1. 1.
  içlerinde en medeni, en çağdaş ve en ilerlemiş ülkenin türkiye olmuş olması da önemli bir husustur.
  7 ... devedikeni
 2. 2.
  (bkz: islam konferansi orgutu)
  2 ... osiris
 3. 3.
  bu listede ki bazı ülkelerde halk sadece islam dini mensubu degildir. farklı dinlerde olanları da mevcuttur.
  1 -1 ... like a_ rolling stone
 4. 4.
  zitti icin (bkz: iskandiyav ulkeleri). ayrica iclerindeki en gelismis ulke laiklikle yonetilen seraiti duzenden kopmus turkiyedir.
  1 -2 ... what is your problem 2
 5. 5.
  şöyle bir bakıldığında içler acısı bir tabloyu gözler önüne seren ülkelerdir. bu ataletin, gelişmemişliğin nedeninin ne olduğu ise tartışmaya açıktır. sorun islam'da mıdır yoksa islam'ı yorumlayamayan ya da yorumlama işini abartıp yanlış sonuçlara varan ülke insanlarında mıdır? yoksa diğer dinlerin mensuplarının oyunlarına gelmiş ülkeler midir bunlar? tabi ki binlerce komplo teorisi veya teori olmaktan çıkıp elle tutulur hale gelmiş deliller ortaya koyup bir günah keçisi grup veya günah keçisi kavram ortaya koymak kolay bir iştir.
  islam ülkeleri diye sayılan ülkelerin hiçbirinin bugün dünya siyasetinde söz sahibi olmadığını kolayca söyleyebliliriz. hatta bırakalım dünya siyasetini içişlerinde bile iktidarı, bahsi geçen dünya siyasetinin söz sahibi ülkeleri ya da bu ülkelerin oluşturduğu gruplar ellerinde tutmaktadırlar.
  vay efendim uyuyan dev, doğudan doğan güneş veya türevi sözler bu ülkeler için geçerliliğini çoktan yitirmiş sözlerdir. uyumaktadırlar, doğru. ama uyanacaklarını sanmamaktayım.
  2 ... lahana
 6. 6.
  türkiye'nin nedense sadece bizler tarafından özellikle ve ille de içlerindeki en gelişmiş ülke olduğunun söylendiği, ancak hayat standartları açısından bizden * çok daha gelişmiş mensupları olan topluluk.
  2 -1 ... muhayyil
 7. 7.
  modern haçlı seferleriyle, avrupa ve amerika yayılmacılığının gerçekleştiği ülkelerdir.
  bu ülkelerin çoğunda kadınlar cahil bırakılmış, evlerine kapatılarak erkeğin kaprislerine ve tutkularına köle olması sağlanmıştır. dinsel, önceden takdir doktrininin sosyo-kültürel etkileri, özgür insan iradesini yok eden kaderci eğilimler neticesinde dünyanın en geri kalmış ülkeleridir.
  militan islam'ı hem yaratmışlar, hem de ona tabi olmuşlardır.
  4 -2 ... annabell lee
 8. 8.
  içlerinde en güçlü ve yaşanılası ülke türkiye' dir.
  1 ... sıpa
 9. 9.
  içlerindeki en güçlü ülke iran, en yaşanası ülke dubai, en sevdiğimiz ise türkiye cumhuriyeti'dir.
  6 -2 ... ekocan
 10. 10.
  islam'la olan ilgileri bünyelerindeki halkların müslüman oluşuyladır. yönetimlerinin islam'la alakası yoktur. (evet hiçbirinin!)
  3 -1 ... neazadem