bugün

Benim hayatimi kokunden degistirmistir.

Iyi yondemi tabiki hayir. Ilkokul caglarinda kulaklarim kepce oldugu icin yillarca dislandim alay edildim toplum icinde bagirarak kepce kulak diye hitap ettiler. Sonra ne mi oldu estetik oldum ama bitmedi insanlar kilomla dalga gecmeye basladi erkek safinaz mi olmadim cop adam mi olmadim ruzgarda bana sarilip aman ucmasin cocuk diyen mi olmadi oldu naptim psikologa gittim ilac kullandim steroid kortizon almayi dusundum spora yazildim birazcikda olsa kilo aldim sonra mi? Bu seferde burnumla alay ettiler halada ediyolar en iyi arkadasim bile durup dururken burna bak amk diyo ha ne mi oldu simdi ise girdim universiteye hazirlik surecinde kasiyerlik yapicam peki ne icin estetik olabilmek icin universitede ayni seyleri yasamamak icin ha sonra mi ne olucak?

Yine bisey bulurlar be.
beynin küçüklüğüyle doğru orantılıdır.
Zekanın yetersiz olduğunun belirtisidir.
Müslüman ın yapacağı iş değildir.
genelde kezbanların yaptığıdır.
Orrrrrospu çocukluğudur. Yani cidden şaka maka bildiğin bunu yapan kişi tam bir kendini bilmez, egoist, orospudur.
bunu yapacak kişinin önce aynada kendine bakması gerekir.
Tek kelimeyle Aptallıktır. Yani zeka seviyenle alay edilmesine razıyım demektir.
Yaratılanı yaratabilene kadar yapan her kimse hadsizdir.
Allah affetsin.
insanların zihinsel özellikleriyle ve fikirleriyle alay etmek kadar önemli olmayan durumdur. Her nedense insanların fiziksel özellikleriyle alay edilmesi toplumda çoğunluk tarafından kötü karşılanırken, aynı toplum aynı muameleyi işin zihinsel kısmı ile ilgili yapamamakta.

halihazırda gündemde olduğu için diyanet fetvası üzerinden örnek vereyim. mesela adamın biri çıkıp diyor ki "ben kızıma şehvet duyuyorum". sonra millet hemen başlıyor sayıp sövmeye. vay efendim adam sapıkmış da allah belasını versinmiş de. kimse düşünmüyor ki, bu adam acaba yaptığının yanlış olduğunun farkında mı? acaba elinde olmadan mı bu isteği duyuyor? bu adam nasıl bir çevrede yetişti? acaba ben de bu adamın yaşadığı hayatı yaşasam böyle düşünür müydüm? ki burada adam yanlış yaptığının farkında olmasa bile eleştirilecek bir durum yok. doğru bildiğini güzel bir dille anlatmaya çalışırsın en fazla.

maalesef bu son diyanet vakasında da bu yapılamadı ve ön yargılı davranıldı. hele de bu tartışmayı körükleyenlerin "el alem uzaya çıkıyor biz hala bunları konuşuyoruz" diyen kesim olması apayrı komik. (kendi subjektif gözlemimdir. )

insanlar cahil olduklarını düşündükleri kişilere veya gruplara bir şeyler anlatırken daha hassas olmaları lazım. kendilerini onların yerine koyup konuşmaları lazım. ama bizde nedense hep tam tersi oluyor. millet anca cahil gördüğü adamın üzerinden ego şişirme peşinde. çoğu kişinin asıl derdinin cehaletle mücadele olduğunu düşünmüyorum ben açıkçası. yok eğer gerçekten böyleyse o zaman durum daha da vahim. zira okumuş sayılan kesim de en az eleştirdikleri kadar cahildir bu durumda.

hatta bu kadar yazmışken şunu da eklemek isterim. eğer herhangi bir tanrı'ya ve onun kurallarına inanmıyorsanız ahlak denilen şeyi temellendirebilmeniz mümkün değil. bunu farklı mecralarda dile getirdiğim zaman çok tepki gördüm "sen ateistlere ahlaksız mı diyorsun?" diye. üstüne basa basa söylüyorum benim burada kastettiğim bu değil. toplumun genelinin ahlak olarak nitelendirdiği değerler bütününe göre bir ateist gayet ahlaklı olabilir. ki nice dindarlardan daha ahlaklı ateistleri gördü bu gözler. eminim siz de görmüşsünüzdür. lakin eğer bir ateist ahlaklı davranıyorsa ya toplum baskısından çekiniyordur ya da kendi vicdanını rahatlatmak için öyle davranıyordur. bu dediğim de kötü bir şey değil. zaten ben de bir müslüman olarak çıkarım için müslüman olduğunu düşünüyorum. hatta genelleyecek olursam; insanların çıkarı olmadığını düşündüğü bir şey yapmayacaklarını düşünüyorum. çıkar kelimesi toplumda genel olarak kötü manada kullanıldığı için bu dediğimi yakın çevremdekilere anlatmakta oldukça zorlandım. umarım sözlükte beni anlayan birileri çıkar.

yani diyanete soruyu soran bu adamı ateistlerin ahlaksızlıkla eleştirmesi tutarsızlıktır. en fazla dinine yeteri kadar uyamadığı için eleştirilebilir.

ben bu olaydan şunları anladım. ne müslüman kendi dinini biliyor, ne ateistler ahlak felsefesine hakim, ne diyanet dini doğru biliyor, (bilse bile meramını anlatmaktan aciz. zira toparlama açıklaması fetvadan daha garip.) ne de toplumda adam gibi bir eleştiri kültürü var.

kısacık bir şey yazacaktım aslında ama uzadı gitti. bahsettiğim konular hakkında özelden fikir alışverişi yapmak isteyen olursa buyursun gelsin bi çayımı içsin. zira üzerine yazmayı ve okumayı sevdiğim konular.
yaparken çoğu insana gayet normal gelen olay. ne ara bu kadar acımasız olduk anlamıyorum.
gerizekalıdır. insanlar kusurlu olabilir bunları kendileri bile isteye yapmadı doğuştan gelen bişey bu. neden kusurlu insanlarla dalga geçilir anlamıyorum. empati yoksunu olup hemen her kusura laf etmek nedir hiç mi düşünemiyosunuz hiç mi karşınızda ki ne hisseder diye düşünemiyorsunuz.
aynaya bakmayan asalak eylemi.
Orospu çocukuluğudur kimse kusıra bakmasın.
neden yani cidden? ne geçti eline aşağılayınca anlamıyorum ki.
(bkz: devrim kanunlarının gerekçeleri)

(bkz: topal osman ağa)
daha çok ortaokul sıralarında kalmış ve kalması gereken bir durumdur.
ancak konuşma dilinde ister istemez "şöyle burunlu, şöyle ağızlı" gibi ifadeler kullanıyoruz.
ben de "şükür ki kişiliğim bozuk, tipim değil" grubuna dahil olsam da fiziksel anlamda dört dörtlük bir insan değilim. zaten herkese bir detaylı bakılsa, mükemmele çok ender rastlanacaktır.
Büyük ayıp.
Adamına bağlı bir olay, şimdi adam hem kör hem topal olup buna rağmen kumarhaneye gidip çoluk çocuğunun rızkını kumarda kaybediyorsa en ağir biçimde dalga geçilmelidir bu amk kör çolağıyla.
yalnızca vasıfsız acizlerin yapacağı küçük düşürücü eylemdir. genelde aynanın icadından habersizdir bu kepazeler. uzak durun bunlardan.
insanlıktan nasibini almayanların yapacagı birşey.
Aciz insan davranışıdır.
Kendi alay edilecek tipine bakmadan başkalarını eleştiriyorsa kusura bakmasın umrumda olmaz geçerim dalgamı. Evet.
empati yapamayanların halleridir. boomerang etkisi yapar .
birde kendi fiziksel özelliklerine bakmadan karşıdakinin fiziksel özellikleriyle dalga geçen vardır ...