bugün

anılar aynı anda öyle benzer ve öyle eşsizler ki, kimden kalırsa kalsın, ne şekilde kalırsa kalsın, bırakanın haberi olmasa bile kurcalanması, asılsız yakıştırmalar yapılması çok rahatsız edici. öyle bir an ki tüm sözler bağlanıp kalır. öyle bir an ki bir noktalama işareti, alfabeden bir harf ileri gidemez kimse.

intihar söz konusu olduğunda herkes aynı şeyi sorar: "neden?" neden??? neden????? neden??????

kimseye açıklanamayacak, belki gidenin bile anlayamayıp çıldırdığı bir şeyi illa öğrenmeye neden can atılır ki bu kadar? üstelik nedenini nasılsa kimse bilemeyecekken. geride kalan yazı da olsa, son aramada söylenen cümleler de olsa, karşılaşılan durumlar da olsa gerçekten 'neden'i anlatabileceğini düşünmekteki arsızlık? haddini bilmezlik? daha neler neler.

ilk şok atlatıldıktan sonra, merak edilen: "nasıl olmuş?"

ah nasıl da gereksiz ayrıntılar. nasıl da anlamsız sorular. eşşeğin sikini boynuna dolamak suretiyle! o derece! dindi mi meraklar? oldu o zaman, sikitirolup gidebiliriz.

aaa bi' dakka bi' dakka! son saçmalamamızı da yapıp gidelim. "zamansız gitti......................................"

her şey sana göre olacak ya zaten. sen zamansız dediysen tamam ya. "hüop! bilader! şu kodumunun herifine de bi' su mu dökün ayılıyo mu diriliyo mu ne bok yiyosa artık!"

her ölümün erken bir ölüm olduğundan da bahsedebiliyorlar. nasıl severim cemal süreya'yı. çok da güzel yazmıştır 'üstü kalsın'ı. ama benim anladığım bambaşkadır.

öyle zamanlar veya anlar yani süreksiz veya sürekli derinlerden bahsediyorum, denk gelir ki intihar en yerinde son olur. en yerinde nokta. benim aklıma en çok takılan budur.

"intihar, ölümü seçebilmektir teo!"
öyle güzel bir andan bahsediyorum ki kalanlardan kimse ağzını açıp tek kelime edemesin. sessizce yasını tutsun. intihar edenin sorgulamadığı kadar sorgulamasın. gidenin anıları bari rahat bırakılsın.

-neden intihar etmiş ali abi?
+ya çok sorunları vardı zaten. sevgilisiyle falan da ayrıldıydı na şurdaki kızdan. dayanamadı herhal.

bu ne be? adam birçok kimsenin götü yiyip de beceremediği şeyi yapmış, bu muhabbet ne aq? ben bir geride kalan olarak 'ileriyi gören'i bu kadar kurcalamak istemezdim.

'ileriyi görecek'ler, ömrünüzün en yerinde noktasını koyun. üstüne bir cümle dahi kurulamayacak bir roman bilelim sizi. yıllarca sile-karalaya yazılmış, sancısını okurken hissettiğimiz, ardından bir kelime dahi okuyamadığımız şiirlerden olun.
akşam üzeri saat beş gibi filandır. herkesin sokakta olduğu, asosyalliğin dibe vurduğu saattir çünkü akşam üzeri saat beş.
canının istediği zaman ...
sizin için artık zamanın hiç bir anlam taşımadığı ,varolmak dışında herşeye evet dediğiniz andır.
spoiler
Sorma neden niçin
Her şey yalnızlıktan
Bak güzel bir gün ölmek için.
spoiler

teoman özetlemiş.
evde tek başına,sigaran ile küveti doldurmuşken.
kendi kendine konuşmaya başladığın zaman.
son kez sevdiğin insana sarılırsın, onu öpersin ve onu sevdiğini bunu unutmamasını söyledikten sonraki zaman.
Annenin ölmesi.
hamama gidip güzelce kırklanıp güsül abdestini aldıktan sonraki zamandır.
hayallerinin hepsini gerçekleştirdikten sonra kafana dayıyacağın silah ile sabah karşı 4 ya da 5 civarı yapılması en uygun zamandır kanımca. oturursun masaya doldurursun bir bardak viski silahı koyarsın masaya açarsın müziğini en bunaldığın anda basarsın tetiğe...