bugün

bir yaşar kemal tespitidir. ~http://www.heddam.com~
(bkz: yok böyle bir şey)
(bkz: provakotorluk dunyada bitti sozlukte bitmedi)
(bkz: at yalani seveyim inanani)
gerçekleşmiş tespittir.

bu link bölücü düşünce sahiplerine kendi idrak etme yolu ve dillerinden ispatı
http://www.komalenciwan.com/haber-21003.html

bu link ulusal bir gazeteden
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=210918

bu da kanaltürk linki
http://www.kanalturk.com.tr/haber.php?haber_id=6186

not: yaşar kemal tabu değildir. yazarsa yazar okuruz, siyaset yaparsa görüşlerine katılır veya katılmayız. bu memlekette bu adam tabu haline getirilecekse, eleştirilmez duruma sokulacaksa, kutlu olsun,, yeni nobel yakındır bize....
yaşar kemal'in, buram buram nobel kokan sözünün aslının "Dünyanın hiçbir memleketinde Türkiye'deki kadar ırkçılık kalmadı" olan kısaltılmış hali.

Kendisini göt etmek gibi olmazsa eğer çok ufak bir örnek vermek isterim.

BERLiN'de, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen göçmenlerden istenen bir belgede ırkçılığın kökeninin Avrupa olduğunun ve nasıl hala yaşatıldığının kanıtı bir istek bulunmakta.

Aynen şöyle;

"Vatandaşlık Dairesi'nin, vatandaşlık işlemleri ile ilgili olarak ırk ve etnik kökenimi içeren araştırmaları yapmasına izin veriyorum."

Türk'e türkiye'ye her bok atan aydın ilan ediliyor. Aydın mı dediniz? Hani nerede?

ayrıca;

(bkz: aydınlar trabzon a gidiyor/@blindguardian)
IRKÇILIĞA KARŞI EN TEPKiLi ÜLKE iÇiN SARFEDiLMiŞ TALiHSiZ SÖYLEM... YA DÜNYADAN Bi HABER BUNU SÖYLEYEN, YA DÜNYA ONDAN...
yaşar kemal aydınsa ajdar dehadır.*
cok guzel ve dogru bir tespitir. cunku dunyayi 60 yil geriden takip ediyoruz.
ispanyadaki futbol maçlarını izlemeyen bir gerizekalının sözleridir.
(bkz: ırkçılığı da savunduk güzelce tam oldu)
(bkz: bir anne sözü vardır bildin mi)
(bkz: fransa camdan atlasa sen de atlayacak mısın)
insanlar maymundan geldiklerini kabul etmedikce ne dünyada ne türkiye'de bitmez, dedirten yanlis önermedir bu. *
türkiye de olsa olsa pozitif ırkçılıktan söz edilebilir. biz bir yabancı gördüğümüzde bütün sıcaklığımız ve yardımseverliğimizle yaklaşırız. gönlümüzü açarız. gerçek olan budur.
"dikkat cekiyorum nobel"i sapina kadar hak ediyorum. hep aday oluyorum ama babayi aliyorum"
ya dunya"dan haberi olmayan ya da at gozlukleri ile dunyayi seyreden bir zavallinin sacmalamasi sadece.
"yillarca yurt disinda yasamis birisi" olarak;
amerika"da bir zenci yaniniza komsu olursa evinizin degeri yari yariya duser.
ingiltere"de pakistan ve hindistan"lilar degil adam kopek yerine bile konulmaz.
almanya zaten malum.
fransa"da cezayir ya da arab kokenliyseniz potansiyel katil ya da yankesicisiniz.
demokrasi timsali isvec en yakin komsusu norvec"lilere bile kil olurken asya kokenli ve afrika kokenlileri bir cok gece kulubune bile sokmazlar.
dunyada ki irkcilik tam anlami ile organizedir. sadece rahatsiz etmez cana, mala kast eder.
amerika: k.k.k
ingiltere: white world
danimarka: road angel"s
almanya: neo naziler
sadece hatirladiklarim.
edit; duzeltiyorum dunya"nin hic bir ulkesinde irkcilik yoktur. sadece turkiye"ye ozgu bir sey dir. dunya toz pembe dir.
dikkat cekiyorum nobel"i sapina kadar hak ediyorum. hep aday oluyorum ama babayi aliyorum"
dunya"dan haberi olmayan ya da at gozlukleri ile dunyayi seyreden bir zavallinin sacmalamasi acaba?

amerika : ulan adamlar birlikte yasiyorlar duzeni kurmuslar alan mutlu veren mutlu zencilerin ben amerikandan turkiyeye goc etmek istedilerini duymadim.

fransa: adamlarin milli takiminin hepsi zenci. pakistanli rahat olmasa ne diye devamli goc etmek istesin birde empati kuralim. turkiye fransa nin yerinde olsa bir fransiz turkiyeye gelse linc edillir. saka degil haa. helede fransizlarin terorist grup kurup bize savas acsalar. bak bakim bir fransiz komsun olur muydu.

ingiltere: ben hic bir turkun arabin olduruludugunu tacize tecavuzee ugradigini duymadim. zenciler sevilir sevilmez bizde zencilerin en buyuk fani degilliz.

turkiye: malum birseylerin degismesinin kendimizi elestirmemnin zamani gelmistir.
sonuna kadar yanlış bir tespit olarak yorumlayacağım ve söyleyen yazarında yazarlık geçmişini en ince ayrıntısına kadar sorgulanmasının lazım olduğunu düşündüğüm *yazısıdır.ayrıca dünyayı 60 yıl geride takip ettiğimizi öne süren yazara sormak istiyorum acaba kendisi dünya gündemini kaç yıldan beri takip etmiyor,heralde nazilerin zulmuyle bunun avrupada sona erdiğini söyleyecek kadar sığ değildir.
(bkz: Yok artık Ali Sami)
evet şu doğrudur ki ırkçılık dünyada bitmedi ve hatta yükselişte! kapitalizm kendi yarattığı canavarına karşı sözde savaş açmış durumda! almanya'da neonaziler, rusya'da türklere karşı yapılan ayrımcılıklar ve avrupa'nın her ülkesinde, türkiye'de dahil olmak üzere başlatılan ırkçılık karşıtı kampanyalar... bu kampanyanın başını kim çekiyor? belçika! peki kim finanse ediyor? avrupa komisyonu!

yani göstermelik bir safsatadan başka bir şey değil aslında bu çaba da!

kapitalizmin yaşamını sürdürebilmesi için gerekli bu yükseliş, ister milliyetçilik de adına ister ırkçılık, faşizm... milliyetçilik faşizm değildir diyenlerin ise ciddi bir terim araştırmasına girip, milliyetçilik, millilik ve faşizm tanımlarını yeniden açıklamasını rica edeceğim o zaman.

gelelim yaşar kemal'e... öncelikle yıllarca hikayelerini okumuş biri olarak saygı duyduğum bir yazar ve bir gün onunla aynı fikri paylaşmayacak olursam bunu kendisine hakaret ederek değil, bilgi dağarcığım çerçevesinde edepli şekilde dile getirmesini de bilirim, diğer arkadaşlarımızın da bilmesini dilerim! öncelikle kendisinin kürt olup olmaması umrumda bile değil! yalnız kendisini aşağılamak amacıyla o zaten kürt gibi cümlelerin kurulduğunu görmek üzücü, hele kürt kelimesini bir aşağılama hitabı olarak kullanmak sanırım kendisinin sözlerini bir kez daha doğruluyor, çünkü bu bile resmen ırkçılık, faşizmdir!

bunun yanında gelelim söylediği bu cümleye... verilen linkler incelendiğinde farklı cümleler ve farklı anlamlar çıkıyor... 'dünyanın hiçbir yerinde türkiye'deki kadar ırkçılık kalmadı' sözü ile 'ırkçılık dünyada bitti türkiye'de bitmedi' cümlesi arasında anlam bakımından dağlar kadar fark var! ayrıca belirtmek isterim verilen linklerdeki haberler arasında da farklar var... birinde çıkardığınız bir anlamı diğeri yalanlar cinsten...

--spoiler--
Yazar Yaşar Kemal, Agos gazetesine taziye ziyaretinde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, dünyanın hiçbir memleketinde Türkiye'deki kadar ırkçılık kalmadığını söyledi. Yaşar Kemal, "Adamlar herkesi öldürmeye fırsat arıyorlar, buna dikkat edin" dedi.

Yaşar Kemal, "zanlının 17 yaşında olduğunun" hatırlatılması üzerine, "Bu, Türkiye'de geniş bir kitledir. Dünyanın hiçbir memleketinde Türkiye'deki kadar ırkçılık kalmadı" diye konuştu.
--spoiler--

kaynak: http://www.kanalturk.com.tr/haber.php?haber_id=6186

ben bu cümlelerden dünyada ırçılık bitti gibi bir anlam çıkaramıyorum yazık ki! daha çok 'dünyada da ırkçılık var ama türkiye'deki gibi ilkel değil!' gibi bir anlam var. dünya üzerindeki her memlekette ırkçılık olduğu ve hatta yükselişe geçtiği gibi hala bizim gibi kafatasında bilmem ne eti olanların türk olduğunu savunanlar yoktur!
hatalı bir tespittir. türkiye'de ırkçılık çok fazla değildir, olan kısmı da bir kısım türklerin kürtlere, bir kısım kürtlerin de türklere karşı olan ırkçılığıdır****. ermenilere ve yahudilere karşı da bir miktar ırkçılık vardır, ancak bunun sebepleri diaspora ve filistin sorunudur. ha bir de rum asıllılara karşı tepki vardır. ha bir de gürcüler pek sevilmez. ha bir de ortodoks kilisesi mensuplarına karşı tepki vardır. bi de araplar bizi arkamızdan hançerlemişlerdir, arap kelimesi hakaretengiz bir anlam taşır. lazların kendi aralarında lazca konuşması rahatsızlık yaratır biraz.

ama buna rağmen türkiye'deki aborijinlere ve eskimolara karşı bir gram ırkçılık yoktur! kimse otobüste arkaya oturmak zorunda değil, demek ki biz ırkçı değiliz. aferin bize.
çok afedersiniz kıçla bile gülünmeyecek espridir. yani espridir bu daha fazlası değil.
çok doğru bir tespittir. zira hala daha kafatası avcısı pkk terör örgütü aktiftir. güya marksist-leninist çizgide kurulmuş bu örgüt insanları doğulu, batılı diye ayırarak, Türkleri ve türk yandaşlarını öldürmekte. dhkp-c ve muadili pek çok sol örgüt de insanları türk olduğu için yadırgar ve öldürür. bunun yanında diyarbakır belediye başkanın osman baydemir, 28 29 mart diyarbakir olaylarinın hemen sonrasında "kürtlerle türkler artık bir arada yaşayamaz" demişti. bu ve bunun gibi daha verebileceğimiz pek çok örnekler ırkçılığın hala daha türkiye de bitmediğini söyleyebiliriz. ha buna ek olarak yaşar kemal in kürt olması ya da kendini kürt atfetmesinden dolayı pkk lı teröristlere "militan" diyerek yaptığı ırkçılığı da hatırlatalım.
"türkiye'de hiç olmadı ki" diye yanıtlanası laf, türkiye'de ırkçılık yoktur, türkiye'de olan resmi ideoloji milliyetçiliğidir. kimse adile naşit'e ermeni kökenli olduğundan, ismet inönü'ye, turgut özal'a kürt kökenli olduklarından bir şey demedi. bir insan hangi kökenden gelmiş olursa olsun, eğer resmi ideolojinin ona biçtiği kimliği kabul ediyorsa o zaman ona karşı herhangi bir ayrım/nefret yoktur. herkes, "laik müslüman sunni türküm" dediği sürece eşittir. ama bu kalıbın dışına çıkarsa işte o zaman marjinalize edilir.

edit: gözlemler neticesinde oluşturulmuş bilgi amaçlı bir entrydir. resmi ideolojiyi koruyor yada ırkçılığı tasvip ediyor olduğunu düşünen varsa bilimadamlarınca zeka testlerinde kobay olarak kullanılabilir, zira bu insanlardan pek bir akıl getirisi beklenmemelidir. düzgün olmadığı düşünülen her şeyi meşrulaştırmak için başına "atatürk" "mustafa kemal" gibi eklentiler koymaksa sadece gülünç bir tavırdır. ayrıca atatürk milliyetçiliği gibi bir kavramın varlığı yada yokluğu tartışılabilir. ayrıca evet, "laik müslüman sunni türk" olduğunu kabul etmeyen marjinalize olur. budur. alevi-solcu katliamları ve öldürülen insanlardan söz açanlarla aynı şeyleri -benim tarafımdan biraz daha nesnel olmakla beraber- konuştuğumuzu, boşuna saçma sapan ajitasyonlara gerek olmadığını belirtmek isterim. ayrıca bir entry'e cevap vermek için onu okumak gerektiğini de söyleyip konuyu burada kapatırım.
(bkz: malatya da domates mi doğradılar birader)
"türkiye'de hiç olmadı ki" diye yanıtlanamayacak laf. türkiye'de yapılan alevi kıyımlarını, solcu kıyımlarını hele bir yiyin, için. korkmayın gaz yapmaz. midenize oturur türkiye'deki faşistlik. ondan sonra tespit yapın. türkiye'deki resmi ideoloji milliyetçiliği dediğiniz milliyetçilik, atatürk milliyetçiliğidir. bu milliyetçiliğin faşist tutumla uzaktan bile alakası yoktur. insanları ayrıştırıcı değil kaynaştırıcıdır.
Eğitim seviyesi ilkokul 3.sınıf olan bir ülkede asla bitmeyecek bir yığınların savunduğu ideolojidir... Bunların en saldırganlarının üniversitede okumakta olanları ise şaşılacak şeydir... Bu durumu özetleyen bir sözde vardır " okumak cahilliği alır eşeklik bakidir "