bugün

yapanın aşağılık olduğunu ispatlayan hakaretamiz ırkçı bir davranış tarzıdır.

(bkz: ırkçılığın dayanılmaz hafifliği)
(bkz: etnik gruplara saldırmanın dayanılmaz hafifliği)
anadolu'nun birçok yerlerinde olan durumdur. ayrıca kürtler ile ilgili çeşitli deyimler bana göre atasözleri ve özlü sözler vardır.

bu durum ise anadolu'da kürtlere nasıl bir bakış açısının olduğunu gösterir.
bence kürtler neden bu duruma düştüklerini bir özden geçirmeliler.
insan olmamayı gerektirir.
(bkz: insanları övmek için kürt demek)

yok olmadı bence.

Atasözleri ve deyimler, yaşananlar sonucunda, söyleyeni tarafından muhattabına ders vermek amacıyla söylenen anonim sözlerdir.

Derler ki, bir kürtle bir yılanı aynı çuvala koysan, kürt yılanı sokar.
Derler ki, kürtten olsa evliye, almayacaksın avluya.
Derler ki, eşeğe kürtsün demişler, 3 gün arpa yememiş.
gider bu liste.

E peki...

Bunlar neden denmiş?
ya hala anlamıyorum. şu kürt meselesini bir insan kürt oldu diye aşağılanmamalı bugün ben türk vatandaşı olarak doğdum ama bir kürt de olabilirdim ve insanları kürt diye aşağılan herkes de kürt olabilirdi. kimseyi etnik kökenine göre ayırmamalıyız.
lütfen ırkçılık yapmayın. unutmayın ki türk kürt hepimiz TÜRKiYE CUMHURiYETi VATANDAŞIYIZ.
türkiyedeki insanların zihniyetinden asla ama asla kolay kolay çıkmayacak tabudur.
"ayyyyyy o ne öyle kürt gibi!" ya da
"kürt müsün lan ne o tavırlar?" falan gibi sözcükler türkiyenin her kesiminde söylenmektedir.
güya hepimiz hümanistiz, ırkçı değiliz di mi?
nah.
kürt imajını yaratan insanların hareketlerinin genellenmesiyle olur.Yanlıştır.Yapılmaması gerekir.
kürtlerin bölücü ya da pkk sempatizanı olmasından değil, yaşayış tarzlarından ötürü bu söylem vuku bulmaktadır. zira kafası basmayan adama laz, çingene gibi takılan adama şopar benzetmesi yapılabilmektedir. Kürtlerin kalabalık yaşam tarzları ve eğitimsizliğin içlerinde yüksek oranda olması, antimodern bir çizgiye işaret ederken, bu tarz bir aşağılama tümcesi ortaya çıkabilmektedir.
ön yargı ve sığlığın dibine vurmaktır. çoğunluk bir şeyler yapıyor diye o kişinin de onlara dahil olması şart değildir.
ırkçı bir söylem olur ve saçmalıktır.
rum, ermeni, yunan veya daha kapsamlı olacak şekilde gavur denmesiyle aynıdır. yok öyle birşey demek kafayı kuma gömmekten başka bir şey değildir. ha tasvip ediyor muyuz? elbette hayır. amerika utansın...
Bir ırkın içinden belli bir grubun yaptığı hataları tüm ırka mal etmektir, yanlıştır ; çünkü her ırkın içerisinde, iyiler, kötüler, terör destekçileri, akıllılar, zekiler, aptallar, tembeller, tecavüzcüler, vatan hainleri vs. vardır. bu gerçeği ne türk olarak, ne amerikalı, ne yunanlı, ne fransız ne de kürt vs. olarak değiştirebilirsiniz.

sizler kendi ırkınızın içinde belli bir grubun yaptığı pisliklerden dolayı, tüm ırkınıza başka ırklar tarafından hakaret edilmesini anlayışla karşılayacaksanız, "kürt" isimi de "yunan" ismini de "amerikalı" ismini de vs. küfür niyetine kullanabilirsiniz...

lanetlemeniz gereken şeyi iyi ayırt edin! kürtler mi? pkk mı? terör mü? ve şu soruyu sorun kendinize, her kürt hain mi... ben bu vatana bir türkten daha bağlı, atatürkçü, türk milliyetçisi, terör olaylarını desteklemeyen kürtle karşılaştım ve ülkeyi satmaya çalışan türkler'le de milletçe karşılaştık.. o halde sorun ırk'la alakalı değilmiş....

(bkz: türk milliyetçisi kürt)
Yazık. Tamam bunların hataları var ama seçemedikleri şey yüzünden yüzünden hakaret etmekte acizliktir. Nefret edebilirsin ama böylesi vicdansılık.
güncel Önemli Başlıklar