bugün

iki işletim sistemini de ilk çıktığı günden beri takip eden ve ikisini de kullanmakta olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, ne tür bir cihazda kullandığınıza göre kazananı değişen bir karşılaştırmadır.
Android'in zayıf rakibi karşısında zorlanmadan tek atacağı versus.

ios kullanan adam bile android karşısında yetersiz olduğunun farkında. Ancak iphone kullanıyor olmak ona elit hissettiriyor. Amkodumun salakları. *

Android'i samsung'tan ibaret sananlar da vardır elbet, ancak sonuç olacak android zorlanmadan siker atar efendim. Acımaz.
Tabiki android akıl var mantık var.
iPhone kullanmayanların amdroid len amk diyeceği versus.
Android özgürlüktür.
Ios en iyisi.
ios'u birkaç adım önde bulduğum versustur. her ikisini de kullanıyorum. ne andorid ne de ios fanlarını anlamıyorum, zira ikisinin de abartılacak yanı yok. her şeye rağmen ios bana birçok açıdan daha kullanışlı geliyor.
arkadaşım ben fakir bir adam değilim ama sırf bir tenekenin üzerinde elma logosu var diye 6000 7000 vermem bir telefona 10 bin vermek ağır enayiliktir kimse kusura bakmasın ben özgürce işlem yapabildiğim bir telefon alırım 2000 tl ye 8 bin de cebimde kalır karıyla kızla yerim starbucks ta masanın üstüne koyunca havan olmuyor onu da belirtmek isterim.
görsel
biri sade ve basit.
biri oldukça detaylı ve güçlü.
erkekler android.
kadınlar ios.
ios cihazların biraz şişirilmiş olduğunu düşünüyorum, ne olursa olsun telefonların en fazla 3-4 yıl dayanabildiğini düşününce fiyat performans açısından bir şeyler satın almak daha mantıklı geliyor.
olabildigince tarafsiz bir yorum yapmaya calisacagim.

öncelikle bu yarista sadece ios ve android yoktu. symbian os, blackberry os, windows mobile ve bircok isletim sistemi bulunmaktaydi.

sunu bastan belirtmekte fayda var.
ios´un yarista önlere gecmesindeki en büyük etken steve jobs´tur. ürününü cok iyi pazarlamistir.

gelelim kiyaslamaya.
- andoroid telefonlardaki avantaj model secimidir. apple sisteminde bu pek mümkün degildir.
- ios pahali, android oldukca ucuzdur.
- bircok cep telefonu üreticisi (huawei, samsung, google, oneplus, lg, sony, motorola, nokia) android kullanir ve cep telefonlarini android üzerinden en yüksek performansa cikarmaya calisirlar. bu da cep telefonlarin farkli özelliklerini ön plana cikartir.
- iphone hizlidir, iyi kameralara sahiptir ve displayleri oldukca iyidir buna ragmen dört dörtlük degildir.
- android´e sadece android deyip gecmek olmaz. android kendi icinde farkliliklar gösterir. örnegin; one ui, emui, oxygen os
- google play yaklasik 3,5 milyon app sunarken apple app playstore 2,5 milyon app sunmaktadir.
- playstore renkli bir dizayna sahiptir ve icerigi bol olan menüler sunarken app-store daha basit ve toplu görünür.
- app-store´deki appler play store´deki applere göre daha hizli güncellenmekte.
- play store ´de bircok app bedava iken app-store´de cogu app ücretlidir.
- android sistemleri sadece play store degil, diger app sunucularindan da faydalanabilirken; ios sadece app-store appleri kullanmaktadir. bu yüzden google playstore disinda indirilip kurulmus applerde malware veya virus olup olmadigi konusunda garanti verememekte.

hazir applerden devam etmisken bir de üreticilerin kendilerinin applerini inceleyelim.

apple maps vs google maps: burada google maps basi cekmekte. örnegin güncel bir dogal afeti veya yoldaki radarlari haber etmesi gibi özellikleri bulunuyor.

apple music vs google play music: ayni sekilde pahalilar ve ayni seceneklere sahip sarkilar bulunmakta.

apple pay vs google pay: bu iki app önceden yüklenmis oluyor ve abd´de cokca kullanilmakta. iki appde de ödeme sekli secilmekte. burada google pay daha esnek. örnegin paypal hesabi google pay ile birlestirilebiliniyor.

siri vs google assistant: iki ses komut özelligide hava durumu, takvim gibi bircok konuda gayet iyi calisiyor. fakat; daha karmasik konularda google siri´den baya önde. cünkü; google assisant o esnada google´in sundugu diger servislerdeki yiginla dolu veritabanin faydalanabiliyor.

android ve ios sadece cep telefonundan ibaret degiller.
(bkz: apple tv), (bkz: android tv), (bkz: watch os), (bkz: wear os), (bkz: android auto), (bkz: apple car), (bkz: icloud), (bkz: google drive)

android bunun yaninda iphone´larda olmayan bircok fonksiyonu da beraberinde getirmekte.
(bkz: split screen modus)
(bkz: picture in picture modus)

ios´da su özellikleri beraberinde getiriyor:
(bkz: imessage)
(bkz: animojis)

genel olarak android mi ios mu daha iyi diyemeyiz. kisisel deneyimler bu karsilasmada her zaman farkli degerleri ortaya koyuyor. belki ios belki de android gelecekte bir digerinden daha iyi olabilir. bekleyip izlemekten baska care yok.
android ios a göre yüzde 50 daha fazla kullanılmaktadır ve kullanımı çok daha kolaydır. 9 milyon tane androide uygulama varken bu sayı iosta 6 milyondur.
Android candır.Serefsiz Apple her yeni model çıkardığında alttaki modelleri bilerek yavaşlatır.Ve kullanıcılarını senelerdir çok güvenli diye kandırır ama heryil gazetelerde haberini görürüz yok şu açığını bulan genç,yok şu zaafını bulan liseli diye.Bence kullanım açısından android herzaman candır.
Android candır.Serefsiz Apple her yeni model çıkardığında alttaki modelleri bilerek yavaşlatır.Ve kullanıcılarını senelerdir çok güvenli diye kandırır ama heryil gazetelerde haberini görürüz yok şu açığını bulan genç,yok şu zaafını bulan liseli diye.Bence kullanım açısından android herzaman candır.
iphone sevmem ama yazılımı güzel yapıyorlar adam öne 7 megapiksel kamera arkaya 12 megapiksel kamera koymuş bir foto çekiyor cam gibi videosuda güzel özelliği de bol. android ön 20 mp arka 64 mp diyor sözde yazılım çöp fotolar yapmacık.

android de belli bir süre sonra saçmalıyor yavaşlıyor, dokunmatik sorunları format istiyor bir nevi windows gibi. iphone biraz daha güvenlikli arkadaşın iphone bozuldu birşey oldu icloud mu ne şifresi istedi tabi açamadı telefoncular açamadı felan derken iphone iyi bir meblaya açtırmış telefoncu. android de kesin bir açığı hilesi vardır.
Hiçbir Android cihaz sahibinin götü başı ifşa olmadı şimdiye kadar.

Oos çok govonlo lon omk!
geldi gene telefona hayatin anlamiymis gibi yaklasan, ios u steve jobs tan cok sahiplenip koruyan bos beles tipler.

görsel
ios kasıntıdır android rahatlıktır.
ios güvenlik adını verdiği ızdıraplarla sizi başbaşa bırakır. kibri yüzünden her bir bilmem nesi farklıdır. ne bluetooth kullandırır gönlünüzce, ne de rahat veri transferi sağlar. pişmanım.
görsel
ios tek atar.

ios demek stabilite, uzun ömür, hız ve kalite demektir.

edit: hangi fakir eksiledi?
√ ios:

içindeki tüm uygulamalar vs paralı. Nasıl desem. Premiumlu sistem felan yani... Bir şey indirmeye çalış sikik sokuk şeyler talep eder..

Ama Android öylemi.

Asla..

√ Android:

candır... Halka açık gibi... Eğlenceden teknolojiye Çoğu uygulama Ücretsiz... Daha çeşitli...
....

ios enayi tercihi... Android akıllı olanların tercihi...

Kimse kusura bakmasın...
ios daha cool.
güncel Önemli Başlıklar