1. 1.
  erkeğiyle eşit konumdaki kadınlardır. bir örnek şurada: ata binen, eli ok tutan, başı açık kadın. islam öncesi arap kadınları

  şimdi araba kullanmaları bile yasaklanan çarşaflı ucubeler oldular. bunu kadınlara islami ideoloji yaptı.
  7 -4 ... david addison
 2. 2.
  kocası ölmüş olanlarına seyip denilirdi.
  1 ... judas
 3. 3.
  islam öncesi arap kadınlarının mirasları erkekleri tarafından keyfi alınırdı. mehirleri ,erkekler tarafından tekrar geri istenirdi.
  -2 ... hubel
 4. 4.
  ticaretle uğraşabiliyor, yani para kazanıp tek başlarına ayakta durabiliyorlardı.
  muhammed bin abdullah'ın karısı hatice buna güzel bir örnektir.
  4 -1 ... serhildan berxwedan azadi
 5. 5.
  görselde ki kadın arap bir sultandır.

  bütün bir halkı, kültürü elit tabakanın koşullarına göre değerlendirirseniz gülerler size.
  -1 ... aquila non capit muscas
 6. 5.
  hallerinin pek vahim olduğu iddia edilmektedir fakat peygamberin hatice ile evliliğinin hikayesinin söz konusu iddiayı çürüttüğü gözardı edilmektedir.

  bir kadın düşünün, iki kocadan dul kalmış ve 40 yaşında... servetiyle kervanlar işletiyor, erkekleri yanında ücretli olarak çalıştırıyor. sonra çalıştırdığı erkeklerden kendisinden 15 yaş küçük olan birine evlilik teklif ediyor!...

  bu işleri yaptığına göre, yabancı erkeklerle baş başa kalamama, illa şunun bunun velayeti altında olma, ses zinası, göz zinası gibi kısıtlamalara tabi değil. keza ebu süfyan'ın karısı hind'in yaptıklarına ve söylediklerine baktığımızda yine etkili bir kadın görüyoruz.

  hakikaten de halleri pek vahimmiş!...

  tabi denecektir ki "efendim onlar zengindi, fakirlerin hali öyle değildi"... fakirlerin hali konusunda ancak çok yoksulların küçük bir kısmının uyguladığı kız çocuklarını kuma gömme geleneği dışında bir anlatım yok.
  6 ... rumeli71
 7. 6.
  miras alamamak, diri diri gömülmek dışında pek bir farkları yoktu. cariyelik, çok eşlilik, hür kadınların örtünmesi o zamanda vardı.
  1 -1 ... selia
 8. 7.
  Araplarda islam öncesi kadın hükumdarları vardı tüm tarihciler kabul ediyor;ulan tarihi bile dininizdenmi ögrenmek istiyorsunuz, ne kafa var sizde.
  1 -1 ... hercool
 9. 8.
  Cahiliye dönemi adına konuşursak, cinsel açıdan özgür(!) kadındır.

  Evinin önüne bez koyan kadınla her erkek beraber olur kadın hamile kaldığında o erkeklerden birini seçer evlenirmiş.
  ... cocomuyo
 10. 9.
  Şimdi bu müslümanların cahiliye devri diye bir tabiri var ama bu döneme bakıyoruz edebiyat var, kadın var hatta zenobia diye-muhtemelen zeynep- kadın bir hükümdar var, sanat var , kültür var. Şey gibi; hani sosyalistler sınırların, devletlerin ve mülkiyetin olmadığı insanlığın ilkel dönemlerini formül olarak sunup ilerici diyorlar ya kendi görüşlerine, onun gibi. Her neyse, ama en nihayetinde araplar en yüksek medeniyet seviyesine islam döneminde emevi, abbasi ve fatimi hanedanlıkları ile ulaştı. O seviyeye ulaşsınlar varsın kadın olmasın. Zaten Kadınlar duygusal ve haliyle dar görüşlüdürler. Nobel alanlarda erkek oranı ne kadın oranı ne mesela?
  3 ... gaspirali