1. 1.
  Bugün hürriyette okudugum yazıyla varlıgından haberdar oldugum kadın.Zihinindeki birikimden dolayı beyin kanaması geçirmiş.Şimdi ise Türkiye de bir araştırma için bulunuyormuş.http://www.hurriyet.com.t...829151.asp?m=1&gid=69
  4 ... ratata
 2. 2.
  türk milleti işte hatuna falcı muamelesi yapıyoruz sahip cıkacagımıza. neyse haberi vereyim cunku soora ulasılamaz:

  23 ocak 2006

  Hafızasında tam üç bin kitap var

  Dağıstan Devlet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Nadia Camukova, 199.37 IQ ile dünyanın en üstün zekálı insanı unvanını taşıyor. Prof. Camukova'nın hafızasında tam üç bin kitap bulunuyor. Yedi dil bilen Nadia Camukova, şu anda Türkiye'de ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı'nın davetlisi olarak Ahmet Yesevi konusunda araştırma yapıyor.

  DAĞISTAN Devlet Üniversitesi öğretim üyesi tarihçi ve edebiyatçı Prof. Nadia Camukova, "dünyanın en zeki insanı" unvanını taşıyor. Prof. Camukova'nın bu sıfatı, iki yıl önce Moskova'da düzenlenen uluslararası bir toplantıda tespit ediliyor. 23 ülkeden bilim adamının katılımıyla düzenlenen toplantıda yapılan ölçümde, Prof. Camukova'nın IQ'sü 140-200 aralığında 199.37 çıkıyor.

  14 yaşına kadar Moskova'da yaşayan, daha sonra Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'ye yerleşen Camukova'nın farklılığı, henüz bir yaşındayken doktor olan annesi tarafından fark ediliyor ve sekiz kişilik seçilmiş öğrenciler arasında okuması sağlanıyor. Ünlü mutasavvıf Ahmet Yesevi üzerine yaptığı bir araştırma dolayısıyla Türkiye'de bulunan 29 yaşındaki Prof. Nadia Camukova, sorularımızı cevaplandırdı.

  FAZLA OKUYAMIYORUM

  Dünyanın en yüksek IQ'süne sahip olmak keyifli mi, yoksa rahatsız edici mi?

  - Küçükken çok şey fark etmiyorsunuz zaten. Fark ettiğiniz şey, yaşıtlarınızın arasında olmadığınız. Ben üç yaşındayken yedi yaşındakiler, 3.5 yaşındayken 10 yaşındakilerin arasında yaşıyordum. Ama asıl sıkıntı, 23 yaşında beyin kanaması geçirince başladı. Zihnimdeki birikimden dolayı kanama geçirmiştim. O günden sonra fazla okuyamıyorum. Çünkü okuduğum her şey aklımda kalıyor.

  Nasıl oluyor bu?

  - Bende fotografik bir hafıza var. Yüzleri unutuyorum ama okuduğum herhangi bir kitabın bütün cümlelerini, noktasına, virgülüne kadar hatırlıyorum. Böyle üç binden fazla kitap var hafızamda.

  Mesela neler, Suç ve Ceza, Anna Karenina?

  - Klasikler elbette var. Sovyetler dönemindeki eğitim sisteminde hepsini okuyorduk çünkü. Bilgi, bilgisayarın hafızasında nasıl kalıyorsa, benim hafızamda da öyle kalıyor.

  GELECEĞi SORUYORLAR

  Kaç dil biliyorsunuz?

  - Rusça, ingilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Türkçe ve Farsça olmak üzere yedi dil biliyorum ve sağlık sebebiyle daha fazlasını da öğrenmek istemiyorum.

  - Peki bu kadar zeki olduğunuzu öğrenenler nasıl bir tepki gösteriyor?

  Rusya'da bunun duyulmasına izin vermedim. Onun için sorun yoktu. Ama Türkiye'de nasılsa duyuldu. Duyulduktan sonra da, bazı insanlar bana geleceklerine dair sorular sormaya başladılar. Neden bilmiyorum ama bir tür falcı veya medyum muamelesi yapıyorlar bana.
  4 ... liberty
 3. 3.
  (bkz: kopya çekmiştir)
  7 -4 ... nahil
 4. 4.
  (bkz: Nadia Camukova)
  1 ... zookeeper
 5. 5.
  dünyanın en tehlikeli maddesidir arastırmak yerine imha edilmelidir.hem kadın hem iq'su 199.mazallah cok büyük bir felaketin esigindeyizdir dünyayı bile gecirir bu avrat.
  3 -2 ... karpuzkabugu
 6. 6.
  hem zeki hem guzel, allah sahibine kolayliklar versin dedirtir. her turlu altta kalinilir. *
  3 ... lionheart
 7. 7.
  bana nedense kelebek etkisi filmini hatırlarttı.
  (bkz: kelebek etkisi)
  2 ... jagatai
 8. 8.
  (bkz: 200 dür o)
  (bkz: fiyat belirleme stratejileri)
  10 -1 ... atan alir spor
 9. 9.
  sarınşınlar aptal olur kavarmını cürüten kadın.baksanıza en zeki kadın sarışın cıktı.*
  2 ... jagatai
 10. 10.
  (bkz: kusuratli sayi verince inandirici olmak)
  4 ... deep