1. .
  Genelkurmay ın yaptığı açıklamanın ardından devrimci demokrat öğrenciler bir bildiri dağıtmışlardı. Muhtıraya karşı çıkan ne şeriat ne darbe diyen bildiriyle öğrenciler üniversitelileri ülke sorunlarına taraf olamaya çağırmışlardı. Buna karşı bir bildiri hazırlayarak üniversitede dağıtmaya çalışan iP liler her 1 Mayıs sonrası olduğu gibi bu yıl da üniversiteyi provoke etmeye çalıştılar.

  Aralarında öğrenci olmayanların da bulunduğu grup, üniversite öğrencileri tarafından standın kapatılması için yapılan uyarılara tehditlerle cevap verdiler. Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanının ve akademisyenlerin uyarılarıyla da karşılaşan iP li grup geçen süre içerisinde daha da kalabalıklaştı ve öğrencilere saldırdı.

  Yaklaşık iki saat süren çatışma sonunda polis kampüse girerek devrimci demokrat öğrencileri kampüs dışına çıkarmaya çalıştı. Sınıflara kadar giren polis, öğrencilere gaz bombasıyla saldırdı. Ancak öğrenciler iP liler kampüs dışına çıkana kadar üniversitelerini terk etmeyeceklerini söylediler. Bunun üzerine iP liler ile öğrenciler arasında polis kordonu oluşturuldu. iP liler üniversiteyi terk etti.

  Söz konusu çatışmada pek çok öğrenci yaralanırken öğrencilErden biri de hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alındı. Öğrenciler, yaşanan gelişmelerin ardından olayı protesto etmek üzere 500 e yakın öğrenciyle birlikte Cebeci Kampusü nden Yüksel Caddesi ne kadar devam eden bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Burada bir basın açıklaması yapan öğrenciler üniversiteleri gerici,ırkçı zihniyete terk etmeyeceklerini, bu zihniyete sahip olanları üniversitenin dışına atana kadar mücadele edeceklerini dile getirdiler.

  KAYNAK : SENDiKA.ORG
  3 -3 ... a la folie