1. 1.
  Şu anda israil ve Amerika'nın iran'a karşı ambargo koymak dışında yapabilecekleri çok birşey yoktur.iran Irak'ın aksine ülke içine hakimdir ve de güçlü bir orduya sahiptir.köklü bir gelenekten gelen 73 milyon nüfuslu bir ülkedir.Dünya petrol ve doğalgaz rezervlerinin yüzde 10undan fazlasına sahiptir ve Basra'dan batıya ve doğuya(yoğunlukla Avrupa ve Çin) giden petrol ve doğalgaz sevkiyatını durdurma imkanın vardır.Rusya ile iyi ilişkilere sahiptir.Bu nedenle BM'den iran'a karşı karar çıkması zor gözükmektedir(çin ve rusya'nın vetosu)ayrıca Amerika ya da israil tarafından havadan bile olsa vurulursa füzelerle israil'i vurarak misilleme yapma kabiliyetine de sahiptir.Bu nedenlerle iran'a müdahale çok zordur fakat Amerika kararlı gözükmektedir ve yüksek ihtimalle bir hava harekatı düzenleyecektir.Karadan müdahale ihtimali çok düşüktür.
  3 ... yıllaryılı
 2. 2.
  amerika ağzından salyalar akıtarak (bkz: ırak) iran gibi ikibin yıllık devlet geleneği olan bi devlete karşı bir müdehalede bulunamaz... eğer bulunursa gerçek manasıyla ebesinin *mını göreceğini bilir...
  dolayısıyla böyle bir ihtimal yoktur...
  2 ... cartman
 3. 3.
  bushun, kimyasal silahlanmayı bahane ederek aynı katalizor sebeple iranı vurma ihtimali olan gündem konusudur.3 yıldır ıraktan cıkamayan abd iranada saldırırsa kendi ipini cekmis olacaktır.iran,ırak gibi asiretler ve azınlıklar ülkesi degil,endülüs emevileri ve dünyanın en savascı milleti olan perslerin yasadıgı bir sia devletidir.silah ve asker gücü tahmin edilendenden cok daha fazladır.iran hükümetinden yapılan bir acıklamaya göre,eger amerika irana saldırırsa,israilin bir gecede haritadan silinecegi söylenmistir ve olmasıda kuvvetle muhtemeldir.usame bin laden amerikanın olası saldırısında abd icinde bulundurdugu ajanları tarafından amerikayı yuzyılın en kanlı eylemleri ile karsı karsıya bırakacagını bu acıklamaya dipnot olarak düsmüstür.
  muhtemel bir savasta yine binlerce sivil ölecek,ekonomik krizler ve aclık hat safhaya ulasacaktır.ırak savasında yaklasık 130 milyar dolar kaybeden amerikanın boyle bir savasada saplanması ekonomik acıdan cöküsü olabilir.
  ... karpuzkabugu
 4. 4.
  simdilik sadece olasi olarak kalacaktir. cunku amerikan askerlerinin yarisi iraktadir ve ordan istikrari saglamadan cikmasi tam bir fiyasko olacaktir. irani vurmasi icinde asker gerekir. yani simdilik bir utopya gibi gozukuyor.
  ... spiritualized
 5. 5.
  10 yıl kadar önce, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, körfez adalarındaki füzelerini geri çekmemesi halinde iran;ı cezalandıracaklarını ilan etmişti.
  O günlerde istanbulda dönemin iran Büyükelçisi ile görüştük.
  Aramızda şöyle bir konuşma geçti:
  - Saldırıyı nasıl göğüslemeyi düşünüyorsunuz?
  - Merak etmeyin, Amerika bize saldırmayacak.
  - Füzeleri geri mi çekeceksiniz yani?
  - Hayır.
  - Fakat Amerikalılar çok bağlayıcı açıklamalar yaptılar. Bu onlar için bir şeref meselesi haline geldi. Dünya kamuoyu nezdinde küçük düşmeyi göze alamazlar. Sizin boyun eğmeyebileceğinizi de hesaba katmış ve açıklamalarını ona göre yapmış olmalılar.
  - Amerikalıların aptallık edebileceği hiç aklınıza gelmedi mi?
  - Efendim?
  - Aptallık ettiler. Yanlış hesap yaptılar. Sonunda geri adımı onlar atacak.

  George Bush ve ekibinde rasyonellik hak getire.
  Protestan/Siyonist militanlıkları onları iran;da da çılgınlığa sevk edebilir.
  Bazı manipülasyon ajanslarından ;Amerikan ordusu Irak;ta çiçeklerle karşılanacak; gibi yanlış istihbaratları iran konusunda da alıyor olabilir ve bu yanlış istihbaratlara dayanarak yeni bir maceraya sürüklenebilirler.
  Ne olursa olsun, dünya Müslümanlarının korkulu bir bekleyişe girmelerini gerektirecek bir durum yok ortada.
  Dibe vuracağımız kadar vurmuşuz zaten; bundan sonrası yükseliştir inşaallah.
  Irak işgali öncesinde ;Amerikalıların geleceği varsa göreceği de var” demiştik.
  Geldiler, gördüler ve çatır çatır yeniliyorlar.
  Yenilgiye doymazlarsa, iran onları doyuracaktır inşaallah * * *
  2 -1 ... baudelaire
 6. 6.
  1 iran askerine karsılık 3-4 amerikan askerinin ölecegi savas..
  ... clasura
 7. 7.
  amerika'nın iran'a savaş açması için gerekli olan tüm sözde nedenler bulundu. amerika'nın bu savaş için gerekli maddi ve manevi desteği sağlaması sonucu kaçınılmazdır. ırak'ı demokratik(!), cennet gibi(!)bir ülke haline getirdiler. iran'a el attıklarında olacakları düşünmek bile sinir bozucu. umarım ütopya olarak kalır.
  1 ... gonulcelen
 8. 8.
  ırak ile iranı aynı kefeye koyuyorlar.gelecekleri varsa görecekleri de var...
  2 -1 ... aquantass
 9. 9.
  Sadece Amerika'nın insiyatifine kalmış bir ihtimal. Nükleer silahları olsada, bilmem kaç milyon nüfusu olsada iran Amerika için bir hiçtir. Irak'ta batağa saplandı densede, herşey Amerika'nın istekleri doğrusunda ilerlemektedir.
  2 ... maksat muhabbet
 10. 10.
  (bkz: hiçbir şey göründüğü gibi değildir)
  (bkz: iran)
  1 ... disco inferno