bugün

(bkz: provakasyona gel hanım)
(bkz: africa kabileleri aile yapısı)
islam'da 4 kadına kadar evlilik izni verilmiştir. ancak bu demek değildir ki, 4 kadın al her gece birinin koynuna gir.

islamiyetin geldiği devir, savaşların yoğun olarak yaşandığı bir devirdir. buna bağlı olarak savaşta şehit olan müslümanların karıları, kızları korumasız kalmasın diye böyle bir izin verilmiştir. yani evli bir kişi, ortada kalmış bir kadını koruma altına alabilmek, ona evinde bakabilmek için ona nikah kıymalıdır. çünkü, ortada nikah yoksa, o kadın namahrem olur ve o evde barınamaz.

doğal olarak, 4 kadın almış biri, bu kadınlaradan yalnızca biriyle normal karı-koca ilişkisi yaşar, diğerleriyle herhangi bir münasebeti olmaz. geri kalan 3 nikah sadece o kadınların evde kalabilmeleri için kıyılmıştır.

evet en güzel din bu.

(bkz: gücüne mi gitti)
bir dini tam olarak öğrenmeden,kulaktan yada aldığınız güdümlü duyumlarla yorum yapmaya kalkarsanız yanlış bulacağınız durumdur.
önce sahih hadislerin yani doğruluğu kabul edilmiş hadislerin yer aldığı kitapları ödünç alın,sonra bir kuran meali edinin,okuyup karşılaştırın.
kulaktan dolma,yarım yamalak anlatılmış şeylerle çamur atayım izi kalsın diye bir düşünceye sahip olmayan insanlar için yazdım bu bir kaç cümleyi.burada size yapılan açıklamalarla yetinmeyin efendim,bakın bu yazar size yanlış diyor;acaba yalancı mı diye bile olsa gidin araştırın.
doğruları öğrenmek zor geliyorsa,kafamızı şişirip insanları tahrike çalışmayın.
(bkz: hazreti ali) - (bkz: hazreti fatma)
(bkz: cevabı yanlış yerde arayan adam) *
(bkz: din kültürü terk)
yine boş bir ateist zırvasıdır.

evleninceye kadar istediğin kadar kızla al takke ver külah, evlendikten sonra herkesle al takke ver külah. engel var mı sana? yok. eşine yakalanmadığın sürece sorun yok değil mi? sonra bu iğrenç olmuyor değil mi? senin engelin yok ama benim var. ben yapamam yukarıda yazdığın şeylerin hiçbirini. Allah'a hesap vereceğimi bilirim.

dört kadın al demiyor sana mecbursan, gerek varsa ve götün yiyosa al diyor. mesela yazmışsın bazı sorunları o sorunları yaşatmayacağına güveniyorsan al diyor.

sanki herkesin dört karısı var islam ailelerinde. ama sizin kaç tane sevgiliniz var belli değil. dindar kesimde gizli saklı evli ya da sevgili olan yok mu? var evet. o da onların ikiyüzlüğü ama allah yemez o ikiyüzlüğü nikah bile yapmış olsalar. islamda dini nikah diye birşey yok. nikah açık olacak yani herkes bilecek. öyle iki şahit bul bir hoca ayarla kıy nikahı iki karıyı koy iki ayrı eve kafana göre yaşa yok. nikah resmi olacak. insanları yutturursun ama Allah'a yutturamazsın. Allah'a gerçekten inanan ve inandığı gibi yaşayan bir müslüman yukarıda yazdığın hiç birşeyi yapamaz. yaparsa kendisini kandırır sadece.

demek ki islamda değil, islamı kalkan olarak kullanan zibidilerde var bir sorun.
'Ne kadar üzerine düşseniz de kadınlar arasında âdil davranmaya güç yetiremezsiniz; bari birine tamamen kapılıp da diğerini askıda imiş gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve Allah'a itâatsizlikten sakınırsanız bilin ki Allah çok bağışlayıcıdır, engin rahmet sahibidir.' (Nisa Suresi 129. ayet. )

Hikmet sahibinin buyurduğu gibi, birden fazla eş arasında adaleti ve dengeyi sağlamak bir erkeğin güç yetirebileceği bir şey değildir. hemen belirtmek gerekir ki o yıllarda yunanistan dan arabistan a kadar geniş bir coğrafyada erkekler çok eşlilik, dost evi, cariye gibi kavramlara yabancı değillerdi. islam dininin bu sosyolojik vakaya menfi yönde bir etkisi kesinlikle olmamıştır.
bilakis Allah adalete uygun ve toplumu infiale sürüklemeyecek şekilde en güzel düzenlemeleri, uyarıları yapmıştır.

(Nisâ 25)
'içinizden özgür mü'min kadınları nikahlamaya güç yetiremeyenler, o zaman sağ ellerinizin malik olduğu inanmış cariyelerinizden (alsın.) Allah imanınızı en iyi bilendir. Siz birbirinizdensiniz. Öyleyse onları, fuhuşta bulunmayan, iffetli ve gizlice dostlar edinmemişler olarak velilerinin izniyle nikahlayın. Onlara ücretlerini (mehirlerini) maruf (güzel ve örfe uygun) bir şekilde verin. Evlendikten sonra, fuhuş yapacak olurlarsa, özgür kadınlar üzerindeki cezanın yarısı(nı uygulayın.) Bu, sizden günaha sapmaktan endişe edip korkanlar içindir. Sabrederseniz sizin için daha hayırlıdır. Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.'

görüldüğü gibi ayette cariyelerinizle yatın kalkın bu size helaldir denilmiyor. tam tersine onları velilerinin izniyle nikahlayın deniliyor. üstelik cariyenin inanmış olma şartı getiriliyor. gerçekten bahsedildiği gibi bir seks köleliği söz konusu olsaydı, ayetleri yazdığı iddia edilen insan böyle bir ayrım gözetmeyecekti. ona keyfine düşkün diyen sizlersiniz ben değilim. keyfine düşkün adamın kıstasları olmaz.
ayrıca Allah ın 'sabrederseniz sizin için daha hayırlıdır' uyarısını boş geçmemek gerekir.

(Nûr 32)
'içinizde evli olmayanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden salih olanları evlendirin. Eğer fakir iseler Allah, kendi fazlından onları zengin eder. Allah geniş (nimet sahibi)dir, bilendir. '

cariyelere sahip bir adama deniliyor ki; ey inanan içinizden evli olmayanlar varsa, inanmış ve salih olan kölelerinizle veya cariyelerinizle onları evlendirin. cariyelerinizi yatağınıza alın, keyif sizindir denilmiyor. söz konusu ayetle o cariye ya da köle sahibinin evladı konumuna getiriliyor. evladıdır demiyorum dikkat! sahibinin nazarında evlat gibi olmalıdır diyorum. zaten hz. zeyd i tüm mekke önünde evladı ve varisi ilan eden onun evliliğiyle mesut olan da hz. peygamber değil miydi?

hemen belirteyim, kanunları güzel yapan ya da adaletsiz kılan kanunlar değil onun uygulayacılarıdır. burdan hareketle bu kuralları uygulamayan müslümanların bu tip yanlış zannalara sebep olduğu söylenebilir.

açık şekilde görülüyor ki Allah tek bir eşi tavsiye etmiştir. Onun tavsiyesi müslümanın nazarında emir olmalıdır acizane kanaatimce. ancak Allah birden fazla eşi yasaklamıştır demek de doğru olmaz. kıstas bellidir : Adalet.
dört eşin çocuklarına ne olacak bu çocuklarla alay edilmeyecek mi, nesepsiz kalmayacaklar mı dünya değişti diyenler nedense söz konusu zina olduğunda ' yeaee Allah la kul arasında' veya ' iki insan bundan hoşnutsa size ne' savunmalarını yaperken nedense bu ilişkilerden doğacak çocukları akıllarına getirmiyorlar. daha doğrusu akıllarına getirmek istemiyorlar sanırım.

bir şeyin karşısındaysanız, o şeyle bağıntılı her şeye karşı olun. kendinizi eğip bükmeyin. en başta kendi vicdanınız yemez bunu, yutturamazsınız ona.

cahiliye devrinde bile bir eşten doğup da nesepsiz kalmış bir çocuk yok. (gömülen kız çocuklarını bunun dışında tutuyorum ki islam ile bu adet de sona erdi) kim kimin nesi her şey belli.
hani devir değişti diyorsunuz ya şimdi işler daha kolay. mükemmel(!) biliminizle elmayı armuttan kolaylıkla ayırabilirsiniz.

toplumun tepkisine gelince... bu toplumda birden fazla eşliliği getirmeniz için, şeriatı getirmeniz gerekir. mevcut şeriat uygulamalarından bahsetmiyorum, 'Allah ın kuralları' anlamına gelen şeriattan bahsediyorum. bu konuda şeriat isteyene de istemeyene de bir haberim var;
bir ülkeye şeriat gelebilmesi için o ülkede tüm müslümanların islamı hakkıyla yaşaması gerekir. Söz konusu ülke ne ? Türkiye? eee vicdanlarınız alıyor mu bunu? almıyor değil mi?

görüyorum ki, yüz kez 'Allah tek eşliliği tavsiye etmiştir, çok eş arasında adaleti sağlayamayacağımızı açıkça söylemiştir' desek de birileri bu kısmı es geçip sanki 'Allah dört eş alın, size emrediyorum' demiş gibi meseleyi saptırma da kararlılar. o zaman söyleyecek fazla bir şey yok.
hani diyorsunuz ya 'iki kişi memnunsa bu kimi bağlar size ne' bu olay için de desenize. ben diyemem ama sizin anlayışınız bunu gerektiriyor. demeniz lazım vicdanınız varsa. ha diyorsaniz ki sosyal proplem çıkar hemşerim ben de derim ki zina fasülyenin faydalarından mı?

takdir sizin!
ahlakı, nezaketi ve aile bireylerinin birbirine iyi muamele etmesini esas alır.
Yukarılarda bi arkadaş gayet güzel açıklamış yanlış anlaşılan bazı şeyleri, laf sokmaya çabalayan arkadaşlar önce bi okusunlar onu.
shameless izleyip ideal aile yapısı olarak hayal kuran ahlaksızlara dert olur.