bugün

insanlık namına yapılması gerekenlerdir.

-buradan aşağı atlasam ölür müyüm fehmi?
+rıza abi tam bi gerizekalısın. aşağıda itfaiyenin gerdiği branda var. ölünür mü hiç? şu tarafa doğru gel. apartman bahçesinin demir çitlerine atla. bir anda dikersin nalları.
-öleni s.iksinler lan. ne yavşak adam çıktın be.
+abi ben...
(bkz: they shoot horses don t they)
bir turu de otenazidir.
onu rahat bırakmak en büyük yardımdır. onu intihar etmemeye ikna etmeye çalı$mak ise ona son saniyelerinde edilecek en büyük i$kencedir.
(bkz: bi rahat bırakın da öleyim)
(bkz: sikerim böyle dünyayı felsefesi)
(bkz: nihilizm)
*tabureyi altından alarak yapılabilir mesela.
en güzel örneğini martin riggs'in sergilediği hareket.
yapamazkiii tısss, sen mi? yaa bıraaah gibi ters tepki vermesini saglamak.
birebir yaşanmıştır.

adam gökdelenin çatı katında:

+yaklaşmayın atlarım.

aşağıdaki kalabalık, tv'de intihar etme zırvalıklarından sıkılmış bir vaziyette;

-atlayamaz. atlayamaz. atlayamaz...

adam; polis gelip de kendisini ikna edip aşağı indirdiğinde işi gıcıklığa bindirip, millete bağırıyor:

+atlayanı s.iksinler.

millet de kendisine karşılık veriyor;

-atlayamayacağını söylemiştik biz.

adamdan son yorum;

+lan bi susun, s.ikecem ağzınızı yüzünüzü.
-başlığın anlattığı şekilde entry:
intihar edecek kişiye yapılacak en iyi yardım onun intihar etmesine yardım etmektir.
-başlığın anlatmak istediği şekilde entry:
hayatın ne kadar yaşanası bir yer olduğunu anlatıp, intihar edecek kişiyi intihardan vazgeçirmek.
bu konuda başarılı değilseniz, istemeden de intiharı engellemiş, başarısız bir başarı elde etmiş olursunuz;

+çok dertliyim be zümküfül, intihar edesim var
-off bu havada da ne giderdi bee, hakkaten
+mangal yapmicaz olm, intihar diyorum, intihar
-buyur abi ben her şeyi hazırladım
+ne lan o elindeki?
-rambo bıçağı olm, gösterişli ölüm için birebir
+sen iyi misin zümküfül
-kötü gün dostuyum olm ben, bu gününde sana destek çıkmicaz da hangi günde çıkacaz
+vazgeçtim lan etmiyorum intihar
-dur! intihar etmezsen kendimi öldürürüm şuracıkta
+oha! biz bu duruma nasıl geldik lan
-bilmiyorum abi her şey birbirine karıştı
+boş ver, gel mangal yapalım
-senin için getirdiğim dört şiş vardı, neye niyet neye kısmet işte
+delisin sen...
-lütfen beni öldür fehmi abi.
+lan rıza, hayatımı s.iktin. tetiğe bile asılamıyorsun a.mına koyim.
-abi korkuyorum.
+getir silahı sıpa seni.
-abi ölür müyüm?
+sen git çay getir aslan.
kişi, belirli bir süre sonra intihar edeceğini anlatıyorsa(artık yaşamak istemiyorum, vesaire olursa yaşamamın manası yok vb.), intihar anında yardım alabilecek bir konumda ise(27 tane hap içtim, midem böle, sanrılar görüyorum vs.), insanların telkinlerini dinliyorsa(gelmeyin atlarım, yaklaşmayın yakarım kendimi vs.) ya korkaktır ya da zeki olduğunu zannediyordur, intihar etmek gibi bir niyeti yoktur, reklam yapıyor, ilgi çekmeye yahut başka bir olayı kamufle etmeye çalışıyordur. gerçekten yaşamına son vermek isteyen insan imkanı varsa silah bulur ve kendi kafasına ateş eder, imkanı yoksa bileklerini keser, kendini asar ya da insanlar onu bulduğu an zemine gömülü durumdadır. bu sebeple kişi o kararı almadan edilebilirse yardım edilir.
-yaklaşmayın kendimi keserim.
+kesmezsen senin ananı avradını s.ikeyim.
-ya, ayıp oluyor abi.
+kes lan. yoksa ben kesecem seni yavşak. topladın milleti buraya. sirk mi lan burası? kes ulannnn
-abi...
+abini s.ikeyim senin. sen de adam değilsin.
-a...
+kes.
ölümüne ve yaşama yeniden tutunmasına şeklinde iki çeşit yapılabilecek yardımlardır. ikincisi tercih edilmelidir.*
suçtur canlar.. yapmayın!! etmayin. bakın türk ceza kanunu madde 84: götünüzden kan alırlar yzıyo orda.! hadi onu geçtim.. vebali büyüktür be yaa... girmeyin bu vebalin altına?? hadi yapmayın.. dağılın..!
(bkz: intihar edecek kişiye intihar süsü almak) *
anlamsızdır. boşverin dünya nüfusu gittikçe artıyor bir eksik bir fazla fark etmez.
güncel Önemli Başlıklar