bugün

erich maria remarque'in yazmıs oldugu almanya'da hitler döneminde sınırdısı edilmis olan insanlarin bir ordan bir oraya suruklenisini anlatan, dil olarak melodram tuzagina dusmeyen gercekci, hos anetdekodlara malik olan bir romandir. yer yer bir hergele mizahinin örnegi görülen ama esasta demogoji cagina giydirmelerin bol oldugu bir sahaserdir.
1978 yapımı, başrollerinde cüneyt arkın, sevda karaca ve hüseyin peydanın oynadığı, cüneyt arkının alin yazısı tadında filmidir.

(bkz: http://www.sinematurk.com/film.php?3978)
insanlari ama... tek tek.
degenleri, hak edenleri...
-insanları seveceksin uleyn.
+hayır sevmeyeceğim hayvan..
-beni seviyorsan insanları da seveceksin uleyn.
+hayır nnkadir seni seviyorum..
-bir daha söyle..
+seviyorum..
-ben hayvan mıyım uleyn! (şark)
+hayır insansın..
-yalan söylüyorsun..
+hönk..

(bkz: saçmalamakta direnmek)
insanları seveceksin. ama layık olanları.
(bkz: peki onlar da beni sevecek mi)
(bkz: bir insanı sevmekle baslar her sey)

(bkz: dunyayı guzellik kurtaracak)
1930'lu yıllarda almanya'da nazi rejimi tarafından vatandaşlıktan çıkartılarak sınırdışı edilmiş (veya kaçmak zorunda kalmış ve vatandaşlıktan çıkartılmış) insanların dramını çarpıcı ve sürükleyici bir şekilde anlatan muhteşem erich maria remarque romanı. kahramanları almanya'nın çevresindeki ülkeler arasında mekik dokumaktadır (çünkü yakalandıkça oralardan da sınırdışı edilmektedirler, yakalanmasalar bile, vatandaşlık ve çalışma hakları olmadığından sefalet içinde yaşamaktadırlar; ama en tehlikeli yer yine de almanya olduğundan ülkelerine de dönememektedirler). kesinlikle tavsiye edilecek bir eserdir.
erich maria remarque'nin inanılmaz sürükleyici bir kitabı 400 sayfa olmasına rağmen hemen biter o derece. 1930'lu yıllarda alman vatandaşlığından atılmış ve pasaportu elinden alınıp ülkeden sınırdışı edilmiş bir yahudi olan ludwig kern'in maceralarını anlatır. kitabın kahramanı çoğu kez fakirlik çekmektedir zaten remarque'nin çoğu kitaplarında olduğu gibi savaşın doğurduğu acıları anlatır. kitabın orijinal adı: ''Der schwarze Obelisk'' dir. insanları seveceksin'le pek alakası yok anlayacağınız.
Güzel bir roman.
unutulmaz bir remarque romanı. gençlere özellikle tavsiye ediyorum.