1. 1.
  şeyh bedreddinin halifesi dede sultan börklüce mustafa; türkmen alevi, çingene, rum, yahudi, hristiyan, egeli kayıkçılar daha içlere doğru vergi vermekten ve beylerin zulmünden kaçan sünni türk köylüler ve bir çoklarından oluşan ak libaslı yalın kılıçlı ordusuyla isyan edip yenildikten ve sadece esir 2000 kişi kaldıktan sonra

  cellatlar tarafından başı kesilen 2000 adamdan her birinin ölmeden önce söylediği söz.

  eli kolu bağlı dede sultanlarını medete çağırdıkları söz.

  olanları izleyen börklüce mustafa.
  3 ... hala avcumda olmali yildizlar
 2. 2.
  nazım hikmet'in bedreddin'in ağzına kondurdğu cümlelerden biri. şimdi söz konusu bedreddin olunca mit ile gerçek birbirine karışıyor. ilginçtir ki bedreddin ve ayaklanması hakkında elimizdeki bilgiler sınırlıdır. ama yine sınırlı olmak ile birlikte pek çok tarihçi bedreddin'in çok kültürlü ayaklanmasının bu niteliğini kabul etse de bugünlerde çoğumuzun inandığının aksine bu ayaklanmanın fikirsel altyapısının proto-sosyalist nitelik göstermediğini söylerler.

  peki sosyalistler neden bedreddin'i bunca sever? nazım sayesinde. nazım'ın canlı imgelerle dolu şiiri, bedreddine atılmış sosyalist bir bakıştır. ve bu bakış, öyle bi bakıştır ki bedreddinin anadolu türkçesi konuşan insanların hafsalasında sahip olduğu konumu belirlemiştir.

  benzer durumlar için bakınız:

  (bkz: john ford ve büyük buhran)

  (bkz: raoul walsh ve birinci dünya savaşı)
  ... james sunderland