bugün

anlaşılması en zor insan güruhudur. islam deyince laiklik elden gidiyor diye etekleri tutuşan bebeler de bunların içinde. bunların en çok savundukları şey dinin gericilik ve çağdışı olduğudur.
Ne yazık ki kıllanmak için malzeme bulmakta zorlanmayan güruh. Öyle müslümanlar var ki inançlı insanı bile islamdan uzaklaştırıyorlar.
türkiye'de, islamiyet'i fethullah gülen ve tayyip erdoğan'dan ibaret zanneden cahil bünyelerin akıl yerine başka yerlerinden uydurduğu saçma söylemdir.
yoktur böyle bir islam güruhu ancak bildiğimiz gibi türkiye'de, amerika'da krallar gibi yaşayıp, müslüman katili abd'de dinler arası diyalog kurmaya çalışan fettos efendiye ve amerika/israil/ingiltere gibi islamiyet düşmanı ülkeleri en iyi müttefiki, dostu olarak gören akp'ye karşı olduğun zaman islamiyet düşmanı oluyorsun her ne hikmet ise..

laik türkiye cumhuriyeti düşmanı bölücü abdullah öcalan'a "sayın" diyebilen,
"hem laik, hem müslüman olamaz" diyebilen,
radikal dinci terörist liderlerinin ellerini ayaklarını öperken fotoğrafları çekilen,
yönettiği parti'de açık şekilde cumhuriyet düşmanı vekillerin olduğu bir şahsiyetin yönettiği ülke'de "laiklik tehlikede" demek islamiyet karşıtı olmak oluyorsa milyonlarca gerçek müslüman bu ülke'de islamiyet karşıtıdır.
hem de amerika ve israil uşağı olmadan..
ayrıca başlığı açan kişinin söylediği gibi "islamiyet, din" gericik değildir.
ancak din ile yönetilen devletlerin hallerini ve baskıcı politikalarını görüyoruz ki osmanlı'yı hatırlarsak ne olduğu gün gibi ortada..
o yüzden devletin din ile yönetilmesini istememek bazı yobazlarca islamiyet düşmanı olarak algılanıyor.
soyle bir guruhtur ki yeri geldiginde dusunce ozgurlugunden, fikre saygidan dem vurmaktan geri durmazlar. yeri geldiginde de din, pardon islamiyet hakkinda icinde biriktirdikleri kini sozluge kusarlar. yanlis anlasilmasin, inancsizlik da dahil, fikirlerime saygi duyuldugu surece tum dusuncelere saygi duyan biriyim. fakat bazen oyle alelade, oyle amatorce, oyle uzerinde kafa yorulmadan yazilmis entry lerle karsilasiyorum ki, bu durum beni farkli dusuncelere gark ediyor. bunlardan biri de su:bu guruhun bazi uyeleri, yasadigimiz topluma gore marjinal olarak degerlendirebilecegimiz dusuncelere sahipler fakat dusuncelerini gercek hayatta acikca dile getirecek ozguvene sahip degiller. bu durum kendilerini ciddi derecede rahatsiz etmekte, fakat ses cikaramamak iclerindeki nefreti daha da buyutuyor ve nihayet seslerini duyurabilecekleri bir mecra bulunca kendilerinden gecercesine, insanlarin kutsal saydiklari degerlere dahi saldirmaktan imtina etmiyorlar.

iclerinde bulunduklari psikolojik durumu goz onunde bulundurursak biraz daha sefkatle yaklasilmasini onermekteyim.
(bkz: deme oyle)
kanayan yaramızdır*. sebebi %99'u müslüman olduğu söylenen halkın islam'dan uzak olması, müslümanlığı yaşamaması sonucunda, bireylerde oluşan piskolojik baskıdır. müslüman olduğunu söyleyen halk, islami gerekliliklerin brçoğunu yapmadığı için dine karşı bir zaaf oluşur. bu yüzden namaz kılmayız, çünkü utanırız. bu yüzden kılsak bile camide kılmaya çekiniriz çünkü orada vaaz veren bir hoca var. o da muhtemelen salakdır genelde, yine de gözümüzün içine bakıyor, "geçen cuma neredeydin, yoksa bütün hafta alkol falan mı aldın" diyecekmiş gibi hissederiz...

bu yüzden islamdan bahseden tv programlarını zaplarız.
bu yüzden ne kadar kaçarsak o kadar rahat hissederiz kendimizi.

nihat genç demişti bir programında" müslümanlık bu topraklardaki en önemli gerdanlıkdır"diye. katılırım.

ödevini yapmayan tembel bir öğrencinin, yaptığı ödevi öğretmene gösteren, yıldızlı pekiyi alan öğrenciyi kıskandığımız gibi. sorun gerçeklerle yüzleşmekdir aslında.

edit:bu entry kesinlikle bir islam propagandası değildir.
yıllarca arap kültürüyle paralel giden bir islam kültürünün anlatılmasının ürünü olan insan güruhudur. onlara anlatılan islamın içinde sarıklı, çarşaflı insanlar, yasaklar, hurafeler, ya da uydurulmuş efsaneler vardır. onlara anlatılan din eşittir günah kavramıdır. onlara orta çağda avrupa'da akıl hastaları içinde şeytan var diye yakılırken müslümanların su sesi ve müzikle onları tedavi ettiği anlatılmamıştır. onlar görgüsüz arapların ve onları örnek alan yarı beceriksiz osmanlı'nın mirasını okurken o kitapların yanında dağıtılan at gözlüğünü de takmıştır. çünkü içinde yaşadıkları toplumda dindar görünen dinci çoktur.oysa dincilerin dini yazıhaneye koyulan seccadeden ya da besmeleyle imzalanan pirinç stoğu anlaşmasından ibarettir. hacca gitmek anlayışı sakal bırakıp hacı olmak için sakal bırakıp hacı olmakta güvenilir dindar (!) izlenimini vermek için bir araçtır o güruhun içinde yaşadığı toplumda. yani onlar cennete gitmek için yapılması gerekenlerle büyümek yerine cehennemde yanmamak için yapılmaması gerekenleri dinleyerek büyümüş bir güruhtur. cennetin güzelliği değil cehennemin azabı anlatılmıştır onlara.
hayatı anlayamamak sözünün canlı örneği olan bu grup ne garip şeyse genelde kimliğinin ''dini'' bölümünde islam yazan , ama islamdan bir nebze olsun feyz alamamış insanlardır .

bugüne kadar yaşadığım deneyimlerde ; satanist , ateist , darwinist ve türevlerdeki islam dinini veya din anlayışını reddeden dünya görüşüne sahip ya da kolayına geldiği için reddetmeyi seçmiş insanların islam hakkındaki görüşleri dinlemeye bile tenezzül etmedikleri gözlemlenmiştir . çürütülmüş evrim teorisi ve asla gerçekleşemeyeceğine inanılan komünizm ütopyası insanların karşı düşüncelere tahammülünü körelttiğini düşünmekteyim . ayrıca işlerine gelmediği için reddedenlerde de bunun ilerleyen evrelerde bir alışkanlığa dönüştüğü ve yavaş yavaş bu inançsızlığa inanmaya başladığı bana göre aşikar bir gerçektir .

tepkilere alışığım , örümceklerimle barışığım
islam örtüsü altında her türlü ahlaksızlığı, hırsızlığı ve ırz düşmanlığını yapan vatan hainlerinden bulantı duyan vatandaşların tepkileridir.

(bkz: mahalle baskısı)
(bkz: sözlük baskısı)
heterodoks islamcıdır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.