1. 1.
  (bkz: aslinda butun insanlarin turk olmasi)
  (bkz: cinlilerin turk olmasi)
  (bkz: amerikalilarin turk olmasi)
  (bkz: insan irkinin tamaminin turk olmasi)
  (bkz: hayvanlarin bile turk olmasi) bu gayet rasyonel hatta lan.
  (bkz: dunyanin buyuk bir turk cumhuriyeti olmasi)
  5 -10 ... vanti lator
 2. 2.
  ... ve tanrı türk'ü yarattı.

  (bkz: why anam why)
  5 -2 ... liberalisticcommunist
 3. 3.
  bilmeyenlerin lafı direk türk şovenizmine getirerek önemsiz gösterdikleri, abartı sandıkları nüfus yapısıdır.

  iran'ın özellikle kuzeyinde yaşayan ve bürokrasiden adeta dışlanan türkler yaklaşık olarak 30 milyon civarındadır. iran'ın nüfus olarak en kalabalık 3. şehri ve sanayi bakımından 2. büyük şehri tebriz'dir. burada halkın dili azerice'dir. yani bildiğiniz oğuz türkçesi. kuzey'den iran'a giren birisi tahran'a kadar türkçe ile seyahat edebilir. zaten bölgenin diğer adı da "güney azerbaycan" dır. tebriz'den başka ısfahan da önemli bir türk şehridir.

  iran'daki türk varlığı bir çok açıdan bizi, iran'ı, bölge ülkelerini ve nihayet avrupa ve amerika'yı da ilgilendirmektedir.

  iran'ın felaket senaryosuna göre:

  kuzey'de yaşayan azeriler, hür oldukları için hazar petrolleri ile hızlı şekilde zenginleşecekler. öyle ki zamanla ermenistan'la olan karabağ sorunlarını dahi kendi başlarına halledebilecekler. Oysa güney'de hazar'a komşu olan iranlı türkler, bu zenginleşmeden zırnık alamayacaklar. zamanla bağımsızlık veya azerbaycan'a ilhak isteyecekler. o zaman iran'da iç savaş çıkacak.

  bu tez amerika'nın oldukça ilgisini çekmiş olacak. zira güney azerbaycan'ın (yani iranlı türklerin) liderliğini yapan dr ahmet çöhreganlı bugün amerika'da yaşamaktadır. olayın gerisini ırak'ı gözünüzün önüne getirerek görebilirsiniz.

  demek ki neymiş? dünya türk olsun, hayvalar da türk aslında gibi olayı küçük görmek başka şeymiş, varlığı inkar edilemeyecek kadar yüksek olan toplulukla dünyanın ilgilendiği şekilde ilgilenmek başka şeymiş.

  biz bugün iran'daki türk varlığını görmüyor ve ilgilenmiyoruz, oysa okyanus ötesinden bu konuyla ilgilenen bir devlet var. onlar milliyet meselesini biraz önemsiyor galiba.

  dip not: iran'da yaşayan türklerin ikinci dünya savaşında kendilerine sığınan iki askeri vermediği için katledilişlerinin anlatan bir roman vardı. sanırım alper aksoy'a ait töre isimli kitap. kaşkay aşiretini anlatır. güzeldir.
  6 ... nevai
 4. 4.
  fahri iran'lı recep tayyip erdoğan'ı da unutmamak gerekir.
  3 -3 ... double cross
 5. 5.
  onu geç; 1979'a kadar otoritenin tek sahibi iran şahı ve hanedanlığı da türkmen ve çerkez soyundan geliyordu.

  (bkz: muhammed rıza pehlevi)
  (bkz: Rıza Şah Pehlevi)
  3 ... chazsmyr dhuunyl
 6. 6.
  yalnız bu türkler şii'dir.
  1 -1 ... goooooooooooooooooooogle
 7. 7.
  büyük bir çoğu şai islamı benimsemiştir ancak ortodoksi [bağnaz] şiiler tarafından baskı altında yaşatılmaktadırlar. bilindiği üzere türklere ait olan şai islam modeli şiilik değil, aleviliktir. iran islam devriminden sonra yüzlerce cem evi bir gecede kapatılmış ve alevilerin dinlerini özgürce yaşama hakları ellerinden alınmıştır.
  1 ... chazsmyr dhuunyl
 8. 8.
  biraz tarih bilgisi olan insanların şaşırmayacağı durumdur.iran topraklarında türklerin çok etkisi vardır.büyük selçuklu devleti bu topraklarda yaşamıştır.son bin yıldır iran topraklarının iktidarında bulunan hanedanların çoğu türk asıllıdır.orta asya ve anadolu arasında geçiş bölgesi olan iran bu özelliğiyle tarih boyunca türklerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgedir. iran yani fars kültürü eski ve köklü olduğu için göçebe bir çok türk burada asimile olmuştur. bu halde bile günümüzde iran topraklarında milyonlarca türk asimile olmadan kalmıştır.
  3 ... seri arti oy veren insan
 9. 9.
  1378 akkoyunlu hükümdarlığı ile resmen varlığı ve gücü aryan topraklarında kabul olan türkmenlerdir.

  not: aryan tabiri, 20.yy'ın ilk yarısında avrupa'da baş gösteren faşizm ve beyaz ırk iddiasının ve tezinin dayanağı ve ari ırk kavramının başlangıç noktasıdır. anlamı iran, iranlı, acem, pers ile aynıdır. ancak beyaz ırk olarak kullanılmıştır.

  (bkz: wpww)
  1 ... chazsmyr dhuunyl
 10. 10.
  türklerin iran'ı moğol ve afgan işgalleri hariç selçuklu döneminden kaçar hanedenının devrildiği 1925'e kadar yönettiği düşünülürse şaşırmadığım durumdur. azeriler ve türkmenlerin nüfusları toplamı türklerin en az iran'ın en yüzde 30'unu oluşturduğu gerçeğini gözler önüne serecektir. ayrıca, türkiye'ye sınır olan iran'ın batı azerbaycan eyaletinde azeriler en büyük nüfusa sahiptir.
  2 ... cemali