bugün

suriye' ye olası bir nato müdahalesi sonrasında iran' ın türkiye' deki nato hedeflerini vurmakla tehdit etmesidir. gerçek mi değil mi bilmiyorum ama eğer gerçekse iran neyine güvenip böyle salak saçma konuşuyor çok merak ettim.

ayrıca haberdeki bir ayrıntı dikkatimi çekti;

--spoiler--
suriye hükümetine yakın haber sitesi champress de erdoğan’ın 2008’de lübnan başbakanı said hariri’nin iktidarda kalmasına bizzat yardım ettiğini ve esad’a karışmamasını söyleyerek “amerikalılar böyle istiyor” dediğini yazdı.
--spoiler--

bu kısım dış politikamızın nasıl şekillendiğini açıkca gösteriyor galiba. ben hala akp' nin dış politika başarılarıyla(!) bu kadar övünebilen şakşakcıları gördükce acımaktan başka bir şey gelmiyor elimden.
boşuna sallanmış bir tehdittir.
iran, türkiye'yi vurması durumunda üç tane ülkeyle karşı karşıya kalır.
1- normal olarak türkiye'ye savaş ilan etmiş olur. türkiye'de şeriatçıların ruhunu baya sıkar.
2-amerika.zaten iran'ı vurmak için fırsat kollayan amerika 1 gün bile beklemeden, gider, yıkar, yakar, öldürür,sıvazlar gelir.
3-israil.amerika'yla birlikte fırsat bekleyen ülkelerin başında gelen israil, belki amerikadan bile hızlı hareket ederek, bombardımına herkesten önce başlar.
yani boşa sallanmış bir tehdittir.
(bkz: mesaneden tehdit sallamak)
not: birde bunun avrupa birliği ülkeleri var tabi.
akp nin komşularla sıfır sorun politikası ile gelinen noktadır. iddia ya göre, nato nun suriyeye saldırması sonucunda iran da türkiye yi vuracak. hayalken gerçek olmuştur. bu abd uşakları, nato köpekleri yüzünden bütün komşularla aramız açıldı. önce azerbaycan, şimdi de iran. diğerlerini saymıyorum bile. zaten nato nun esad ı devirme projesinde baş aktör akp hükümetidir.

not: sorun tehdit etmesi değil, neden tehdit ettiğidir.
amerikan oyunu bunlar amerikan.
abd nin, ırak ı işgalinin hemen öncesindeki restleşmeleri anımsatıyor.
%25 hissesine resmi olarak israil ordusunun sahip olduğu doğan grubunun haberidir. israil terör devletinin psikolojik savaş taktiklerindendir. 500 yıldır barış içinde yaşadığımız ve nufusunun %35'i öz be öz türk olan iran ile ilişkilerimizi bozmayı amaçlamaktadır.
amerikanın iran'ı vurma bahaneleri. bir diğeri.

(bkz: türkiye)
ben olaya Türkiye açısından bakmıyorum olaylara objektif bkacagım..

a.q iran hiçbirşey yapamaz yapsaydı israile kafa tutardı .
iran birşey yapamaz yapsaydı ülkesindeki 2000 kişilik örgütler onun kafa tutmaz iran askerlerine agır zayiatlar verdirmezdi..

iran Türkiyeye hiçbir şey yapamaz çünkü iran önce halkını doyursun silahlarına gelincede eski kırma tüfeklerlemi saldıracak iranadki uçakalr bile 40 yıllık.

götünden element uyduran bir ülke daha
sanal bir korkudur.
bunlar dış güçlerin ülkemize iran düşmanlığı aşılamak için uydurduğu yalanlardır. olası bir iran - amerika savaşında türkiye'nin üsleri amerika için hayati önem arz edecektir. bu yalanlarla bizi iran'a karşı dolduruşa getirmek istemektedirler. ne de olsa biz duygusal bi milletiz. bazen mantığımızla hareket edemiyoruz.
iranın götünü kaldırmaya dermanı varmı ki ?
batının iran ı yalnızlaştırma politikasının bir ürünüdür. ortada resmi bir açıklama olmadığından panik yapmaya gerek yoktur.
iran'ın türkiye'deki emperyal güçlerin üslerini vurması demek iran'a karşı bir savaşın başlaması anlamına gelir. böyle bir durumda gaza gelmeden objektif bir yorum yapacak olursak,

1- iran ve suriye yakınlaşır.
2- batılı güçlerden nefret eden ortadoğu coğrafyasinin iran ve suriye yanında saf tutması olasıdır bu durumda türkiye kültürel birikimine darbe vurmuş olur. zaten cumhuriyet dönemiyle başlayan batı hayranlığı ve şu aralar filizlenen doğu hayranlığı arasında kalan türkiye iyice yalnızlaşır.
3- iran ve suriye pkk'ye olabilecek en açık desteği verirler, burda türkiye'nin manevrası çok önemlidir eğer türkiye kürtlere yönelik bir takım adımlar atarsı ikinci bir kurtuluş savaşı hadisesi yaşanabilir. ama bu çok kolay görünmüyor.
4- böyle bir savaşta iran rejimi tehlikeye girer suriye yıkılır vs. ama şunu belirtmekte fayda var en zararlı türkiye çıkacaktır.

neden derseniz?

iran ve suriye'deki muhaliflerin türkiye kadar güçlü örgütlü ve silahlı mücadele geçmişleri yok. iran, suriye ve hatta ırak kısmen türkiyeye cephe alır. içerdeki savaşı iyice harlandırır. bu durumda türkiye'nin bölünmesi ve hatta rejimin yıkılması bile olasıdır. son kertede türkiye amerikaya sarılır ama amerika çıkarı bittiği zaman kirli mendil muamalesi yapar ittifak halinde olduğu ülkelere. o yüzden amerika veya nato'ya fazla güvenmeden iran'ıda küçümsemeden bu meseliyi doğru şekilde tahlil etmek yerinde olur.

ama böyle bir şey olmayacak. çünkü türkiye bu ülkelerle savaşa girmez. iran'ın niyetinin ciddi olması geri adım attırır. çünkü eğer akıllı adamlar varsa bu ülkede barut fıçısı olduğunu iyi bilirler. ateşi sokmak herkesin yok olması anlamına gelir.

ha diyelim ki her şeye rağmen iran vurdu o zaman yukarıda saydıklarım hepsi bir bir gerçekleşir diye tahmin ediyorum.
savundukları rejimler, yakın tarih içerisinde büyük değişiklikler gösterse de iranlı yöneticiler; amerika ve avrupa'ya karşı en güçlü destekçilerini küstürecek ve bindikleri dalı kesecek kadar aptal olmamışlardır. bu, bir nevi suları bulandırma girişimidir ve olsa olsa, bulanık suda balık avlamaya alışmış sam amca ve o'nun ortadoğu'daki küstah kankası'nın işidir.
iran'ın boş tehditlerindendir. iran'ın demode olmuş füzeleri,uçakları, silahları vardır ve böyle orduya karşı 1 haftada sistemlerini çökertiriz.
yerse sende edersin sonra da türkiyenin iranı tehdit etmesi diye başlık açılası bi başlık.
nato'yu, dolayisiyla abd'yi savunan insanlarimizi ortaya doken haber. nato hedefleri, pardon turkiye. hey yavrum hey.
bayrağımı her ne kadar sevsemde takdir ettiğim bir davranışıdır iranın. o kadar yavşak bir politikası var ki mevcut hükümetin, alabileceği en normal tepki budur ve aldı almayada devam etmekte.
adam haklı beyler dedirten durum.

--spoiler--
iran hava-uzay kuvvetleri komutanı tuğgeneral emir ali hacizade, iran’a karşı olası saldırıda ilk önce türkiye’deki nato füze kalkanı sistemini hedef alacaklarını bildirdi.
iran’ın mehr ve snn ajanslarında yer alan habere göre, horremabad şehrindeki devrim muhafızları’na bağlı besiç milislerinin toplantısında konuşan tuğgeneral hacizade, türkiye’de kurulacak nato füze kalkanı sistemi nedeniyle türkiye’yi eleştirdi. i̇ranlı komutan, “iran’a karşı bir saldırı oluşursa ilk adım olarak türkiye’deki füze kalkanı sistemlerini vuracağız ve daha sonra diğer hedeflere yöneleceğiz” diye konuştu. tuğgeneral hacizade, şöyle devam etti:

“türkiye’ye yerleştirilecek füze kalkanı sistemi, nato’nun değil abd’nin istemi üzerine israil’i koruma amacıyla yapılıyor. onlar, başta türk halkı olmak üzere dünya kamuoyunu kaldırmak için nato’nun bu işi yapmak istediğini söylüyorlar. günümüzde siyonist rejim (israil) işlerini abd adına, abd ise işleri nato örtüsü altında yürütmektedir. buna rağmen türk halkı bilinçlidir ve biz inanıyoruz ki bu akıllı millet bu komployu önleyecektir. müslüman türk halkı, zamanı geldiğinde bu sistemi paramparça edecek.”

türkiye’deki füze radarı sisteminin 1000 kilometrelik bir alanı kapsayabildiğini söyleyen hacizade, abd’nin iran’ın güney kısmı için de basra körfezi ülkelerinden birinde başka bir füze kalkanı sistemi oluşturmaya çalıştığını öne sürdü.
--spoiler--

suriye ve iran türkiye'ye saldırırsa hiç düşünmeden 'düşman (!)' yana olurum. çünkü hak ediyoruz. birilerinin kuklası olup köpek gibi salyalarını akıtan bir hükümetimiz var. ülkelerin iç işlerine karışan, isyan çıkartan, isyancıları destekleyen bir hükümetimiz var. ahkam kesen, götü kalkmış, küçük dağları ben yarattım havasına olan bir başbakanımız var. ben neden türkiye'nin tarafında olayım ki? suçluyuz suçlular, onlar haklılar