1. 1.
  Müstakil Sanayici ve işadamları Derneği (MÜSiAD), Milli piyangodan "milli" ifadesinin kaldırılmasını teklif etmiş. Bunu kumarı "dini açıdan" ele aldıkları bir raporla beraber açıklamışlar.

  ( https://www.birgun.net/ha...-ibaresi-kaldirilsin.html )

  Fakat gözden kaçırdıkları nokta şu: islam denen dinde "Millet" diye bir kavram yok ki.

  islam, insan topluluklarının henüz daha tam milletleşmediği bir devrin ürünü. Bildiğim kadarıyla kaynaklarında da "millet" kelimesi geçmez. "Ümmet, kavim...vs" gibi kavramlar geçiyor.

  Ve henüz "milli" bilinci oluşmamış (millet olmamış) kimi topluluklar, Araplar milletleştiğinde içinde erimişler. Asimile olmuşlar. araplaşmışlar.

  Biz ise araplardan çok daha önce "millet" olduğumuz için asimile olmaktan bir nebze kurtulmuşuz.

  işte Milli piyangodan "milli" ifadesini "Dini/islami" gerekçelerle çıkarılmasını istemek, bunun için saçmalığın daniskası. Çünkü sözü edilen dinde "millet" diye bir kavram yok. islam'ın çıktığı devirde milletler kesin çizgilerle ayrılmıyor bile.

  O yüzden, "millet" olarak duran "kavimleşmeyen" bir topluluğu dinde saymazlar zaten. islam kavimleşmektir; Kavim olarak kalmak ya da arap milletine asimile olmaktır.
  1 -2 ... lesley mateas
 2. 2.
  ilber Ortaylı diyor ki millet kavramı aynı din altında Birleşmiş etnik bir grubun adıdır.

  Yani müslüman Türkler oluyor ama tüm Türkleri kastetmek için Türk ulusu demek gerekiyor çünkü ulus sadece etnik bir tanım.

  Islam kavmiyet tanımaz lafı yalan bir laf. Emeviler arap olmayanlara müslüman değilsiniz dedi. Bu bugün de devam ediyor.
  2 -1 ... ali candan
 3. 3.
  Allah her kavime o dilde konuşan, onlardan peygamberler yollar. Her kavmin bir peygamberi vardır. allah milletleri yok saymaz.
  ... selia