1. 1.
  tarihi bir sorunsal. iran hep ermenistan'dan taraf olmuştur. azerbaycan'ı hiç desteklememiştir. her konuda, savaş, ekonomi vs.
  sebebini ben biliyorum da, insanlar tartışsın bakalım neler biliyorlar.
  1 -2 ... daikokuten
 2. 2.
  iran Türk düşmanıdır. Azeriler türktür.
  3 ... alexabiniz
 3. 3.
  iran ne ya.
  çöp.
  2 ... silgi yiyen kadin
 4. 4.
  Kankanın kankası olayı.
  iranın kankası rusya.
  1 ... dalya rock yazar
 5. 5.
  iran'daki azeri nüfus düşünülünce çokta şaşırılmaması gereken olay. adamlar bizim gibi mal değil. peşmergeyi sınırlarından geçirip, kimseyi kırmızı halıda karşılamıyorlar mesela. sonra vay efendim afrin terörden temizlenmeli.
  1 -2 ... sinirleniyorum yine
 6. 6.
  Güzel bir konu. Fakat iran konunun sadece bir yanı. işin içine ermenistan girince rusya otomatikman konuya müdahil olur.

  --spoiler--

  AZERBAYCANA KARŞI RUS-ERMENi-iRAN iTTiFAKININ iÇ YÜZÜ

  Bu ittifak Rusya-Ermenistan-iran üçlüsünün Azerbaycan’a karşı oluşturduğu ortaklıktır. Rusya’nın Güney Kafkasya’ya Yerleşmesi ve kadim Türk topraklarında kendi kontrolünde bir Ermenistan eyaleti oluşturması ”Türkmençay Anlaşmasıyla” oldu.

  Türkmençay Antlaşması: Azerbaycan Türkleri için yaklaşık 200 yıllık bir ayrılığının değil, aynı zamanda onların yüzyıllardır yaşadıkları ata yurtlarından zorla göç ettirilmesinin de başlangıcı oldu.

  Ruslar, daima Ermenileri bir maşa olarak Azerbaycan Türklerine karşı kullanmış ve Birçok katliamlarında onlara destek olmuşlardır.

  ----------***-------------

  Bugünkü Karabağ sorunun çözülememesinin tek nedeni Rusya’dır.

  Rusya Kafkasya’da etnik kışkırtıcılık yaparak bölgeye müdahil olup, Azerbaycan ve Hazar denizinin doğal kaynaklarını kontrol etmek istemektedir.

  Karabağ savaşı aslında bir Ermenistan- Azerbaycan savaşı değil, Bir Azerbaycan- Rusya savaşıdır.

  Yoksa küçük ve fakır Ermenistan’ın, Azerbaycan’ı savaşlarda yenmesi düşünülemez, Azerbaycan Türkleri, Ermeni ordularını darmadağın ederler.

  Evet, Karabağ kadim Türk yurdudur. Stalin zamanında ileride kullanılmak üzere, çeşitli ad ve şekillerle Azerbaycan toprakların bölünüp, Sovyetler dağıldıktan sonra Ruslar tarafından Ermenilere peşkeş çekilen bir Azeri Toprağıdır. Karabağ savaşında Ermeni üniforması giyen Rus 336. mekanize piyade tugayının askerleri Azerbaycan kuvvetlerine karşı savaşarak. Karabağ’ı, Şuşa’yı Hocalı’yı Ermenistan’a teslim ettiler. Ermenilerin Şuşa’da, Karabağ’da, Hocalı’da yaptıkları birçok katliamda Rusya’nın parmağı vardır.

  ----------***-----------

  Sözde islam cumhuriyeti iran’a gelince,

  Ermenistan-iran ilişkileri ortak tarih ve ortak jeopolitik hedefler üzerine kurulmuştur.

  Hıristiyan Ermenistan ile Müslüman iran’ın, ortak “düşmanları Azerbaycan’dır.

  iranda 35 milyon civarında Azerbaycan Türkünün yaşaması, iran’ı endişeye sevk eden en büyük etkendir. iran, Bağımsız Azerbaycan’ın Irandaki 35 milyonluk Azerbaycan Türkünün bağımsızlık hareketini tetiklediğini düşünmektedir.

  iran, Azerbaycan’ın Güney Azerbaycan Türkleri üzerindeki etkisini kırmak için, Ermenistan`la bir dizi ekonomik anlaşma imzaladı.

  1992 Nisan ayında Karabağ savaşının en kritik dönemlerinde iran, Ermenistan’a doğalgaz, yakıt ve ulaşım hattı sağlamak için anlaşmaya vardı.

  Karabağ savaşının en kritik dönemlerinde iran, Ermenistan’a doğalgaz, yakıt ve ulaşım hattı sağlamak için anlaşmaya vardı.

  Bunun en büyük delili Ermenistanin eski Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan,”Karabağ bölgesinde iranin istikrarın garantörü’’ olduğu sözleridir.

  iran’ın ikiyüzlü poltikasına Ahmedinecat`in, israil yeryüzünden silinmelidir, sözleri en güzel örnektir. Ahmedinecat’a göre “ israil işgalci devlettir”,

  Fakat diğer işgalci bir devlet olan Hıristiyan Ermenistan Müslüman bir ülke olan Azerbaycan’ın topraklarını işgal etmiştir.

  Sözde Müslüman iran, Ermenistan`ı bırakın yeryüzünden silmeyi hedeflemesini, enerji ve ticaret alanında onu beslemesi bir dış politika tutarsızlığı izlenimi yaratmaktadır.

  Bu olay bize iran`in Müslüman bir devlet değil, pragmatist bir devlet olduğunu ortaya koymaktadır.

  iran’ın ikiyüzlü politikası bunlarla bitmiyor. Güney Azerbaycan’da yaşayan 35 milyon Azeri Türkü’nün hiçbir kültürel hakkı yokken, iranda Yaşayan Küçük Ermeni azınlığın Ana dillerinde okuma ve yazma ve isfahan ve Tahran Üniversiteleri’nde Ermeni Dili ve Edebiyatı bölümü de bulunuyor. Ayrıca Ermenileri iranda temsil eden 4 siyasi parti ve iran meclisinde 2 Ermeni vekilleri bulunuyor. Türkiye’de özelikle Rus Avrasyacılığının sözcülüğünü yapanlar Şunu unutmasınlar,Ermenistan’ı tarihsel olarak kuran güç Rusya ve Bugün Karabağ Savaşında destekleyenin Rusya ve iran olduğu.

  https://bpakman.wordpress...rus-ermeni-iran-ittifaki/

  --spoiler--
  ... royall stars
 7. 7.
  ermeni ile farsi ezeli ebedi türk düşmanıdır.

  (bkz: türk ün türk ten başka kardeşi dostu yoktur)
  2 ... sebbaha kadar mokoko
 8. 8.
  iran Türk düşmanıdır. Azeriler türktür.
  -1 ... alexabiniz
 9. 9.
  Ermeniler hint avrupa ırkına mensuptur aynı iranlılar gibi anladınız mı?
  -1 ... shizi