1. 1.
  Mahkeme tarafından "yeryüzünde fesat çıkarmak" suçlamasıyla idama mahkum edilen Mazlumin ile iş birlikçisi Kasımi'nin cezaları 14 Kasım sabaha karşı Tahran'da infaz edildi.

  Mazlumin, ülkenin döviz ve altın piyasasını manipüle etmek için iki ton (yaklaşık 250 bin adet) altın stokladığı gerekçesiyle 4 Temmuz'da gözaltına alınmıştı.

  Bu yüzden ülke medyasında "Altın Sultanı" olarak adlandırılan Mazlumin, yargılandığı davada kendisine yöneltilen "ekonomik sistemi bozmaya yönelik yolsuzluk ağı kurmak, bu ağı yönetmek ve ülke çapında büyük oranda yasa dışı şekilde izinsiz para ve döviz işlemleri yapmak üzere yeryüzünde fesat çıkarmak" suçlamalarının mahkeme heyeti tarafından sabit görülmesi üzerine idama mahkum edilmişti.

  Mazlumin'in iş birlikçisi olarak adlandırılan Kasımi de "çete üyesi olarak" aynı suçlamayla yargılanmış ve ölüm cezasına çarptırılmıştı. iki mahkumun cezaları 21 Ekim'de Yüksek Mahkeme tarafından onaylanarak kesinleşmişti.

  Bizimkiler paraları sıfırlıyor ama bunlar altınları sıfırlayamamış.
  ... bexdever
 2. 2.
  iki ton altının maşallahı varmış

  Yine de altın stokladı diye idam nedir? Bu sistemin de saçmalığı bu. Ülkemizde de stokçulara ceza verildi. Sen parası olana her şeyi alma izni veriyorsun, sonra da nasıl böyle yaparsın dengeyi bozacaksın hıyar diyip ceza yağdırıyorsun.

  iyi de bu işte terslik var? Bu yapılması gereken bir şey tabi. Ancak bu aynı zamanda bu sistemin sıkıntısı.

  iran gibi ülkeler şeriat rejimi ile ölmüştür. Bu rejim insan haklarına tamamen aykırı. Bitik devletten bitik hareketler.
  1 ... keyf kahyasi