bugün

duolingo'da öğrenenlerin sayısının ana dil olarak konuşan sayısından fazla olduğu dil.
eyjafjallajökull gibi kelimelere sahip.

izlandadaymış lan bu. olum ben avusturya ile avusturalyayı, irlanda ile izlandayı, isveç ile isviçreyi, orhan kemalle yaşar kemali ve bu gibi benzer milyonlarca şeyi karıştırıyorum aq ya.
Kelt dilleri arasındadır.
ölü dil olmak üzere. halk bile artık elini çekti neredeyse o dilden.
2013 eylülünden beri öğrendiğim, ve o tarihten bu yana, özellikle de duolingo sayesinde iyi sayılabilecek bir seviyede bilgi sahibi olduğum dil.

mesela:

merhaba anlamına gelen "dia duit" cümlesine "dia duit" diye değil, "dia is muire duit" diye cevap vermeniz gerekiyor. (eğer birden fazla kişiye hitap ediyorsanız duit'i "daoibh" ile değiştirmeniz gerekiyor)

táim ag ithe aráin = ekmek yiyorum. ("arán" kelimesini -in hâlinde kullanmak gerekiyor burada, çünkü continuous tense kullanılıyor.)
Is breá liom tú (Seni seviyorum)derken bile çok sert bir aksanla söylenen ve sanki karşısındaki insanı boğacakmış gibi konuşulan bir lisan.
olm gaelik yazmış la herifler. gallerce lan o gaelik dediğiniz.
irlandaca diye uyduruk bir şey olmaz. dil isimleri "millet ismi + ce" şeklinde oluşturulur. ingilterece diye bir dil mi var mk?
irlandanın yerli halkı kim? keltler, bu dilin adı keltçe'dir. irlandaca diye götten uyduruk bir şey olmaz.
Konuyla ilgisi yok ama metal bir grup var irlandaca Alestrom

https://www.youtube.com/watch?v=ta-Z_psXODw
Kelt dilleri içinde sınıflandırılır. iskoççaya benzer. Asıl adı gaeilge'dir.
iRLANDA DiLi.
bir kelt dilidir.
Çok az irlandalı biliyor. TG4 irlandaca yayın yapmasına, popüler programlar ile gençliğe etkilemeye çalışsada ingilizceye yenik düşüyor, zaten coğu tanışdığım irlandalı ikinci bir lisan bilmiyor, çok gerek de duymuyor. Ben basit bir kaç sey öğrenmişdim ve onları kullanınca çok hoşlarına gitdiğini biliyorum.
Hatda bir şehir efsanesi vardır. çinli birisi vize alabilmek için kendi çabaları ile irlandaca öğrenmiş, bunu sayesinde gecici vize alıp geldiğinde kimse ile anşamadığından, bir kaç tane kalan normal hayatda halen konuşulan mayo eyaleti taraflarında bir köye yerleşmiş, bundan sonra o köy artık çinli köyü diye anılıyor artık falan diye.
ingilizce'ye yenik düşüp yok olmaya yüz tutmuş değerli dillerden biri. götten uydurma, başka dillerden aşırma osuruktan diller canlandırılmaya çalışılırken irce'nin göz göre göre yok olması gerçekten üzücü.
irce olarak da bilinir, orijinal adı gaeilge'dir.
260.000 kişinin iyi düzeyde (akıcı), 1.860.000 kişininse kısmen bildiği dil.
Hint-Avrupa dil ailesinin Kelt koluna ait dil. irlanda Cumhuriyeti'nin ve Birleşik Krallık'a bağlı Kuzey irlanda'nin resmi dili.

avrupa birliginin resmi dillerindendir.