1. .
  bir hışımla önceden gelen düzenleme: herhangi bir ideolojik ve dini yakınlık,reklam söz konusu değildir, sadece araştırdığımda gördüğüm şeylerdir.

  1-bilim her şeyden önce kendine, düşüncelerine güvenmeyle mümkündür.
  2-devletin ciddi bir bilim politikası olmalıdır ve politik liderler de maddi manevi desteği esirgemeden bilimadamlarına özgür bir ortam sağlamalıdır.
  3-bilim yuvalarında yetişecek öğrencilerin seçimindeki kıstaslar çok seçici olmalı , hayalgücü geniş bilimadamları yetiştirilmelidir.
  4-sadece başlangıçta sağlam bir bilimsel altyapı oluşturulmak üzere devşirme usulü bilimadamları getirilmelidir değişimler yapılmalıdır. ileriki safhalarda devşirmeye gerek kalmayacaktır nitelikli ve sağlam altyapıdan bilimadamları yetişince.*
  5-dış destek alınmalı, ülkemizdeki bilim yuvalarının yurtdışında reklamı yapılmalı ve buraya kaliteli bilimadamlarının gelişi özendirilmelidir. bilim sadece devletin kurumlarının tekelinde olmamalı, devlet sermayesinin kısıtlı imkanlarına bakmayacak ve araştırmalar için mali yetersizlikten boynu bükük olmayan bilim insanları, nesli, politikaları yaratılmalıdır.
  6-iran'ın başındaki insanın ne düşündüğünün önemli olmadığını görmeli ve ya da gördüğünün yanlış olduğunu anlamalı ve bilimi ideolojiden sıyırmalıdır.
  7-ülkedeki aydın kısmının dünyadaki bilimsel gelişmeleri incelemesi ve yabancı bilimadamlarıyla, bilim kurumlarıyla iletişimlerini çok iyi düzeyde tutmalıdır,ki gelişmeler olsun.

  (bkz: iran da ikinci klon koyun) *
  4 -1 ... yenibena
 2. .
  bilim üretip nükleer santrallerde kullanılacağı adı altında * * , uranyum zenginleştiren devletten alınmaması gereken derslerdir. ülkesinde ki şeriatı korumak için bilimsel gelişme yoluna gitmiş kendini aydınlanmış sanan ülkedir. rejiminden memnun olmayan ülkelerden korkmaktadır. bu bir ülkeyi haklı yapmaz hala o ülkede recm uygulanmaktadır. uranyum zenginleştirmek demek bomba imal etmek demektir.
  ... pantalassa
 3. .
  bağımısız bir odrusu asla olmayan bir iran, zira ağır silahları çoğunlukla çin'den ve rusya'dan temin edilmektedir. sadece hafif sayılabilecek silahları kendi üretebiliyor. çin'in ve rusya'nın maddi ve manevi desteği olmasa abd'ye gık çıkaramayacaktır. o çok abartılan teknolojisi de fostur, zira uranyum zenginleştirme aktivitesi taa 1970'lerin komünist rusya'sından irana küçük bir hediyedir(!) (ha abd bu işi çok abartır, zira savaş çıkarmak için bahaneler aramaktadır). iran sanıldığı gibi dışa kapalı bir ülke de değildir, özellikle ingiltere, fransa ve almanya ile çok gizli ve güzel sevişmektedir (enerji konusndaki al gülüm-vergülümler), hele ki fransa ile anlaşılması çok güç bağlara sahiptir. mesela fransa'daki iranlılar iran'daki baskıcı rejime karşı bir gösteri yaptıkları takdirde fransız polisi aniden olay yerine gelir ve -o hak ve özgürlüklerin ülkesi fransa- tüm göstericileri toparlayarak götürür ve fişler. hatta geçen yıl fransa'da yaşayan ünlü rejim karşıtı iranlı fransız vatandaşı koruma talep etmesine karşın göz göre göre öldürülmüştür. ermeni soykırımı yok demenin yasak olduğu, hak ve özgürlüklerin rahatça sergilendiği(!) fransa, ülkelerinden çok uzaklarda iran rejim ile araları kötü olan fransız vatandaşı iranlıları bir şekilde baskı ve gözetim altında tutmakta ve bunu karşılığında da iran'dan istediklerini almaktadır. kaldı ki iran'da bulunan kimya şirketlerinin bir çoğu fransız ve alman kökenlidir, çünkü iran endüstriyel-kimya konusunda teknoloji anlamda dışa bağımlıdır! şimdi, iran'dan hangi konuda ders alacağız? ya da ders almamız gereken ülke iran mı! dışarıdan milli sanayisini kurduğu sanılan iran'ın teknolojik gücü(!)ipleri eline almış rusaya, çin ve kısmen de avrupa'nın irana olanak vermesiyle iran bu durumda da, ama yarın ne olacağı belli değil!
  4 -1 ... kerameti kendinden menkul
 4. .
  ders 1: baş düşmanının düşmanını dost edineceksin.
  ders 2: eski sovyetler birliği'nde nefesi açlıktan kokan atom ve roket fizikçilerine yüklü paralar ödeyip ülkeye getireceksin.
  ders 3: atom reaktörü kurmak için 500 iranlı teknisyen ve atom fizikçisini rusya'da eğiteceksin.
  ders 4: atom ve roket programların için rusya'dan her türlü yardımı alacaksın.
  ders 5: her türlü silahı rusya'dan alacaksın, rusya silah endüstrisini havalara zıplatacaksın.
  1 ... annabell lee