bugün

leeds üniversitesindeki bilim adamlarının yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkan gerçek.

http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=89397
insanların tepkisiz olma durumudur. ağzına vurursun lokmasını alırsın, ses etmez. sokakta omuz atarsın, ses etmez. ekmekçide bütün ekmekleri elinle seçersin ve elindeki tüm kiri onun az sonra alacağı ekmeğe bulaştırırsın, gene ses etmez. arada bir birileri bir şeylere itiraz etsede mutlaka bireyseldir o tepki. o yüzden ses cılız kalır duyulmaz. toplum bilinci yok bizde. koyunluk burada işte.

bu gün tunalı'da esat dörtyol'a doğru yürüyorum. kaldırımın yarısı yığma kar. yürüyecek yer daracık. vaziyet buyken hayvanın biri kaldırımda motorsiklet sürmekte... dayanamadım tabi. dudurdum herifi, fırça kaydım,

- "yahu kardeşim, yürümek için göt kadar yer kalmış, utanmadan hâla kaldırımda motor sürüyorsun" dedim.

it herif yüzsüz,

- "ee, nerede süreyim peki" demez mi?

sağa sola bakındım önce. belki birileri bana arka çıkar da birlikte fırça çekip serseriyi mahçub ederiz. ama ne gezer? hanımlar beyler yanımdan koyun gibi gelip geçiyor tek sıra halinde. bir tek melemedikleri eksik. koyun bile daha onurludur, önündeki yemi aldın mı tekpki gösterir. kafa falan atar. ama bu insanlarda ne gezer o onurlu davranış?
(bkz: meleye meleye getirek yazı)
(bkz: sürü psikolojisi)