bugün

Benim yaptıgım bir olaydır. Kimse kusura bakmasın insanın kişiligini giyinerek yansıttıgına inanmaktayım. işsiz güçsüz takımı fukara kesim yani, uyduruk ve eski şeyler giyerler. Zarar geleceklerini düşünmekteyim.

Asil ve class insanlar ise güzel giyimli kıyafeti taşımasını bilen kişilerdir. Gayet güzel arkadaşlıklar kurulabilir. Hiçbir sakıncası yoktur. Aksine faydası olabilir.

insanları ikiye ayırmak güzel denemenizde fayda olacaktır. Bana minnettar kalıcaksınız.
yanlış bir harekettir ama şimdi gelip de bana ışidci sakallı bembeyaz kıyafetler giyenleri yargılamıyorum demeyin.
harabat ehlini hor görme zakir
defineye malik viraneler var.
Belki de biraz zeki olan adam, kilik kiyafetin guzel gosterisli olmasina degil de, ben nasil rahat ederime bakiyordur.

Burdan guzel giyinmeye calisanlar aptaldir sonucunu cikardim bende.

Gene insanlar ikiye ayrilmis oldu.
yargılanacak şey var, yargılanmayacak şey var. mesela bir insan kilosu, burnunun şekli, boyunun kısalığı, ayakkabısının eskiliği ile yargılanmamalı. ancak temiz giyinmiyorsa ya da belli bir düşünceyi üzerinde göstermek amacıyla giyiniyorsa, bulunduğu ortama uygun giyinmiyorsa yargılanabilir.
görsel

bazen yeterlidir.
Kırılması en zor olan bir önyargı çeşiti.
Cevizi taş sanıp atmak gibi bişey.
Beyin yoksunlarının yapacağı iştir. Net.
Parası yoktur gidip de çoğu insanın yaptığı gibi bir markadan giyinmez ve sen ona bir önyargıyla yaklaşırsın. Sonuç ne olur biliyor musun? Yüreği güzel bir insanın arkadaşlığını elinle tepmiş olursun. Parasını kıyafete vermiyordur, eskicidir ama senden çok kitap okumuştur mesela. Neyi kaçırırsın? Keyifle sohbet edebileceğin kültürlü birini.
Gerçi bunun için beyin gerekiyor, bunları söylemekle hata ettim. Düşünen biri zaten böyle saçma bir ayrım yapmaz.
Dış görünüşten kasıt anatomi ise yargılanmaz, çünkü bunu kendisi seçmemiştir. Ama kılık kıyafet ise gayet yargılanabilir. Çünkü bunu o da bilir ve tarzını kişiliğini ona göre yansıtır.
istemeden yapılan bir eylemdir. önyargı oluşturur. Sonuçta bir insanın ilk bakışta duygu düşünceleri karakteri değil kıyafeti ön plandadır. Tasvip etmediğim bir yargılama biçimidir.
Bence yanlış ve ön yargılı bir davranış fakat iletişimde insanların dış görünüşünün ve temizliğinin önemi yadsınamaz.
tüketim dünyası insanlarının diğerlerini etiketleyip yargılarken en sık başvurduğu yöntemdir. ben yapmıyorum diyen insan net yalancıdır. tabi sadece kılık kıyafetten bahsediyorum. dolmuşta yanınıza kömür madeninden çıkmış gelmiş bir işçi gelse otursa bi tedirgin oluyorsunuz, ya da pantolonunu yırtık üstü başı kirli biri oturduğunda bi tuhaf hissediyorsunuz öyle değil mi ?

kolpayı bırakın.
Önyargılarımızın ne kadar fazla olduğunu kanıtlayan durumdur. Her takım elbise giyeni adam sanmaktır. Bu yargılama ancak bir durumda haklı olabilir. Kişinin evinde banyo yapabilecek bir ortamı vardır. ancak buna rağmen pislik içinde toplu taşıma araçlarını kullanıp insanların burnunun direğini kırıyordur. O zaman eleştirilir.
hayvanların bile yapmayacağı bir iştir .
(bkz: ön yargı)
Aslında herkeste olan sey. Giyinis kisiligin bir parcasidir.
kendi tipine bakmadan başkalarını yargılayanlar çok komik lan.. sen önce şöyle bir dön tepeden aşağı kendini incele sonra başkalarını eleştir kapişko.
çok yanlış bir eylemdir. vesselâm, bir erkek veya kız düşünün. bu kişi mesela kız olsun. bu kız çirkin ve sizde tipik erkek davranışı olarak çirkin oluşundan dolayı sevmiyor, reddediyorsunuz.

belki o reddediğin kız hayatını cennetlik edecek, hayatının aşkı olacak kız idi. nerden biliyorsun?

sonra vay efendim, bana uygun güzel kız/yakışıklı erkek yok diye zırlamayın..
Kilolu bir insan düşünün. insanlar onunla şişman diye dalga geçiyor ama onun kilo almasına sebep olan bir hastalığı olabilir.

Zayıf bir insan düşünün. insanlar onunla sıska diye dalga geçiyor ama onun sürekli kilo kaybetmesine sebep olan bir hastalığı olabilir.

Akli dengesini yitirmiş bir insan düşünün. insanlar ona çeşitli lakaplar takıyor ve deli diyor. Ama kimse neden o hâle geldiğini düşünmüyor.

Eğer dış görünüşe göre yargılayacaksak insanları. Umarım sizinde başınıza gelebileceğini unutmazsınız...
Ağır çomarlık belirtisidir. Açık ve net.
Yargılamadık ne oldu?
Öpülmedik kulak arkam kAldı.
aslinda bazi durumlarda gecerli olandir. elinde bir kilicla allah u ekber deyip adamin kafasini kesen birini düsünün. sizce görünüsü nasildir?
takim elbesi giymis kibar bir kisi mi canlaniyor gözünüzde yoksa digeri mi?
(bkz: ye kürküm ye)
hayatlari boyunca ozguvenleri olmayan, guzel bir kizin yanindaki oglani yadirgayip kendisine bakmayan ezik insanlardir.
bi zamanlar yan siramda oturan birisi idi yerden yere vurmuslugum var. dusundukce mutluluk gelir icime.