bugün

Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası olma özelliğini taşımaktadır.
Mağara içinde kalsiyum karbonatlı bileşikler içeren kalker kayalarının su içinde çözünüp çökelmesi ile oluşan Sarkıtlar, dikitler, sütunlar ile mağara içi göller inanılmaz doğa güzellikleridir. Bu doğa güzellikleri milyonlarca yılda kimyasal çözülme ve çökelmelerle oluşmuştur.
burdur-antalya karayolunun 13. Kilometresinde yer alan türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası. Uzunluğu 330 metre ve içerisinde irili ufaklı 9 göl bulunmaktadır. Hayatımda gördüğüm ikinci büyük mağaradır. Diğeri için; (bkz: ballıca mağarası).
ne yazık ki bazı bölümleri kişiliği bozuk vandallar tarafından tahrip edilmiş, duvarlarına yazılar yazılmış mağaradır.
bu doğa harikasına bunu yapanlar ile bir arada yaşıyoruz.
oysa ki mağarada uyarı levhası da var;
görsel

bunlar benim çektiğim fotoğraflar;
görsel
görsel
görsel

ama ben ziyaret ettikten sonra vandallar yine gelmiş, yine yazılar yazmışlar.
bunları da bir arkadaşım gönderdi;
görsel
görsel

ne diyeyim ya?
allahınızdan bulun pis vandallar...
Ülkemiz sınırları içerisndeki en etkileyici mağaralardan biridir. imkanı olan mutlaka görsün.
Çocukluğumun biricik oyun yeri. Doğru dürüst kimse bilmezken bu ablanız içerisinde oyun oynuyordu,bahçesinde pinokyo marka bisikletine biniyordu, dış duvarlarında akan sularda kaydırak misali kayıyordu.
Bi de çok güzel bir insuyu festivali vardı, zamanın trt sunucuları, sanatçıları gelirdi, fuar olurdu. Şenlikli günlerdi.
Öf ülen!

Hislendim inan ki....