1. 1.
  ikisi de ön yargı barındırmak ile birlikte ırkçılık kendini üstte görmek, karşı tarafa garez beslemek ve etnik ön yargı güttüğünün farkında olmamaktır.

  Misal kendimizden örnekler vereyim.

  Misal Yunanlılar ile Türkler arasındaki sorun.

  etnik ön yargıları olan bir kişi şunu der:

  Yunanlılar ile x olayından beri kan davalıyız. Ve bize bir noktada zarar verdiler. Biz de onlara bir noktada zarar verdik. Aramızdaki husumet ve ülke çıkarlarımız bir biri ile kesişmekte. karşı taraftan da pozitif bir adım gelmemek ile beraber bizi tahrik etmek için çaba sarf etmekteler. Bizden de karşı tarafı tahrik edecek adımlar gelmekte tabi. Bu düşmanlık herkesin ortak bir paydada buluşup tatlıya bağlanması halinde bitebilir fakat şu an bunun olması için yeterli bir zemin yoktur.

  Irkçı bir kişi ise şunu der:

  Yunanlılar kalleştiiiir. Yunanlılar kılıçlarımız altında ezilecektir. Onlar nasıl bize kazık atar. Biiiiiz çooook yüüüceeeyiiizz. Bir gün geeeleeeceeek intikamımızı alaaaacaaağıııııız.

  Misal Ermeniler ile Türkler arasındaki sorun.

  etnik ön yargıları olan bir kişi şunu der:

  Ermeniler ile x olayından beri kan davalıyız. Ve bize bir noktada zarar verdiler. Biz de onlara bir noktada zarar verdik. Aramızdaki husumet ve çıkarlarımız bir biri ile kesişmekte. karşı taraftan da pozitif bir adım gelmemek ile beraber bizi tahrik etmek için çaba sarf etmekteler. Bizden de karşı tarafı tahrik edecek adımlar gelmekte tabi. Bu düşmanlık herkesin ortak bir paydada buluşup tatlıya bağlanması halinde bitebilir fakat şu an bunun olması için yeterli bir zemin yoktur.

  Irkçı bir kişi ise şunu der:

  Ermeniler kalleştiiiir. Ermeniler kılıçlarımız altında ezilecektir. Onlar nasıl bize kazık atar. Biiiiiz çooook yüüüceeeyiiizz. Bir gün geeeleeeceeek intikamımızı alaaaacaaağıııııız.

  Aslında mesele bu kadar da basittir. Irkçılık ile etnik ön yargıların arasındaki fark analiz yetersizliğidir. Her insan ön yargı güdebilir. Bu dünyanın en normal şeyidir. Fakat insan gözünün önünü göremediği vakit ırkçılaşır.
  Nesillerimize kan davalarımızı da anlatır iken analiz etmelerine yardımcı da olmalıyız. Yoksa bir kaç nesil sonrası etnik ön yargı gütmekten çok ırkçılaşır.
  1 ... uzay muhtari