bugün

yer çekimini icad eden kişi.
ondan önce atalarımız havada duruyorlarmış.

(bkz: şahitler var)
19 yaşındayken işlediği günahları yazdığı listeymiş bu.
- insanlardan tanrı'dan korktuğumdan daha çok korkmak
- tanrı'nın evinde elma yemek
- ölmeyi ummak ve bunu beklemek
- annemi ve babamı evle beraber yakma tehdidinde bulunmak
- kötü kelimeler, eylemler ve hayallere sahip olmak
- kız kardeşimi çimdiklemek
- annemlerin erik ve şeker kutusundan bir şeyler aşırmak
- dorothy rose'a "yosma" demek
- anneme hırçınlık etmek
- kız kardeşime hırçınlık etmek
- hizmetçilerle kavga etmek
- dünyevi dertleri tanrı'dan daha çok umursamak
- şapele gitmeyi ihmal etmek
- arthur storer'i dövmek
- eduard storer'dan kiraz çalmak
- inancıma uygun yaşamamak
- john keys'in şapkasının içine, ona batması için toplu iğne koymak.

dünyanın en ünlü fizikçilerinden de olsan, demek ki ergenliğini yaşıyorsun.
O zaman mel mel bakan Gibson karma sıfatı ey edip adanada pide ye yapılsın.
"eğer ben ilerisini diğer insanlardan daha iyi görebiliyorsam, bunun sebebi devlerin omuzları üzerinde dikiliyor olmamdan dolayıdır."
sir ünvanına sahiptir kendisi. onun sir isaac newton ruhun şad toprağın bol olsun.

(bkz: oğlak burcu erkeği)
sözlükte 1 yılı aşkın süredir değişmeyen "karma " sınıfım.
Mel mel bakan Gibson'ın karması 13331. Yine isaac newton.
--spoiler--
''Dünyaya nasıl göründüğümü bilmiyorum ; ama ben kendimi, henüz keşfedilmemiş gerçeklerle dolu bir okyanusun kıyısında oynayan, düzgün bir çakıl taşı ya da güzel bir deniz kabuğu bulduğunda sevinen bir çocuk gibi görüyorum.''
--spoiler--

isaac Newton
uçmuyorsak newton'a olan saygımızdan dır.
doğum günü çocuğu.
erken doğmuş sir isaac newton. mecazi değil, sözcüğün gerçek anlamıyla. miniminnacık, eciş bücüş bir şey. annesinin anlattığına göre doğduğunda bir maşrapaya sığacak küçüklükteymiş. yaşamış. annesi, oğlu çiftçi olsun, tarla ve duvar gibi yararlı alanlarda çalışsın istemiş. küçük newton büyümüş, on sekiz yaşında tirinity college'e girmiş. orada hemen anlaşılmış dehası. bence önemli bir ayrıntı: newton'un matematik profesörü barrow, öğrencisi diploma alır almaz öğretim kadrosunda ona yer açılsın diye istifa ediyor. böyle hocalar da varmış bir zamanlar. ben de tanıdım birkaç türkiyeli profesör, bu tanıma uyan...

sir isaac newton cambridge'de durup dinlenmeden, sürekli çalışmış. bence can alıcı bir ayrıntıdan söz etmek istiyorum. boş sınıflara, öğrenci varmış gibi ders verirmiş! burada bilim ve insan ilişkisi açısından yaşamsal önemi olan bir tavırla karşı karşıyayız. boş sınıflara, öğrenci varmış gibi ders vermek! bu inanılmaz güzellikte, incelikli ve üstünde düşünülmesi gereken bir durumdur. alınanlar olacaktır, ama dilimin ucunda, söyleyeyim bari: dolu sınıflara öğrenci yokmuş gibi ders veren hocaların pek hoşlanmayacağı bir girişim.
mel mel bakan gibson'un karmasının tersten okunuşu da aynı.
Newton'u çağdaşlarından bir adım öne çıkaran matematik ile fiziği resmi nikah ile evlendirebilmesindendir.
einstein in gelmesiyle yalan olmuş fizikçi. ama matematik, kimya gibi bilimlerde de adını taşıyan birçok teoremleri vardır zira öğrenci tayfası bu adı hayra yormaz, duyulunca akrabaları ile birlikte itinayla anılır.
fizik diyince akla gelen ilk insan.
güncel Önemli Başlıklar