1. 1.
  MÖ 220'li yıllarda kurulduğuna inanılan kütüphane..Kurulduğu yıllardan itibaren yaklaşık 5 asır tüm dünyadaki alimlerin toplanma yerlerinden biri olmuştur. Yok edilişiyle ilgili birden çok rivayet vardır. Kimi kaynaklar Roma imparatorluğu'nun Mısır valisinin desteklediği hristiyanlarla eski mısır dinine inananlar arasında çıkan iç savaş sonucunda tüm şehirle birlikte yerle bir olduğundan bahsederken kimi kaynaklar da Sezar'ın kuşatması altındayken yok olduğunu anlatır. Bazı kaynaklarda da Müslümanlar'ın şehri ele geçirdikten sonra zamanın kumandanı Amr ibnül-As tarafından yok edildiğinden bahseder. Yıkılan kütüphane 2002 yılında tekrar faaliyete geçmiştir.
  6 ... thoth
 2. 2.
  içindeki kitapların yakılmasıyla insanlık tarihinin gelişiminin yüzlerce yıl geriye atıldığı rivayet edilen kütüphanedir.
  9 ... zaknafien
 3. 3.
  Makedonyali iskender tarafindan kuruldugu yonunde yanlis dusuncelerin pek yaygin oldugu kutuphanedir. Iskender, kendi adini tasiyan iskenderiye sehrini kurmustur, fakat kutuphaneyi kuran kisi 1. ptolemaios soter'dir. kutuphane halefleri tarafindan daha buyutulerek zenginlestirilmistir. Antik yunan kitaplarinin en buyuk koleksiyonuna sahip olan kutuphanede 700.000'in uzerinde kitap bulunuyordu. Julius sezar'in iskenderiye sehrini istila etmesiyle yikilmistir. daha sonra yeniden kurulan kutuphane, roma imparatoru 1. theodosius'un doneminde yine tahrip edildi. Mimarisi hakkinda gunumuze pek az bilgi ulasmistir.
  6 ... migfer
 4. 4.
  Büyük iskender, Mısır'ı fethi sırasında kendi adını taşıyacak ve bu topraklarda Helen kültürünün merkezi haline gelecek bir kent kurmayı tasarlar. Kente şan olması için de Müzlere bir kütüphane adanmasını buyurur. Musaeum olarak anılacak müze ve kütüphaneyi kurmak üzere, tıpkı kendisi gibi Aristoteles'in öğrencisi olan Demetrius'u iskenderiye'ye davet eder. Demetrius'un ve onu izleyen kütüphaneci ve küratörlerin yönetiminde Akdeniz'in bütün merkezleri eser toplamak için taranır. Zamanın bütün hükümdarlarıyla yazışılıp sahip oldukları bütün eserleri Yunanca'ya çevirmek veya kopyalamak için ödünç alınır, kimi iade edilir kimine de el konulur. iskenderiye limanından geçen bütün gemilerde bulunan kitaplar yağmalanır.
  iskenderiye Müzesi koleksiyonlarının büyük bir bölümü, kenti ateşe vermeye kalkışanların elinde kül olup gider. Bunların kimler oldukları halen tartışılmaktadır. Müslüman tarihçilere göre suçlu Sezardır. MÖ 47'de kenti aldıktan sonra denizden gelen bir saldırıyı durdurmak üzere limandaki gemileri ateşe verir ve çıkan yangın müzeyi kavurur. italyan tarihçiler ise 614'de kenti ele geçiren Halife Ömer'in ordularını itham eder. Hıristiyanları suçlayan tarihçiler, 415'te putperestlik düşmanı Piskopos Kyrillios'un hışmına uğrayarak yakılıp yıkıldığını ve küratörü olan kadın matematikçi ve filozof Hypathia'nın da katledildiğini öne sürerler.
  (tezimden alıntıdır)
  8 -1 ... cherubim
 5. 5.
  kimin yaktığı konusunda rivayetlerin çok olduğu kütüphane. yaygın kanı, romalıların yaktığıdır.
  1 ... pilotmont
 6. 6.
  araplar tarafından inanclarına uymuyor, aksine insanları dinden uzaklastırıyor diye yakılan kütüphanedir. bu kütüphanenin cahilce yakılmasıyla gizli bilgilerin cogu ortadan kalkmıstır.

  (bkz: ezoterizm)
  3 -5 ... desmodus rotundus
 7. 7.
  her olumsuz olayı müslümanlara bağlama salaklığı na örnek olacak kütüphanedir. yakıldığında araplar puta tapıyordu ve hazreti muhammed in dedesi bie doğmamıştı.
  5 -1 ... imhotep
 8. 8.
  http://www.iskenderiyekutuphanesi.com
  güzel bir e-kitap sitesidir.
  2 ... littlewitch
 9. 9.
  kimi çevrelerin yaygın inanışına göre Hz Ömer yakmıştır. Sonuçta Arap araptır, birkaç on yıl önce müslümanlık geldi diye eskinin cahil ve kafir arabı imana tam manasıyla gelip imanın yegane şartlarından biri olan bilime saygıyı ha diye kazanacak hali yok, medenileşecek adam olacak hali yok. Bu adamların arkasında binlerce yıllık bedevilik kültürü var.
  1 -1 ... selim pusat
 10. 10.
  (bkz: beyoğlu iskenderiye kitaplığı)
  ... organon