1. 1.
  ortaya çıktığı tarihi koşulların bir sonucu. ilkçağ arabistanında bilimden bahsedilemezdi ama bugün işler değişti. zaten o yüzden islam ülkeleri açlık, baskı, işkence, sapıklık, kadın düşmanlığı ve savaştan kurtulamıyor.
  2 -16 ... david addison
 2. 2.
  yavaş at yetişemiyoruz.
  8 ... adrian monk
 3. 3.
  bilim çeşitli yöntemlerle cenab-ı hakkın alemlere iradesiyle imza ettiği ayet ve kurallarının incelenmesi ve ortaya çıkan sonuçların kaydının tutulmasıdır. bu yasak değildir. yasak olan bilgiyle gözünü kör ederek edepsiz ve hayasızca kendine bu ilmi ve zekayı bahşetmiş yaratıcısını inkar gafletine düşmesidir, bu kalbin ve idrakin hastalanmasıdır.
  2 -1 ... ibni maymun
 4. 4.
  islamda yasak coktur da, bilim bunlardan birisi degil.
  1 ... 81tw15e
 5. 5.
  islamda yasak olmayan tek şey islamın kendisidir. onun dışında her şey yasak.
  2 -6 ... ecinni
 6. 6.
  bilim ve bilimle uğraşmak insanı dinden çıkartmaz ama insanın imanını zedeler. o yüzden islam haklı olarak bilime mesafeli durur. dinle bilimi birbirinden ayırmıştır.
  ... gazalli
 7. 7.
  ilim çinde olsa da, gidip bulunuz.

  bana 1 harf öğretenin, 40 yıl kölesi olurum.

  idda sahibinin pek de okuyup araştırmaktan hoşlanmadığını hepimize göstermiştir. bu sözleri de söyleyen (bkz: nelson mandela)dır.
  7 -1 ... torunusamil
 8. 8.
  gerçek islamın, bilimin kendisi oldugunu bilmeyen bir yazar beyanatı.

  Şu anki arap dünyasının bahsettiğin şekilde olmasının sebebi, islam dinini emrolunan şekilde değil, keyfi istibdad düşüncelerine göre yaşamalarından kaynaklı olduğunu öncelikle öğrenmeniz gerekmektedir.

  islam alimi, ya da koyu bir müslüman değilim. Namaz kılmam oruç tutmam. Ancak 3 Büyük ve zamanında Hak olmuş dini araştırmış ve detaylı şekilde öğrenmiş, öyle ki, bu uğurda yarım yamalak ibranice dahi öğrenmiş biriyim.

  Herşeyden önce, dünya'da islamiyeti gerçek anlamı ve gerçek kuralları ile yaşayan bir toplum ne yazıkki bulunmamaktadır.
  4 -1 ... guzinabinizgeldi
 9. 9.
  islam'da bilim yasak değildir. kuran'ın ilk ayeti 'oku'dur. okumak herkese göre farklılık gösterebilir. benim için okumak ilim yolunda, bilim yolunda ilerlemektir, öğrenmektir, bilmektir. şunu da söylemem gerekir ki islam dünyasından gelen büyük bilim adamları da mevcuttur.
  2 ... birangaripsedim
 10. 10.
  ulan islam'ın ilk ayeti 'oku' zaten.
  5 -1 ... jarrus