip, müslümanlığın getirilişine kadar olan zamanı, burda sıkılmadan tek tek tane tane açıklıya bilirim.. kardeşlerim, ( william wallace tarzı bir giriş ) fevri olan bir hoş görüsüzlükten bahsetmedim ve fevri olan tahammülsüzlüklere girmedim bile ki "trollüktür lan bu" diye tırnak içinde apastrotla ayırdım.mevlanayı, yunusu, hacı bektaşiyi, hacı bayram veliyi vs. tasavvuf felsefesi için de , hiç bir dogmaya sığdırmadan hümanizma ile yorumlayabiliriz. bu ve benzeri kişilerin düşüncelerini din adı altında yorumlamamız kanımca cahilliğin daniskası olur. kaldı ki yıllarca alt toplum olan bize ve ailelerimize mevlanayı sünniliğin, hacı bektaşın ise aleviliğin; bektaşiliğin liderleriymiş gibi sundular ( bu da esasen ayrı konu). hacı bektaşinin makalat isimli yazını, mevlananın yazdığı mesnevinin kısa bir anafikri gibidir oysa ki. bu insanları din kisvesinin içine sokmak cidden basiretsizliktir "ne olursan ol yine gel" ve "eline diline beline sahip ol" diyen bu insanları din veya başka bir seküler cenahın içine sokamayız.
(bkz: islam hosgoru dinidir islamci hosgorusuzdur)
(bkz: boşgörü)
"eğer islam dini ho$görü dini olmasa idi kudüs'te selahaddin eyyübi zamanında bir tek hristiyan kalmazdı" diyerek cevap verilmesi gereken yarım bir tespittir.

(bkz: tespit yapacağım derken sıçmak)

edit: bkz düzeltmesi.
islam hoşgörü dini değildir lâfını duyunca kendini kaybeden müslümanların çürütmekten ziyade doğruladığı ifadedir.
islam hoşgörü dini değildir iddiasini duyan müslümanlarin dolaylı yoldan ''tez vurun kellesini iddia edenin, ya da kıçımla güldüğüm iddia'' demesi, bu iddianin doğrulanmasindaki onemli etkenlerdendir.

- islam hosgoru dini değildir.
- naaah değildir, siktir git lan. dinsiz munafik !!
din bile değildir amına koyum.
ettiği düzinelerce hakarete hoşgörü ile yaklaşılmasını bekleyen polyanna repliği..
hoşgörü'nün ne olduğunu, nelere hoşgörü gösterileceğini öğrenene kadar çok acıtırlar bu polyanna'yı o ayrı mevzu tabi.
katildigim tespit.

--spoiler--
doğru tespittir efendim. hani bakıyorum şimdi bir "haçlı seferi" düzenlemiş midir bu müslümanlar? tabi ki hayır... biraz daha açalım sorumuzu; sırf inançları farklı diye milyonlarca insanı öldürmek için din temelli bir ordu kurmuşlar mıdır?
--spoiler--

evet. hemde hz muhammed in zamaninda kurmustur bu orduyu milyon kere de cihad yapmistir muslumanlar.
güncel Önemli Başlıklar