bugün

derinlere inilirse aile, okulda yaşanılan travmalar, büyürken yaşanılan travmalar. çocukluk iyi geçti ise ve lise cağlarında ergenlik dönemleri kapsamında olduysa bu olay bir kaç sebebi olabilir.

mesela sevdiği kız reddetmiş olabilir.
arkadaşı ondan çok daha özgüvenli olabilir, kendini eziklik buhranına kaptırmış olabilir. ah be çocuğum, hayat yeni başlıyor...

özgüvenini toparlayacak bazı uğraşlara ihtiyacı olmalıdır. bu eksiklik ile yaşamak zordur.

(bkz: kendimden biliyorum)
Doğuştan özgüven barındıracak bir yapıya sajip olmamaları. Ne demek istiyorum, özgüvenli kişi olma durumu çok fazla nedenin bir araya geldiği bir sonuç durumudur. Bunda yaşanan çevreden tutun da ataların deneyim ve zeka seviyesine kadar çok değişken etkenler söz konusudu. Bazen bazı bireylerde öyle sıçramalar olur, kişi kalıbının dışına o oranda taşar ki bu anda onu tanıyanlar şaşa kalır ama bazen de öyle özgüveni yüksek olması beklenen öyle silik tipler olur ki onu farklı olacakmış gibi değerlendiren kişiler ne olduğuna anlam veremez bu bitik karakterin niçin o hale geldiğini çözümleyemez.
Kısaca bu işler bir parça eğitim ve gelişimle ilerleme eğiliminde olsada genel olarak tam bir tanımı bulunamaz. Saygılar.