bugün

islâma göre insan. Ve Kuran-ı kerim'e bakacak olursak peygamber olduğu söylenir. Ama bu müslümanlara göre geçerli. Hristiyanlar ne düşünür bilemiyorum.
Hristiyan görüşü Filipililer 2’de 5. ve 8. Ayetler arasında açıklanır;

“Mesih isa’daki düşünce sizde de olsun. Mesih, Tanrı özüne sahip olduğu halde, Tanrı’ya eşitliği sımsıkı sarılacak bir hak saymadı. Ama kul özünü alıp insan benzeyişinde doğarak ululuğunu bir yana bıraktı. insan biçimine bürünmüş olarak ölüme, çarmıh üzerinde ölüme bile boyun eğip kendini alçalttı.“

Yani onlara göre de Tanrı değildir. Sadece o ruha sahiptir fakat insan olarak yaşamıştır.
--spoiler--
Ne diyor la bu değişik
--spoiler--
isanın ahiretteki konuşması=
Allah: Ey Meryem oğlu isa! insanlara, «Beni ve anamı, Allah'tan başka iki tanrı bilin» diye sen mi dedin, buyurduğu zaman o, «Hâşâ! Seni tenzih ederim; hakkım olmayan şeyi söylemek bana yakışmaz. Hem ben söyleseydim sen onu şüphesiz bilirdin. Sen benim içimdekini bilirsin, halbuki ben senin zâtında olanı bilmem. Gizlilikleri eksiksiz bilen yalnızca sensin.
Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim: Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin, dedim. içlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeyi hakkıyle görensin.
Eğer kendilerine azap edersen şüphesiz onlar senin kullarındır (dilediğini yaparsın). Eğer onları bağışlarsan şüphesiz sen izzet ve hikmet sahibisin» dedi.
devamı için=
http://www.kuranmeali.org...urani_kerim_mealleri.aspx
Herkül nasıl zeusun oğlu ve yarı tanrı ise isa da tanrının oğlu ve yarı tanrıdır. Zaten Semavi dinler Mitolojiden arak olduğu için Herkül ne ise isa da o.
Hz isa peygamberleri gönderendir. Hz isa insan şeklini almadan önce de vardı diye geçmiştir bir kitapta zaten.
Sıradan bir Gayri meşru çocuk,

Meryem hanım "kendiliğimden hamile kaldım" dedi diye mi kutsal ve doğa üstü ilan edildi,

Anlayın işte meryem, o dönemin avrupasındaki cinsel özgürlüğün olmayışından "seviştim" demeye korktu ve bunu uydurdu.
biz müslümanlar genelde hıristiyanların inançlarını tam olarak bilmiyoruz. "hıristiyanlar isa'yı Allah'ın oğlu sanıyor" derken hıristiyanlar şöyle düşünüyor sanıyoruz:

1. başlangıçta her şeye egemen tek ilah vardı,
2. daha sonra (haşa) isa'yı yaratıp çocuk edindi,
3. daha sonra isa otomatik olarak tanrısal hale gelmiş oldu.

fakat hıristiyanlar böyle söylemiyor. müthiş mantıksızlık ama, onlar, isa'nın (haşa) Allah'ın bizzat kendisi olduğunu söylüyor. isa'nın ezeli ve edebi olduğunu iddia ediyorlar. Allah, isa, kutsal ruh deyince birbirinden ayrı üç kategori olarak ayırmıyorlar bunları...

Bizler "Allah" deyince zihnimizde nasıl eşi ve benzeri olmayan, ezeli ve ebedi olan, her şeye gücü yeten, doğurmamış ve doğurulmamış olan, bütün güzel isimlerin sahibi ve mükemmel olan yaratıcı sıfatları beliriyorsa; hıristiyanlar da "isa" deyince zihinlerinde buna benzer sıfatlar beliriyor.

acayip ama isa'nın %100 tanrı ve %100 insan olduğunu iddia ediyorlar. aynı zamanda tanrı'nın oğlu olduğunu söylüyor, ama isa'nın kendisine de tanrı diyorlar. kafaları epey karışık yani... bu çelişkileri kendilerine sorduğunuzda ise, güneş ya da üç bardak analojileriyle size güya bir açıklama getirmeye çalışıyorlar.

özetle; bu adam ve hıristiyanların iddiası temelde aynı: https://youtu.be/LbBvYYRCikU

Kur'an'ın apaçık ayetlerine rağmen Allah'a ve muhammed peygambere bu denli sapıkça iftira atanları görünce, hıristiyanların da zamanla nasıl isa'yı tanrısallaştırdıklarını daha iyi anlayabiliyoruz.

son olarak Kur'an'dan iki ayetle yazıyı bitireyim.

Maide Suresi 75. Ayet: Meryem oğlu Mesih elçiden başka bir şey değildi. Ondan önce de nice elçiler gelip geçmişti. Annesi de doğru sözlüydü. Her ikisi de yemek yerdi. Ayetlerimizi onlara nasıl açıkladığımıza dikkat et de buna rağmen nasıl da yüz çevirmekte olduklarını gör!

Nisa Suresi 171. Ayet: Kitaplılar! Dininizde sınırı aşmayın. ALLAH hakkında yalnız gerçeği söyleyin. Meryem oğlu isa Mesih, sadece ALLAH'ın elçisi ve Meryem'e gönderdiği kelimesi ve O'ndan gelen bir candır. ALLAH'a ve elçilerine inanın. "Üçtür", demeyin. Kendi yararınız için buna son verin. Biricik tanrı yalnız ALLAH'tır. O, çocuk sahibi olmaktan yücedir. Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur. Vekil olarak ALLAH yeter.
Yarı tanrı, peygamber ve kutsal ruh diyolla kendisi için.
ikisi de değildir.
(bkz: peygamber)