bugün

ilkel beynimizde sandığınız kadar etik değiliz. biz sadece gelişen prefrontal korteksimizle bazı yabani olarak nitelendirdiğimiz içgüdülerimizin elini kolunu bağlamış yaratıklarız. dikkat etmeniz gereken nokta şu; o içgüdüleri yok etmedik, sadece engelledik, başka yollardan ortaya çıkmasını sağladık. (normal kabul edilen davranışlar, örneğin tecavüz etmek yerine sevgili olup cinsel birliktelik yaşamak).

aslına bakarsanız tecavüz sadece insan doğasında değil, hayvan doğasında da vardır. bir kedi de tecavüz edebilir, bir insan da. fakat bu durumda bir kediyi linç edip idam sehpasına göndermiyoruz çünkü onun entelektüel bakımdan yoksun bir yaratık olduğunun bilincindeyiz. fakat bu iki canlının da ortak noktası; tecavüz onlar için aynı şeyi ifade ediyor. cinsellik ve üreme.

peki bu yazı ne anlatmaya çalışıyor? şunu; bunu okuyan erkek dostum, sen aslında derinlerde bir yerlerde tecavüze meyillisin. öncelikle anlamalısın ki bunu ağzından köpükler saçan bir feminazi tarzında söylemiyorum, bilime dayanarak söylüyorum. bu bir yargılama değil, gerçektir. sokakta çekici bir kadın gördüğünde tahrik olursun ve ilkel içgüdülerin sana hemen o kadına sahip olmanı fısıldar. fakat sen gerek ahlakla, gerek toplum kuralları ve gerek diğer türevi şartlanmalarla kendini baskılarsın.

tecavüz sadece ahlak normlarına uymayan örneklerden biri. bu konuda başka örneklerde verilebilir. cinayet, hırsızlık vb.. sonuç olarak biz adeta bir melek formatında dünyaya gelip 'kötü' olarak nitelendirilen davranışları sonradan edinen canlılar değiliz, bilakis o 'kötülük(?)' bizimle birlikte dünyaya geliyor.

ayrıca bu kötülük olarak tanımladığımız davranışlar bir zamanlar sadece hayatta kalma ve soy devam ettirme çabasıydı. muhtemelen aranızdan çoğunuz ilkel zamanları baz alırsak tecavüz eseri ilerlemiş bir soyun eserisiniz.

peki buradan çıkarılması gereken sonuç nedir? şunu bilmenizi istiyorum, kendinizi tanıyın ve hayatı ona göre yorumlayın. aksi takdirde popüler kültürün dayattığı fikir kalıplarında yaşayan bir parazitten farksız olursunuz.

edit: aşağılarda bir yazar arkadaşımız şöyle bir entry girmiş: "kediler, köpekler, kuşlar, böcekler, geyikler, ayılar aklınıza gelebilecek her canlının dişisi seçiyor eşini. dişinin izni olmadan erkek yaklaşırsa ya öldürülüp yeniyor ya da öldürülüyor... bir de bunu doğamızda var diye normalleştirmeye çalışıp insanı delirtmeyin."

kahkaha attım. şimdi anladınız mı neden "...aksi takdirde popüler kültürün dayattığı fikir kalıplarında yaşayan bir parazitten farksız olursunuz." dediğimi? bence anladınız *

edit2: daha da aşağılarda (bkz: alpertunna) adlı yazarın entrysini gördüm. bana yazılan cevapları tutarlı bir şeyler görürüm temennisiyle okuyorum fakat böylesine alakasız ve yazımı eleştirme maksadıyla yazılıp da hiç bir sonuç ifade etmeyen yazıları okuyunca hata ettiğimi anlıyorum. bazı kimseler gerçekten bu yazının tecavüzü normalleştirme çabası güttüğünü düşünmüşler. ayrıca bu arkadaş bir de üstüne "hayır. hiç de tecavüze eğimli değilim, isterlerimi net ve açık bir biçimde kendimce karşılayabiliyorum" yazmış. hahahaha:)

edit3: bu en acı editim olabilir. bir başkası da hayvanların doğasında tecavüzün, pedofilinin olmadığını söylemiş. evet, cidden söylemiş. şaka yapmıyorum yahu, in aşağı bak.. nerede yazıyorum lan ben? uludağ sözlük dimi burası? adamlar araştırma zahmetine girmeyip ekrana kelimeleriyle kusuyorlar adeta. cevap vermek istemiyorum, seviyeyi bu denli düşüremem..
işte tam burada insan olan kişinin doğru ile yanlışı ayırt etme özelliği devreye girmesi gerekiyor .

tabi gerçekten insan ise .

insan değil ise zaten tecavüz yiyeceği bokların için de adı bile geçmeyecek bir kötülüktür .

yani her aklına geleni yapar bu doğrudur bu yanlıştır gibi insani bir yanı yoktur .

edit: tecavüzcü de var sözlükte eksi vermişler . kızları burdan uyarıyorum görüyorsunuz artık daha ne diyim yahu .
+tecavüz, arapça: haza ediminin mastarlarından birisidir, "geçme, aşma" gibi bir anlam barındırır. gelgelelim bir dişi ve bir erkek birlikte olduğunda "toplumsal koşullar" dışında bir geçime, bir aşmaya girişmiyorlar.

+hayvanlarda cinsel ilişki ile bilinçli bir yaratık olan insanlarda cinsel ilişki birbirinden kesinkes farklıdır. tecavüzün herhangi bir "gereksinimi" karşılaması söz konusu değildir, işbu gerekçe ile tecavüzü "bilincin isteri" olarak tanımlayabiliriz.

+sevgili insanımsı dostum, hayır. hiç de tecavüze eğimli değilim, isterlerimi net ve açık bir biçimde kendimce karşılayabiliyorum, ve inan bana, hiç zorlanmıyorum.

+tecavüz, yalnızca ahlak "norm"larına uygun olmayan bir davranıştan fazlası olarak bir insanlık suçudur ve bu da bizi biz yapan bilincimiz ile verdiğimiz bir değer yargısı, bir "norm"dur.

+kötülük olarak tanımlanan davranışlar, geçmişimizin ve geleceğimizin ortak kesişimlerindendir. ilkellik = kötülük, bu ancak dar bir bakışın ürünüdür, bilinmeyen, kötü ya da iyi olarak tanımlanamaz.

özünde sana yalnızca şu karikatürü bırakıp gidecektim, sonra on dokuzuncu yüz yılda tecavüze uğrayan balkanlardaki soydaşlarım geldi, maltarosluğunu insanlara bulaştırma diye önlem aldım, umarım diğer yoldaşlarımda bunu baz alır;

görsel
her insan zeki dir diye bir şey yok .

hayvan dan daha aşşağı olan insanlar var .
diye bir şey yoktur. insanın doğasında tercih etme, ayırt etme gibi yetenekler vardır. tercihlerin, senin ne olduğunu belirler.
insan doğasında demek yanlış olur ama insanın evrim sürecinde tecavüz olmuştur. bundan binlerce yıl önce ensest de tecavüz de olmuştur. uzağa gitmeye gerek yok günümüzde de var.

doğasında yer almak farklı bir tanımlama. insan doğasında üretmek, keşfetmek vs var diyebiliriz ama tecavüz var demek doğru değil.
insan doğasının bu özelliği Barındırması ve bizim bunu yapmamamız bizi hayvanlardan ayıran farktır. Tecavüz etmeyin, ettirmeyin.