bugün

iran dışında yaşayan iranlı kadınlar bombadır. Güzel bakımlı ve seksidirler. iki tatlı söze bir güler yüze düşerler.
iranlı kadınlara özgürlük mü?
lütfen, aptallığın lüzumu yok. iranlı kadınlar ettiğini çekiyorlar, kimi dinimi yaşayamıyorum diye (bakınız; bizde ki siyasal islamcılar, tarikat cemaat etkisiyle saçmalayanlar) kimi ideolojik, siyasi, etnik kimlik, rejim, mezhep vb nedenlerle-gerekçelerle meydanlara çıkıp şah rejimini devirip yerine din baronlarını-şeriatı getirdiğinde bugün yaşadıkları durumu onlar yarattı.

yarattıkları özgürlük-devrim canavarı çocuklarını yemeye başladığında kimse masum değildir. unutmayınız ki "insanları aptalca davranışlarının sonuçlarından korumanın nihai sonucu dünyayı aptallarla doldurmak olacaktır" der hebert spencer.
hele ki bu insanların adeta yağan lapa lapa kar ve sonrası düşen bir çığ da hiç bir kar tanesinin kendini sorumlu hissetmemesi iki yüzlülüğü ve ahlaksızlığıyla ortaya çıkıp özgürlük istemelerinde haklılık görmek en büyük ahlaksızlıktır.

aptallığın, akılsızlığın, iki yüzlülüğün ve ahlaksızlığın ödülü-karşılığı özgürlük ve haklılık, huzur, barış olamaz.
özeleştiri yapmadan, ilk önce bu duruma yol açan kendilerini, anne-babalarını lanetlemeden hak ve özgürlük elde edilemez.
milyonlarca insan meydanlara çıkıp şah rejimini devirip, devrim sonrası tüm iranlı elit akademisyen sanatçı bilim adamlarından yakaladıklarını idam ederken, yakalanmayanlar yurt dışına kaçarken...
ülkeyi, halkı ve ülke geleceğini tek yeteneği dini bir ticari meta, insanları kullanma aracı, iktidar-yönetim için kullanılan ideolojik bir propaganda aracı, çıkarlarına hizmet eden bir argüman olarak kur'an pazarlamacılarına ülkeyi kendilerini emanet ettiklerinde ve şeriatı meydanlarda kutlayan milyonlar ne bekliyordu?
huzur mu?
refah mı?
özgürlük mü?
mutluluk mu?
Özgür toplumu savunmak isteyen kişi, onun vazgeçilmez temelinin bireysel haklar olduğunun farkına varmak zorundadır. Haklar ahlaki bir kavramdır, her politik sistem bir ahlak sistemine dayanır. ahlaktan ve empatiden yoksun bir rejimi sistemi (din veya ideoloji temelli) siz toplum olarak tercih ettiğinizde sonuçlarına katlanırsınız.
bu bilinci kazanamamış toplumlara acımak aptallıktır. hele ki böyle toplumlar için özgürlük istemek en büyük ahlaksızlıktır.
Bir sivil toplum kuruluşunda çalıştım 5 sene. iranlı mültecilerin resimlerini çekerdim dosyaları için. 5000den fazla iranlının resmini çekmişimdir. Güzelleri var gerçekten. Ama gençlerde bile estetik çok yaygın. Angelina Jolie olmaya çalışıyor hepsi.