bugün

yaşar nuri denen adamın saçmalamasıdır. (bkz: sözde ilahiyatçılar)
sözlükteki ulemalara gerek yoktur. yüzlerce yıl önce tartışılmış ve halledilmiş konulardır bunlar. yüzlerce yıldır bu rahatlık içinde kılınmaktadır.

şimdi laik ilahiyatçılar çıkıp yeni din uyduruyorlar bi taraflarından... olay bu!
cübbeli ahmet hoca duymasın bu konuşulanları.
her ramazan ve bayram böyle dingiller türeyip yeni yeni şeyler çıkarıyorlar tuşuna basılmış gibi. çok afedersiniz
be amcık ağızlı adam ben kendimi bildim bileli din alimiyim diye geziyorsun bu sene mi başladı teravihte bugün çıkıp konuşuyorsun.
teravih yok diye bir şey yoktur. zamanında peygamberimiz kıldırırken teravih namazını kıldırdığı yer dolar taşar olmuş. o kadar kalabalık varmış ki.. sonra peygamberimiz bu namazı bizzat kıldırmaktan vazgeçmiştir. soranlara ise bu namazı ben kıldırmaya devam edersem bu namaz ümmetime farz olur. benim ümmetim bunu karşılayamaz demiş. dediğim gibi teravih yok diye bir şey yoktur ama farz değildir. diye bilirim. ayrıca kaynak olarak da bursa mehmet zahid kotku cami sinin imamını gösteririm.
1600 küsür yıldır yapılan bir ibadeti yok sayıp, yeni yetme bazı kendilerini medeni sanan insanların düşüncesidir.
kuran'a iman edenler için herhangi bir sakınca oluşturmamaktadır.

cani emevilerin uydurttuğu hadislere din olarak bakan kuran kursu terk ergenleri kendi pisliklerinde boğulmaya bırakmak en iyisi.
teravih namazı diye bir şey vardır ancak farz değildir. kişi kılmamakla günaha girmez. ancak kılanlara büyük sevap olduğu söylenmiştir. he 20 rekata gelince... peygamberimiz zamanında 8 rekattı bu namaz. hz ömer zamanında 20 ye çıkartılmış. hz ömer' i çok severim ama niye böyle bişey yapmış bilmiyorum araştırmam gerek.
hem beraber, omuz omuza, camilerde tıklım tıklım namaz kılmanın nesi kötü? istemeyen gelmesin. ramazanın hazzını, beraberlik ruhunu arttırıyor. herkesin kendi bileceği iş...

edit: peygamber zamanında 8 rekat kılınıyormuş ancak her rekatta yüz ayet okunuyormuş. kıyamın yani ayakta durmanın uzaması bazı yaşlıları zorlamış. hz ömer zamanında bu 8 rekat bölünerek 20 rekat olmuş. bilgilenmek isteyenlere...
işine geldiği için, yaşar nurinin dini söylemlerini takip edip dine nifak sokmaya çalışanlara güzel bir örnektir, zira teravih namazı zaten sünnettir, kimse farz demiyorki, o kadar yemeğin üstüne spor olarak bile yapılabilir diye cemaatle kılmış atalarımız, ama şimdiye kadar farz diyenine zaten rastlamamıştım, dolayısıyla, yaşar nuri başka birşeyle gündeme gelmeye çalışsın.
şimdi islamda teravih namazının cemaatle kılınması hz ömer zamanında başlamıştır hatta bu ne güzel bir bidattir denilmiştir. isteyen camide yatsıyı kılar isterse gider evinde teravisini kılar ister imamla beraber bu nafile namazı kılar ikisini yapmakta özgürdür.
kuran'da teravih ismi belirtilmemekle beraber, sevap için kılınması gayet doğaldır ancak camilerde farz gibi kılınıyorsa hatadır. peygamberimizin en büyük mücadelesi bidatlere karşı olmuştur. yani kendisinden sonra dine yapılacak olan ilaveler için endişe etmiştir. teravih namazı farz değildir. dolayısı ile kılınmaması da günah olmamalıdır.
kılmadıgın namaz sana niye batıyor azizim??? tamam sen kılma 3 rekat olsa kılacak mısın? hayır... olsa sanane olmasa sanane...teravih namazı farz mı? değil...kılmasan günah yok kılarsan sevap var, nafile namazı hükmüne geçer...iyi de sen kılmadıgın namaz için neden endişeleniyorsun...vakit namazı kılıyor musun? cuma namazı kılıyor musun? kılıyorsan ne ala? zaten bu namazları yerine getirmiyorsan, teravih isimli namazın seni rahatsız etmemesi gerekir...kendinizle çelişiyorsunuz olm.
Sünnetlere laf etmeyi seven ikili Yaşar Nuri ve Bayındır, kendileri namaz kılmazlar, kılanların ki de batar onlara. Maaşlarını israil den alan, fitneyi meslek olarak yapan iki şapşaldır.
muhammedin hadisleri bile kendisinde 200 yil sonra yazilmis , o vakte kadar dine neler katilmis neler cikarilmis haberin yok hala bik bik 1600 yillik gelenek.

kuranda yok boyle bir sey, sunnet dedigin seylerin ise kesin olarak delili yok. yok oglu yok yani!.
teravih namazı vardır ancak farz değildir diyenler...öyle katı bir gelenek haline gelmiş ki farz gibi algılıyor ve psikolojik baskı oluşturuyor....yaşar nuri hocam bütün hocalar keşke sizin gibi olsa inanın ozaman daha çok kişi dinin gereğini yerine getirir ....başta en kolaylaştırınız zorlaştırmayınız...müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz...bu hadis değil mi.obazlardan bizi dinden...hayatı yaşanmaz hale getiren bütün yobazlardan,bağnazlardan nefret ediyoum...dine zarar verdikleri için allahım affetme onları