bugün

instagram 20 dk çökünce ortalık ayağa kalkıyor; Wikipedia 1 yıldır kapalı, kimsenin umurunda değil.
Bilgiye değil gösterişe önem verince böyle oluyor.
iphone'de bir applicationdur.
sadece fotoğraf paylaşılır, yorum yapılır, beğenilir.
kullanılan filtrelerle kendini mükkemmel harikalar yaratmış bir fotoğrafçı gibi hissedebilirsiniz. *
hatrı sayılır derecede türk kullanıcısı da vardır.
çökmesiyle beraber ülkedeki kahve ve kitap satışının azaldığı gözlemlenmiştir.
insan pazarı.

kadın-erkek, genç-yaşlı, güzel-çirkin istisnasız herkesin kendini pazarladığı bir insan pazarı.

pezevenklere ihtiyaç kalmadı. artık herkes kendi pezevengi oldu.
instagramda herkes muhteşem hayatlar yaşıyormuş gibi paylaşımlar yapıyor. peki bu yarrak kürek hayatlar yaşayan sik kafalı insanlar kim? ne diye olmayan şeyleri sunma peşinde herkes? yediğini, içtiğini, sıçtığını, soktuğunu süsleyip parlatarak paylaşıp caka satınca ne geçiyor elinize? ne tür bir dalyarak olduğunuz zaten aşikar. evvela kendinizi kandırmayın. başkaları kansa ne değişecek? kameralar kapandıktan sonra nasıl bir bok çuvalı olduğunuzu herkes biliyor zaten.
Yeni gelinlerin, abazanların, görgüsüz lohusaların, bilmemkaç lira para saydığı renkli lenslerini belertmeye yer arayan kezbanların kendilerini pazarladıkları bir mecra. iki sene önce olmuş bitmiş düğünün fotoğraflarını hala paylaşan mı ararsın, ağzı ördeklere benzeyinceye kadar ruj sürüp lenslerini belertince adriana lima'ya rakip çıktığını sanan mı istersin, bebeğine banyo yaptırsa paylaşan mı? Dünyada ilk doğum yapan siz değilsiniz, ilk evlenen siz değilsiniz, ilk yemek yiyen siz değilsiniz. Ulan kendi profilinde kocasının tek çekilmiş fotoğrafını paylaşıp altına methiye düzenini bile gördüm. Kendine kuma arıyor zaar. Görgüsüzlüğünüze, gösteriş budalalığınıza, Photoshopla estetik ameliyata tabi tuttuğunuz boktan fotoğraflarınıza kalp atılmasından haz duyacak derecede yokluktaysanız zaten size yapacak hiçbir şey kalmamış. illa fotoğraf paylaşmak istiyorsanız bir yeteneğinizi paylaşın, gezdiğiniz bir yeri paylaşın, illa selfie diyorsanız da allah rızası için o suratın üstünden burunsuz kalıncaya dek 850 kere hava fırçasıyla geçmeyin.
tamam evlisin, tamam çok mutlusun. dünyayı geziyor, doğum gününü kocaman bir kalabalıkla kutluyorsun. sevgiline deli gibi aşıksın, işinde en iyisin, yüzün çok güzel. sportifsin, yediklerin çok lezzetli. anladım. hikayelerinize bakmam bir saat sürüyor. azıcık az mutlu olun, nazarım değecek.
Boş beleş tiplerin şoplu yüzlerini ve kaslı vücutlarını beğenmem için yalvaran devamlı layk peşinde koşan aptalların oluşturduğu sosyal ağ.

Kitap okumayan tiplerin yanına kitap olması yok mu insanı hasta ediyor.
sahte hayatlarla dolu bataklık. instagram'da herkes çok yakışıklı, herkes çok güzel, arabalarıyla poz veren ve hatta araba kullanırken yolu çekip arkada çalan sokuk pop şarkılarıyla hikaye paylaşan herkes zengin, yat dümeninde fotoğraf paylaşan kadınlar var ki onlar ultra zengin übermenschler, herkes ziyadesiyle mutlu ve kahve-kitap kapağı ikilisini paylaşan herkes çok kültürlü fena halde kitapsever, kedi köpek gibi bilimum hayvanla fotoğraf paylaşan herkes hayvanları çok seviyor, harikulade hayvansever. at öpmeyi sevenler var bir de, onlara da iyi bayramlar. gerçekler ise tam olarak şöyle:

https://youtu.be/cKu24QidtNc
Hiçbir sosyal medya hesabını kullanmadığım için aptallıklara maruz kalmadığım uygulama.

Yemeyi, gezmeyi, para harcamayı ben de seviyorum ama her dakika insanlarla bunu paylaşarak görgüsüzlük kasmak itici.
Andriana lima gibi poz verip, hz.hatice gibi soz paylasan bir suru gereksizin bulundugu yer.
kendisi bir iphone, ipod ve ipad uygulamasi olup, ücretsiz indirmek mümkündür. bu uygulamada cektiginiz fotograflari cesitli filtreler yardimiyla degistirip paylasabilirsiniz. yaklasik 14 farkli filtre kullanabilirsiniz. takip ettiginiz kullanicilarin fotografina yorum yapma, begenme lüksüne sahipsiniz. tüm bunlari yapmadan önce tabiki kendinize bir instagram profili olusturmaniz gerekmektedir. eger isterseniz bu profili kendi facebook, twitter, flickr ve blog adresinizle birlikte baglayabilirsiniz. dünyanin tüm ülkelerinden asiri derecede bir ilgi gören bu uygulamayi aralik 2010 da yaklasik bir milyondan fazla kisi kullanmaktaydi. kendisine surdan ulasabilirsiniz. simdiye kadar rakip olarak karsisina cikarilan uygulama viddy pek basarili olamamistir. farkli olarak 15 saniyelik videolar yükleyebilirsiniz ama kullanis yönünden tavsiye edilmemektedir. ayrica bir cok amerikali ergenin videosunu izlemek zorunda kalabilirsiniz bu uygulamada.
Ve türevlerinin, global olarak, kişisel bilgi toplama ve farklı hizmetlere sunma teknolojisi. Temeli çok değişik olmakla beraber, asıl amacı kesinlikle kullanım şekli değildir.
Gerçekte gezilmeyen yerlerin,
Normalde okunmayan kitapların,
Makyajdan ve efektten ibaret fotoğrafların,
Olduğu gibi değil de olmak istediği kişiyi vurgulamaya çalışan bireylerin paylaşım yaptığı "basitliğin" yegane adresi.

Daha da geçirebilirim ama bu kadar yeterli.
öyle bir yer düşünün ki, oradaki herkes sosyal, gezip tozan, iyi kalpli, düşünceli, espritüel, güler yüzlü, kültürlü, olgun, nazik, sevecen, hatır soran; bunların yanı sıra güçlü, kimseye ihtiyacı olmayan, cool olmasının dışında kitap okumayı seven, sık sık kahve içen, pembe perdeli odası olan, iyi giyimli, saçları daima bakımlı; yakışıklı/güzel, beyaz tenli, fiziği yerli yerinde...

kısaca maske takma platformudur.