1. ?.
  pek fazla olmayacak gibi duran ama son anda bir süpriz yaşanabilecek olay. velev ki ayrıldı, kuzey irlanda'yı çok büyük karışıklıklar bekler.
  ... useless
 2. 1.
  az bir farkla olmayacak olan referandum'dur. iskoçlar kendi dillerini bile diriltemediği sürece bağımsızlığın çokta birşey ifade etmeyeceğinin bilincindedir. özellikle yaşlı kesim birleşik krallıktan yanadır. fakat ateşli ve milliyetçi genç iskoçlar ayrılma yanlısıdır. bu yüzden alex salmond oy verme yaşını 16'ya indirmiştir.

  seçmene sunulan alternatifler açık yeşilde birleşik krallıktan yanadır. iskoçlar nato ve ab dışında kalmak istememektedir. bizim petrolümüz var onu ingilizler yiyor demekten öteye geçememektedirler. ayrıca ingilizler petrolün iskoç özerk yönetimine bırakılacağını açıklamıştır. bu sebeplerden ötürü iskoçların bağımsızlığını kazanamayacağı kanaatindeyim.

  david cameron'un yerinde olsam iskoç bağımsızlığına ses çıkarmazdım. ülke çapında %30'dan fazla oy alan muhafazakar parti iskoçya'da %10'u zor görüyor. iskoç milliyetçileri ve sosyal demokratları seviyor iskoçlar. iktidarını garantilemiş olur muhafazakarlar uzun süre.
  ... kayi
 3. 2.
  (bkz: ada ben ayrılmak istiyorum)
  1 ... riariahungaria
 4. 3.
  son yapılan anketle %55 oranıyla bağımsızlığa evet diyen ülkenin ayrılmasıdır.

  tekrar söylüyorum. iskoçya kendi denizinden çıkarılan petrollerden sadece %15 pay almasına rağmen, bu durumda ayrılsa bile dünyanın en zengin 14. ülkesi oluyor.
  eğer bağımsızlık alırlarsa bu oran %100 olacak o zaman varın siz düşünün.

  ayrılmaları kendi yararlarınadır.
  ... useless
 5. 4.
  iskoçya'nın zenginliğine zenginlik katacak olan ayrılık.
  bu arada şuna dikkat: her zaman zenginler, fakirlerden ayrılmak istiyor. bizim ülkede dönen dümen bunun kukla oyunu olmasın?
  ... giles
 6. 5.
  imkansızdır. ingilizler adamın alnına kor. nereye ayrılacaklar, ayrılırlarsa 3 seneye kalmadan götün götün bizi geri alın derler. olmayacak iş.
  ... inderex
 7. 6.
  normaldir. ingilizler tarafından sömürülmektedir bu sözde uyanıklar. geç bile kalmışlardır zaten ülkenin kaymağı çoktan yendi. imkansız değildir de, gereksizdir.
  ... i know how to fly above 1 mach