bugün

tadından yenmeyen sagopa kajmer şarkısı...
sözleri şöyledir;

yarını olmayan dünlere yazılmış her şiir ve şair olmuş her fikir ki kaleme düşmüş her sözü. hep karanlık anlatıldı şarkılarda günyüzü. yalpalayan ömürler aşikar hüzün görüntüsü. yalnızlıkla sevişir oldun, karanlık hep zifir ve gökyüzünde güneşin doğum sancılarını bekledin. doğmamış çocuktu doğacak, her ışık hazin sihir ki; hediye olacak her yarın manevi hazinedir, vasiyetimdir, cümlelerimin her kelimesi sahi asi, sagopa yorgun tek tabanca 26 arifesi. kimler önüne geçebilir zamanın akışının, cümlelerimin noktalarına kaç zamanda ulaşırım. yaşarım iskeletler diyarında bir et parçasıyım. varımı yoktan aldım. daldım çoktan derin uykuma vardım, beklemekle geçti yıllarım ve kar beyazdı saçlarım, karamsar yazdı rhymelarım ve tarumardı sabrım, harbi yaşadım benliğimle çok savaştım yazdım olmadı ve kaçtım, rap uzattı elini çekti kulağımı. yaz dedi! emir bir farzdır. farzın adresinde sen ikamet halinde, bu tanrı dan bir arzdır. öylesine güç oldu, böylesine bir gidişi resmetmek, kalemi makina yaptım, her çizikte kareler aldım, sundum önüne yaradanın ve bekledim cevabını, hep cevapsız kaldı çağrım, bağırdım!...

nakarat
raks edemedim yine yenildim, aksimi göremedim kör oldum
haksızın vuramadım şakağına, baksın kör gözlerime...

çuvala konulan her ölüydü günüme zehri zerkeden ve yuvası yıkılan her virandı parasal harbe itilen, zoraki savaşa alınanlardı okulu terkedenler ve eli bıçaklı her bebeydi kabusumda raks edenler, buna da çok şükür demekle geçti onca garibe sene ve lehine gidişi rehine tuttuk fethine kalktık, olmamış diyarların adını koyduk,otura kaldık, kıçımız üstü isyan ettik kadere sıvadık horoskoplarınla yarına bir bakış mı bugünün, aksilikle geleni dışlamak mı sömürün, hepiniz gömülün, fallar oynasın bu oyunu,sallar sallasın sonunu, bir duada gizli ödülün, bir nazarda saklı hüznün, temelli var oluş hayali, boşunadır vaatleri, sisteminde virüsü saklar her beyin ve an çatar atak yapar ve bin çuval ceset kapar, tenhalar yüz görümlük, yurt olur zaman donar.

not: ** *
dünyadan soyutlayıp aynı zamanda da üşüten bir parça.
insanı dünyadan ayırıp diyar diyar gezdiren başka dünyalara yolculuk yaptıran. kendinden geçiren. insanı kendinden koparan, tekrar birleştiren. uçurup birden yere düşüren kaldırıp tekrar bulutlar üzerinde yolculuğa çıkaran. mest eden. bambaşka tarifsiz duygular arasında geçiş yaptıran. huzur veren. uçuyormuş hissini çok gerçek olarak hissettiren aşmış parça..
sagopa kajmer'in güzel parçalarından bir tanesi. dinlerken sözlerini pek anlamazsınız ama yinede kendinizi şarkının içinde bir yerlerde bulursunuz. tekrar dinlerseniz bu sefer tadından yenmez olan bir parça.
kaf kef' in bpg albumünden sağlam bir şarkısıdır.
---
(raks) edemedim yine yenildim, (aks)imi göremedim kör oldum,
(haks)ızın vuramadım şakağına, (baks)ın kör gözlerime...
---
ayrıca (bkz: difficulties beyond our control)*
an itibariyle tekrar loop ta yerini almis sagopa eseridir. bir sarki bu kadar mi guzel olur ya?
sözleri değişik beatlerle daha da anlamlanmış şarkıdır.
ilkin pesimist ep 2'de farklı sözlerle ve daha sert bir yorumla dinlediğimiz, akabinde bpg adlı sagopa kajmer baş yapıtında yumuşatılmış sözler ve daha naif bir yorumla karşımıza çıkan şarkı.

daha sonraları sago bu şarkının bpg'de yer alan versiyonunun ilk kıtasını farklı bir beat üzerine derin darbe grubuyla tekrar kaydetmiş ve bum adını vermiştir bu kayda.

şarkının bpg versiyonunun sözleri oldukça edebi bir tat taşımakta, buradan lise son sınıfta yazdığım kompozisyonlarda kendisinden çokça nemalandığımı bir iç hesaplaşma edasıyla ifşa edeyim nacizane. *

son olarak belirtmek gerekir ki bu şarkının bizlere kazandırılmasından günümüze kadar geçen 6 yıl içinde sagonun şarkı sözlerinde gözle görülür bir basitleşme ve o büyüleyici havasından uzaklaşma söz konusu. ne zaman ki sago bu şarkı kalitesinde işler ortaya koyar belki o zaman tekrar kompozisyonlarımıza esin kaynağı olabilir.
ama tek farkla; artık lisede yazılan kompozisyon kağıtlarına değil hayata karşı olan sınavda vereceğimiz o kağıda yazılacaklara...

rest & peace...
ayrıca mtv de farklı bir versiyonla sölemiştir, kanımca en güzel versiyonu odur her versiyonu güzel ama o bi daha güzel sanki.
hayatımın belki de en önemli piyano melodisi... belki de ilk kez benden duyuyorsun. aslında okuyorsun. * anlamı inan büyüktür benim için. 2001 senesinde yaptığım raks aks haks baks 4'lem şarkısının 2. versiyonu. ben tekrar düzenledim. biraz ilk halinden uzak, daha soft. bu nedenle sözleri de değiştirdim. yepyeni bir şarkı oldu. eğer sizde ilk hali varsa; dinlerken çok ama çok duygulandığımı, ağladığımı bilin. bu sizlere bir sır olsun benden. yumrukları sıkıp tırnaklarımı kırdım!

-sagopa kajmer-
(bkz: kadın yerine iskeletler geldi)
Sagopa'nın söz itibariyle en iyi parçası diyebilirim.
Sagopa sözlerinin süper olduğu şarkısıdır.
Çok dokunaklı.
sagopa kajmer'in bir pesimistin gözyaşları albümünden bir şarkı. dinlerken düşündürür, düşündürürken sorgulatır, sorgulatırken şarkı biter yeniden dinlettirir.
Evet çok geç keşfettiğim bir şarkıdır ama gerçekten bir efsane bu şarkı.
güncel Önemli Başlıklar