1. 1.
  Aynı durumlardır.
  intihar etmeyenlerin çoğu günah olduğu için değil, anneleri babaları üzülmesin diye intihar etmiyor. Günah işlemekten korkan bir millet değiliz dikkat çekerim. istisnalar da kaideyi bozmaz.
  11 ... akakiy akakiyevic
 2. 2.
  Aynı oranlarda yaşanırdı muhtemelen.

  Vazgeçme eşiği olarak inançsal tabuların, normların çok büyük yüzdeyle bu işe dahil olduğunu düşünmüyorum. Tabi belirli bir zümre için geçerli bu.

  Günün 24 saatini dinsel kuralla geçiren toplumlar ile bir yanı sekülerliğe bir yanı muhafazakarlığa bakan toplumlar oransal anlamda çok değişken.

  Kaldı ki hayatta kalma güdüsünde inançtan önce genlerin bencilliği daha öncül bir olgudur.
  2 -1 ... solus auctor petrus
 3. 3.
  Insanlar günahlardan cok korksaydı içki içmezdi. Namaz kılardı. Kul hakkından korkardı. Bu uzar gider. Can kıymetli de ondan intihar etmiyorlar. Zaten gerçekten intihar edenler biraz da aklî dengesi kaybetme derecesinde daralmış insanlardir.
  3 ... giden gider
 4. 4.
  ben yine de etmezdim
  o kadar güçsüz biri değilim çünkü.
  ... minotavros
 5. 5.
  Gunah oldugu icin değil, annemi dusundugum ve de cesaretnedemedigim icin yapamadim henuz. Annem olmasaydi net olarak soyluyorum ki atlamistim binadan.
  2 ... crybabycry
 6. 6.
  intihar oranları azalırdı çünkü hep yasak olan tatlı hep.
  ... masumiyetdehlizi
 7. 7.
  intihar akşam yatarken iyi geceler sabah kalktığında günaydın dediğin kalp gibi taşıdığın yürektir intihar düşüncesi. günahı boş ver yüreği yeter mi canına kıymaya ona cevap vermeli kalbi atanın...
  herkese renkli günler
  ... renksiz captain
 8. 8.
  çok günah olmasının aslında pekte bi sike yaramaması. intihar eden insan zaten o kadar depresif bir ruh halini sürekli yaşıyor ki bu kronikleşiyor. o halde mantıklı düşünemiyor çünkü düşünmekten de bunalmış. bi hücreye sıkışmış hareket etmeye mecali yok.
  mesela intiharlara bakarsanız hareketli intihar aslında yoktur. hepsi bi anlık. mesela kafaya bi anda sıkmak. kendini bi anda bir yerden atmak gibi. hiç böyle uzun sürecek bir intihar girişimi olmuyor. neden?
  çünkü insan o an içinde kalan son enerjiyi kendini öldürmeye harcıyor. düşünce olarak yapabileceği en mantıklısı da bunlar.

  o yüzden intihar psikolojisindeki insanın cennet cehhenem gibi kaygısı olacağını sanmıyorum. bunu düşünen kendini öldürmemeye halen daha teselli arayacak umudu, enerjisi olan insandır.

  aksini iddia eden kendini çatıdan atsın.
  2 ... kdgfbdhsg
 9. 9.
  ateistim değişen bişey yok.
  2 -1 ... ebu fesat
 10. 10.
  Işin günahı sadece bahanedir. Çoğu insanda g.t yoktur. Günah işlemekten korkuluyor olsaydı insanlar intihar etmek zorunda kalmazdı.
  2 ... duzenli duzensiz