bugün

istanbul'a kadar uzanan, tarihte önemli bir ticaret yolu.
vardır ama kübra yolu yoktur.
Büyük olaylar oluyor, kesintisiz ipek yolu canlanıyor.
bir de kuzeni vardır baharat yolu diye
ama sosyal bilgiler testlerinde daha çok bu çıkar.
tek bildiğim bu.
--spoiler--
ipek ticareti için Avrupa’dan Çin’e gidip gelen kervanların yüzyıllarca kullandıkları aynı yolun ipek yolu olduğunu, biliyor musunuz?
--spoiler--
Bir zamanlar bu yolu elde etmek, üzerinde durmak için sayısız savaşlar çıkmıştır. Coğrafi keşiflerle etkisini yitirmeye başlamıştır.
internette çok aramama rağmen trt'de yayınlanan dublajlı versiyonuna ulaşamadım. ancak ipek yolu sevenlerinin yazışmalarından öğrendiğime göre seslendirmeli trt versiyonu taşınırken kaybolmuş. trt yapımı olmadığı için de trt market'te de bulamıyorsunuz. muhteşem bir belgeseldi.
zamanında uğruna onca kan dökülen bir ticaret yolu. bir benzeri daha var:

(bkz: baharat yolu)
fazıl say'ın bu isimde bir eseri mevcuttur. 1994 yılında bestelenmiş olup, yanlış bilmiyorsam ünlü şef kurt masur ve new york filarmoni orkestrası tarafından sipariş edilmiştir.

ortalama performansı 15-16 dakika süren eser, solo piyano, yaylılar ve vurmalı çalgılar için yazılmıştır.

adından da anlaşılabileceği üzere, ipek yolu üzerinde giden bir kervan betimlenmiştir. yolculuk kervanın ankara'ya varışıyla son bulur. eserin final bölümünde ankara'nın taşına bak melodisi vardır ve hislendirir. hele ki yurt dışındaysanız ve yolculuk ankara'ya ise, verdiği his apayrıdır.
istanbul beyazıt ta bir toptan gümüş satıcısı.
orta çağda ticaret kervanları çinin xian kentinden hareket ederek özbekistanın kaşgar kentine yürürler. burda ikiye ayrılan yollardan biriyle afganistan ovasından hazar denizine, diğeri ile de karakurum dağlarını aşarak iran üzerinden anadoluya ulaşırlardı. anadoludan deniz yoluyla ve ya trakya üzerinden avrupaya giderlerdi. yoğun bir şekilde ipek, yün, porselen, iç çamaşırı, kağıt, baharat ve değerli taşların taşınmasının yanı sıra kıtalar arası kültür alışverişinede olanak sağlayan binlerce kilometre uzunluğundaki yol.
zamanında türklerin komple sahip olduğu yoldur.
ayrıca bunun film festivalisi olanı da var.
(bkz: silkroad)
yıllarca önce ün yapmış bir ticaret yoludur.çinlilerden satın alınılan ipeğin ulaşımı için kullanılan yoldur.
vakti zamanında mal alışverişinin yanısıra fikir alışverişlerinin de yapıldığı gelmiş geçmiş bütün uygarlıkların varlığından etkilendiği ve cezbedici olduğu için sürekli ele geçirilmeye çalışılan ama sonra diğer kara parçalarının (amerika kıtası ve diğer karalar) bulunmasıyla önemini yitiren genel bağlamda ticarete dayalı yer.eskilerin dünya ticaret merkezi.aynı adı taşıyan belgesel ve bu benlgeselde kullanılan kitaronun parçaları vardır ki enfestir bu parçalar.edinilmesi gerekir.
antep'te hala kullanılır bu terim. tugay'dan baspınar'a giderken...
Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yoludur.önemi coğrafi keiflerden sonra azalmıştır.
(bkz: silk road)
coğrafi keşiflerle prestiji giden yol. (bkz: baharat yolu)
eskiden trt'de böyle bir belgesel vardı. çöldeki develerin ayak izleri ile başlardı. müziğini çok aradım ve buldum. kitaro'ya aitmiş. çok hoş ve hüzünlü bir müziktir. bu belgesel pazar akşamları geç saatte yayınlanırdı. sadece benim değil benim kuşağımdaki tüm çocukların aklında kalmış bir belgeseldir.
(bkz: ipekyol)
Coğrafi Keşiflerin başlamasına kadar tüm tüccarların kullanmak zorunda olduğu ticari yol.Bir çok ülkenin elde etmek için uğrunda savaştığı yollardan biri.
(bkz: Baharat Yolu)*
trt de gösterilen, japonların çektiği baba belgesel. müziği de manyaktı.
japon NHK televizyonu ekibince hazırlanan, türk halkının ilk olarak trt de ilgiyle izlediği unutulmaz belgeselin adı. kitaronun jenerik müziği ise hafızalarda yer etmiştir.