1. 1.
  allah, şeytan, cehennem tarzı masal kısımlarına hiç girmesek ve sadece toplumsal adalet, ahlak, ve kültür alanlarını incelesek dahi, nereden tutsan elde kalan ilkel bir öğretiden beslenmesinden kaynaklanır. din adı altında pazarlanan bu köhne zihniyetin "nerede, nasıl ve kime ne kattığı konularını gelin bir tartışalım", "kime ne faydası/zararı var bir dökümünü yapalım" desek, ya boş boş bakan ya da utanmadan yalan söyleyen tiplerle karşılaşacağız, kesin.

  tek başına pestenkerani olsa yine iyi, ama uygulama alanları ve yöntemleri dikkate alındığında "zararlı" kategorisine de dahil olur. ve kime nerede ne zararlar veriyor diye liste çıkarsak, bu sefer de yasaklanması gerektiği kanaatine ulaşırız. ve burada meselenin özü göttür, yani bu öğretinin yıkıcı ve mahfedici etkilerini teşhir edecek, mahkum edecek ve kutsal paketinden ayıracak toplumsal bir göt lazım. sırf insanların saadetleri için, köleleşmemesi için ve nesillerin bu abuk sabuk fikriyata bulaşmadan kendilerini ve geleceklerini var edebilmeleri için.

  (bkz: bir ahlaksızlık kaynağı olarak dini inanç).
  (bkz: din özgürlüğünün gereksizliği)
  (bkz: dinlerin yasaklanması)
  8 -22 ... baftan
 2. 2.
  uygun olması için aklın olması gerekmektedir. kişiye kalırsa herkeste akıl var.
  5 -3 ... sonumuzhayirolsun
 3. 3.
  (bkz: akıl seviyesi)
  1 -1 ... kedietzsche
 4. 4.
  o akıl minicikse islam dini ne yapsındır.
  8 -3 ... anonymousemre
 5. 5.
  kendini et kemik beden kabul eden akılların islam dinine uygun olamaması da denebilir.
  2 ... abdulcanbaz07
 6. 6.
  aklı yetmeyenin aklına uygun değildir. iki tane kıçıkırık kitap, bir tane kur'an meali okudu diye kendini islam hakkında yorum yapmaya yeterli bulduğunu sanan adamın aklına zaten uygun olmasın islam dini. onun aklına patates dini uygun olsun.
  3 -2 ... alchemisto
 7. 7.
  Gercekten tartışmak ve bir beyinfirtinasi icin girmiştim konuya ama gördüm ki ilk mesaj "boş", "bomboş" yazılmış. Bir sav bile yok ortada. Üzerine konuşulacak birşey de yok. Hicbirsey...
  2 -1 ... simdiburnumuzayacakdyenpinokyo
 8. 8.
  hiçbir somut örnek göstermeden sırf kendi görüşünü aktarmaya çalışan, boşu boşuna 2 paragraf yazı yazmış yazar zırvasıdır. hayır eğer insanın bir düşüncesi, hipotezi, görüşü varsa onu bilimsel, nesnel verilerle, mantıklı önermelerle desteklemesi gerekir sadece görüşü yazmak için 2 paragraf dolduran insan boş beleş bir iş yapmaktan öteye gidemez...
  1 ... i go you go we go
 9. 9.
  --spoiler--
  iDRAK-i MEALi BU KÜÇÜK AKLA GEREKMEZ, ZiRA BU TERAZi BU KADAR SIKLETi ÇEKMEZ

  --spoiler--
  1 -2 ... sonumuzhayirolsun
 10. 10.
  'islam olmayan bir şeye nasıl uygun olabilir?' sorusunu akıllara getiren yanlış önerme. (bkz: Baftan)
  1 ... meb55