bugün

bir sonraki adımı insanların hayatını kontrol altında tutma olan, kendi hayatları hakkında en ufak doğru düzgün fikre bile sahip olmayan insanların hangi cesaretle, ne hakla olduğunu hiçbir zaman anlayamadığım ve de anlamayacağım bir şekilde çevresindekilerin hayatlarını karıştırma isteği.
bazen olması gerekendir. özgür özgür nereye kadar.
insanların hayatlarına burnunu sokmaktır bir yerde.

birkaç sene öncesine kadar bunu sevdiğim insanlara karşı çok yapardım. sonra eleştirdiler bi ton tatava yaptılar, tatava yapanların hayatına hiçbir şekilde karışmamaya başladım. hayatları hakkında bilgi sahibi olmak da istemiyorum. neden ? çünkü benim yakınlarımın çoğu bokun içinde ve ben bunu bildikçe bir şeyler yapma ihtiyacı duyuyorum. çünkü sevdiğim birinin bokun içinde boğulduğunu görüyorum ve bunu söyleyince ağzıma sıçacağını biliyorum. çıkar yol gösterdikçe "yapamam ki" cevabını alacağımı biliyorum. imkansızlıklar içinde çırpınan insanların imkanının olduğunu hissedebiliyorum. çok sevdiğim birinin bir sıkıntısı vardı ben de ne olduğunu anladım birkaç gün sonra açtım konuyu. sonra bana bir sürü şey anlattı ve ben dinledim arada bir şeyler sordum o kadar. karşıma alıp, ne yapıyorsun ulan sen kendine gel, demedim.

kimsenin hayatınıza müdahale etmemesini iyi bir bok sanabilirsiniz. ama hata yaptığınızda sizi düşündüğü için ağzınıza sıçacak biri olmalı hayatınızda. sizi düşündüğü için derken de sözde değil, özde sizi düşündüğü için. sizden bir çıkarı olmadığı halde.
kontrol hastası insanların aktivitesi.

bunu bir meslek haline getirmiş birinin hayatını mahvetmek , acı çektirmek farzdır.
(bkz: karsI komsu) kadin bi sevgilim olup olmadigimi cozmeye, son gorulmemi takip etmeye ant icmis adeta.
doğru değildir, bakın büyük düşünür ne demiş görsel
Herkesin hayatına kimse karışamaz.
tanımlanamayan türden bi özgüvendir. çok temel bir "ben kimim" sorusuyla kişi kendini bilecektir ama müdahaleci kişi tanımlanamayan özgüveni sayesinde bu soruya ihtiyaç duymaz.
Müdahale etmek yanlıştır.

Sen önerini sunarsın ve sunduğun kişi bunu değerlendirir.

Yoksa 'herkesin hayatına kimse karışamaz', 'özgürlük bitir'.