1. 1.
  hepimiz yalnızız ve bir gün öleceğiz. diğer insanlar da yalnızlar ve bir gün ölecekler.

  herkes mutlu olmak ister.

  bir insan bir insanı mutlu edebilir.

  o zaman insanları mutlu etmeliyiz.

  onlar da bizi mutlu etsin diye değil, böyle oluca biz de mutlu olacağımız için.

  o zaman insanları nasıl mutlu edeceğimizi öğrenmeliyiz.
  *
  3 ... vadideki zumbuk
 2. 2.
  mutlu edilecek insanın sevdiği şeyleri belirleyip ona sunmakla başlanabilir. ya da;
  (bkz: bir insanı sevmekle başlar her şey)
  2 ... headacheda
 3. 3.
  onların yüzündeki mutluluğu görüp, içimizin huzurla dolması için, bir küçük çocuğu mutlu etmenin verdiği o büyük hazzı hissedebilmek için, mutlu ederek mutlu olacağımız için, sevildiklerini, değer gördüklerini, hatırlandıklarını anlatmak için insanları mutlu etmeyi öğrenmeliyiz. bunu zorunlu olduğumuz için değil, içimizden geldiği için yapmalıyız. Herkes aynı şeylerle mutlu olmaz belki, işte o zaman nasıl mutlu edeceğimizi de öğrenmeliyiz.
  ... lamassu
 4. 4.
  ne yaparsanız yapın mutlaka birileri mutsuz olacaktır. hiçbir insanı tam olarak mutlu etmek mümkün değil.

  insanoğlu doyumsuz, hep daha fazlasını isteyecektir. bir gün yorulup ta kenara çekildiğinizde ise bir bakacaksınız ki sizin onları mutlu etmek için yaptığınız herşeyi sizin göreviniz gibi görmeye başlayacaklar.

  hayat böyledir işte. tıpkı nasrettin hocanın anektodundaki gibi. eşeğe kendinde binsen çocuğunu da bindirsen, ikinizde binmeseniz ya da ikinizde binseniz, eşeği sırtlayıp siz de taşısanız mutlaka birilerine yaranamayacaksınız. o yüzden insanları mutlu etmeye çalışmayın.

  siz mutlu olun. onlar da sizin mutluluğunuzdan nasiplensinler.
  1 ... dibi dibi rek
 5. 5.
  mutlu etmenin, her zaman mutlu olmak olmadığını öğrenmek.

  (bkz: fedakarlık)
  1 ... filozofil
 6. 6.
  mutluluk, paylaştıkça çoğalan bir şeydir. bunda hem fikir miyiz? o zaman sadece kendi mutluluğumuzu düşünerek elde edebileceğimiz 50 promil mutluluk yerine, bunu neden 100 promile çıkarmayı denemeyelim? hayat gerçekten bizim bildiğimiz gibi mi? her şeyin doğrusunu biz mi biliyoruz?

  bir insanı sadece doğru bir şey yapmış olmanın hazzı adına mutlu ederseniz, evren size onun katı şeklinde mutluluğu geri iade edecektir. fazla secret vari oldu farkındayım ama alakası yok, bu psikolojinin altın kurallarından birisi. bilimsel yanı var yani. bazı şeyler verdikçe çoğalır. mutluluk da o ilahi şeylerden birisi işte. öyle yani.
  1 ... vadideki zumbuk