bugün

Malzemeleri

1 su bardağı irmik
1 su bardağı şeker
1 su bardağı süt + 1 su bardağı su
2 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı zeytinyağı
isteğe bağlı olarak fıstık, fındık, ceviz

Yapılışı

Küçük bir tencerede, kısık ateşte, süt, su ve şekeri, şeker eriyinceye kadar karıştırarak pişir.

Geniş bir tencerede, kısık Ateşte, yağ, irmik ve fıstığı sürekli karıştırarak kavur.

irmiğin rengi istenilen kıvama gelene kadar kavurduktan sonra sıvı karışımı(süt, su, şeker) irmik tenceresine ekle.

Az az ekle yanarsın. Sıçrıyor allahsız.

irmik sütü çekene kadar kısık Ateşte ara ara karıştırarak pişir.

Göz göz fokurdayınca altını kapat. Tencerenin kapağını kapat 10 dk demlendir.

Olan tatlı.
çayla çok iyi giden helva.
Uzerine 1 top dondurmayla enfes giden tatli. Dondurma yoksa da Pistikten hemen sonra sicak sicak yenmesi tavsiye edilir.
helvaların en güzelidir.şu yaşıma kadar iki kez irmik helvası yaptım, ilkinde bayağı bir yakmıştım lakin ikinci yaptığımla bozulan imajı toparladım çok şükür.

hazır gelmişken yapılışını da anlatalım.

teflon tavaya bir buçuk su bardağı irmik, bir çay bardağı sıvı yağ, iki yemek kaşığı tuzsuz tereyağı koyun.yüksek ateşte karıştırmaya başlayın.irmiğin rengi iyice koyulaşana kadar karıştırın.ben bu aşamada fındık ve badem koyup biraz da onlarla kavurdum.daha sonra ayrı bir kapta hazırladığınız şerbeti tavaya dökün.şerbeti ise bire iki oranında hazırlayın.yani bir buçuk su bardağı irmik kullandıysak üç bardak şerbetimiz olsun.bizim evde annem sağ olsun hazır şerbet vardı, bir buçuk bardak ondan, bir buçuk bardak sütten koydum.daha sonra tavaya döktüğünüz şerbet ile kavrulmuş irmiği karıştırmaya devam edin.rengin açıklığına koyuluğuna göre süt ilave edebilirsiniz.

irmiğin piştiğinde karar kıldıysanız helvanız servise hazırdır.afiyet olsun.
görsel

Tatlı ihtiyacınızı karşılayabilecek bir helvagillerden olan tatlıdır.
Neden yapıyosunuz bunu bana? Ben size naaptim? En özlediğim tatlılardan.
en güzel helva çeşididir. evet.
tahin helvasından af dileyip önünde tövbe istemesi gereken helva türüdür. arada bir gideri vardır ama. bir irmik tatlısı bile değildir...
dondurmalısı çok güzeldir lakin bir un helvası değildir.
Dünya üzerindeki en güzel tatlıdır, net.
mükemmel ötesi bir şey ya bu.
Ölenin ardından yapılan tatlıdır çok güzeldir muukkkemmeldir.
şu an olsa da yesek helvasıdır. şimdi şurda oleydi, daldıreydim kaşığımı, insafsızca gömeydim ne iyi olurdu di mi? evet çok iyi olurdu. çayın yanında da ne güzel giderdi beh.
çok güzel olandır. un helvasını tokatlar. evet.
erkek olarak yapabildiğim tek tatlı türü. gerçi tatlı denir mi bilmem
şuan yapıyor olduğum tatlı.

iki paket irmik
1.5 paket sana yağ
şerbeti için 1/1.5 litre su
300/400 gram şeker.

ve afiyet olsun.
görsel
Bir ara her gün balık sonrası tükettiğim tatlıydı.

Üzerine tarçın.
Buda benim irmigim efendim.
görsel
bir irmik tatlısı değildir.
En sevdigim tatlı diyebilirim,nasıl h2r diğer hemcinsleri olan motorları tokatlıyorsa irmikte bütün helvaları tokatlar,yapımınında pek basit olduğu söylenemez.
genellikle cenaze evlerinde yapılan tatlıdır.
(bkz: Hacı Şerif)
istanbul / eminönünde bulunan hacı şerif bu işi mükemmel yapıyor. Birçok yerde şubeleri de var.
Olsa da yesek en sevdiğim tatlılardan birisidir.
içinde maraş dondurmasıyla sıcak yenen tatlı.
güncel Önemli Başlıklar