bugün

inşaat halindeki binadan kuma atlama olayı, salak çocuk oyunudur. 3.kattan kuma atlayıp dizlerine çenesini yapıştıran, ön dişlerini kıran, dilini ısıran, salya sümük eve koşan çocuklar bu oyunun kurbanıdır
asıl traji-komik olan ise arkadasının kolunun bacagının kırılmasına aldırmadan atlamaya devam etmektir. * *
2. kattan atlanacaksa koşturup yeniden çıglıklar eşliginde kendimi boşluga bırakacagım oyundur. 2. kattan olucak ama.
90'lı yıların başında şuursuzca yaptığım * salak ötesifaaliyet, bir müddet yaptıktan sonra kalça arsına kaçan kumlar yürürken can yakabiliyo.
ilk önce kum incelenir iri çakıl taşlıysa atlanmazdı. daha çok ince elenmiş yumuşak kum tercih edilirdi.

-sen ordan atlayamassın
+atlarsam ne vercen varmısın iddiaya

gibi gaza getirici tartışmalarda yaşardık. çoğu kez inşaatta sevişen çifte kumruları rahatsız etmemizle sonuçlanırdı.
(bkz: yavaş atla saçın dağılmasın)
şuan oturduğumuz bina henüz bir kat iken sürekli yaptığım eylem. hatta arkadaş atladıkdan sonra kumda oluşan iki uzun deliği tutturmaya çalışırdık tutturamazdık mına koyim.
cocuklugumun en kulfetsiz eglencelerindendi. zamaninda mahallede bulunan her bos arsaya ev yapildigi donemlerde en yigitlik isteyen aktivitelerdendi. boyuna gore ve cesaretine gore kuma atladigin kati yukseltirdin.
eve gidince seni yikarken anneden yedigin dayak yildirmazdi seni. ertesi gun daha yuksekten atlamak icin yemin ederdin kendi kendine.
o eyüp var ya hepsi onun bok yemesi.
saklambaç oyunu içindeki fonksiyonu çok özel olan aktivite, oyun v.s.

oyun başlar işi bilenler inşaata kaçar 2 3 kişi.
sonra ebenin binaya girmesi beklenir.
ebe de bilir ki ya binaya çıkacak ya da
binadakiler sabaha kadar çıkmayacak.
dayanamaz merdivenleri adımlamaya başlar.
o sırada biri gözcü bırakılır merdivenlerin başında.
ona " ben sobeler seni kurtarırım" denir.
işaret gelince artık hangi kattaysanız
bırakıverirsiniz kendinizi karanlıkta boşluğa.
bir an bir tedirgin olunur
ama göt üstü kuma çakılınca rahatlarsınız
ve hemen toparlanıp kaleye koşarsınız.
görev her zaman ki gibi başarılır ve ebe gene ebedir.
atlarken göğüste yaşanan garip his ve eve bir yığın kumla girmenin sonucu banyoyla neticelenen eylemdir.
dünyanın en güzel şeyidir. şeyiydi yani.
ceza olarak kafanızı sıfır numaraya vurduran olaydır.
her katın belirli yaş gruplarına ayrıldığı bir eylemdir. eğer yaşınız küçükse ve korkuyorsanız birinci kattan, yoksa iki, üç diye gidiyordu. dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise atladıktan sonra çenenin dizlere çarpmamasıdır. zira o şekilde bir arkadaşımın çenesi inanılmaz kötü olmuştu. gerçi zaten artık bunu yapacak çocuk da kalmamıştır ama yine de dikkatli olun.
Bolca yaptığım, yine olsa yine yaparım dediğim çocukluk eğlencesi. Tabi sonra inşaat işçilerinin bizi kovalaması vardı ki...
küçükken arkadalarımın yaptığı benim ise imtina ettiğim harekettir. ben inşaata hep yanımda bir hatunla girdiğimden atlamak fırsat olmadı, ya ne sandınız? korkmam ki ben...
kumu ıskalarsanız aylarca alçıda kalmanız muhtemeldir. hele ki dördüncü kattan atlamışsanız..bir arkadaşımın başına gelmişti oradan biliyorum. şimdi düşününce, nasıl bir beceriymiş lan o, diye derin bir hüzne daldım. harbi nasıl ıskaladı lan?
atlamanın şiddeti ile burnunuzun içindeki bütün pisliğin fırlamasıyla sonuçlanacak aktivite. Sonra itina ile kola sürülüp tekrar atlanır.
çocukluğumuzun en büyük eğlencesidir. o zamanlar her yer inşaat doluydu. biz de oyun var diye seviniyorduk. ne bilelim abi, memleketin dörtte biri istanbul'a taşınacak!
kuma atlamak için çıkılan inşaattaa akşamdan kalma adamların bıraktığı içki şişelerinin içine işemek ve olduğu yere bırakıp ertesi gün içilip içilmediğini kontrole gelmek de en az kuma atlamak kadar eğlenceli bi aktivitedir.
küçüklüğün erkeklik göstergesiydi bir nevi. herkes 2. kattan atlarken aşka gelip level gazıyla 3. kattan atlaman seni mutasyonik bir güce ulaştırır.

(bkz: kundurama kum doldu atmaya kurek gerek)
diz hizasına kadar kuma gömülüldükten sonra, hızlıca çıkıp hemen kaçman gerekir. aksi takdirde arkada sıra bekleyen fırlamanın biri üstüne düşebilir.
(bkz: inşaatta kum karıyoduk fıtık attı)
topu kaçmış biçarenin son çaresi olmalıdır.
kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibidir.
küçüklüğümüzün yegane aktivitelerindendir...günümüz çocuklarının çokta bilmediği,heycanlı bir o kadar tehlikeli ve saçma oyun şekli.
yeni kum dökmüş arabanın gitmesiyle başlayan maceradır. o kum sağa sola savrulur inşaatçılardan iyi bir küfür yenir ama eğlence devam eder her zaman.