bugün

görsel

Prof. Dr. Celal Şengör, Hazreti ibrahim'in tarihsel olarak var olmadığını, hatta Hazreti Musa ve isa'nın bile hikayelerden ibaret olduğunu savundu.

"Bütün bu söylenen kişiler tarihte yok. Bunların hepsi o 3 tane kutsal kitap denilen, Suriye din geleneği, Mezopotamya din geleneğinden türemiş bir yan branştır. Musa peygambere bakıyorsun, adamı da tarih bilmiyor, yok öyle birisi. Musevilerin kitabındaki Mısır'dan çıkış olayı da yok. Hocamın söyledikleri tamamen menkıbevi. Belge yok."

https://www.ensonhaber.co...sal-musa-da-isa-da-hikaye
amam nasooool lon kutsal kitaplar yazıyooor nasıl yok siz ne diyonoz.

evet hikayelere göre ejderhalar hades zeus anubis odin falan da var kardeşlik. ağlayabilirsiniz.
roma imparatoru caligula'nın suriye genel valisi (ve daha sonra imparator olacak olan) vitellius'un emri altındaki yahudiya eyaleti valisi pontius pilatus emriyle yapılan mahkemenin kayıtları ortada, ama roma yöntemi ile infaz edilen yani resmen mahkeme edilmiş olan adam aslında yok.. roma, mısır ve osmanlı gibi devletlerde neden kayıt vardır? neden bu devletler gelişmiş toplumlardır? çünkü bu devletler düzenli vergi toplar.. adamın vatandaş olarak bir değeri olmayabilir, ama üretim yapmaktadır.. yani bu devletlerde bir şey kaybolmaz...

adamın annesi efes'e kadar gelmiş, "eee, gelmişse gelmiş"... adam eyalet düzeyinde yargılanarak öldürülmüş bir suçlu ve annesi, bir yerden bir yere kıpırdamanın çok zor olduğu bir devirde, korsanlarla dolu akdeniz'i geçip, imparatorluğun anadolu'daki 1 milyon nüfuslu tali (ikincil) başkentine geliyor... kıpırdamak zor diyorum; zira kuzeyde almanlar, trakya'da gedaylar, karadeniz'de mithradetes, doğuda sasaniler ile sorunlar tam gaz devam ediyor, şehirler kale içerisinde ve geceleri bu kapılar kapanıyor. yanında seyahat belgesi olmadan ya da tüccar olmadan yakın bir şehire bile gitmek, ortaçağ sonuna dek yasaktır. hazreti meryem eyalet değiştirmişse, adına düzenlenmiş bir seyahat belgesi olmaması, olanak dışıdır.

musa... mısır'da çıkarken, 100 yıl önce vefat eden hazreti yusuf'un mezarını buldurup yanında götüren adam.. mendil değil bu, mısır vezirliği yapmış bir peygamberin mezarı...

şimdi o devirde yaşayan peygamberlerden birinden şüphe etmek, teknik olarak, hakkında kesin bilgi olan tüm peygamberlerin olmadığını iddia etmek oluyor.. çünkü hazreti ibrahim'in yeğeni hazreti lut, oğulları ismail ve ishak, ishak'tan olan çocuklar yakup ve şit. yakup'un oğlu yusuf. bunlar paket halinde geliyor.
Ona bakar isek antik Yunan tanrılarının da soy ağaçları var. Antik türk tanrılarının da mısır tanrılarının da. Soy ağacı olması demek tarihi bir gerçekliğe sahip olması demek değildir. Öyle ise diğerleri de meşrulaşır.
Ateistten daha ne beklenir.imanın 6 şartından biri peygamberlere iman etmektir. Yahudiler yakında bunu oynar.
zaman yolcusu sanki pezevenk de bunu soyluyor.
olup olmadigi supheli dese anliycam da yoktur demek kesin hukum. gittin kontrol edip geri mi geldin ne bok yedin?
Ortalama 70 yıllık bir ömürde insanların inandığı şeyleri başkalarına ispat etmeye çalışmalarını ve kendi inanışlarını yayma çabalarını anlamıyorum artık. Filmin sonunda herkes ölüyor, ortada dünya bile kalmıyor.
Kimse inancı yüzünden hayatı birbirine zehir etmesin, olay bu kadar basit.
Allah tan Hz. Muhammed 'i de inkar etmemiş. O zaman Budha da yok konfiçyüs de. Aslında dünya diye bir şey de yok. Hem buna inanlar, milyonlarca yıl önce olmuş evrim safsatasına nasıl inanıyor o da ayrı bir konu?
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.