bugün

bir şahıs hakkında hiçbir bilgisi olmaksızın sadece anlık olan hislerinden yola çıkarak insanlar hakkında ileri geri konuşulması.gereksiz yere kırılan kalbi onarma şansı hemen hemen yoktur.ondan sonra işin aslı astarı öğrenildiği zaman da ben ne yaptım dedirtir.her zaman insanlar öncelikle analiz etmelidir.sonrasında ise düşünüp iyice karar verecek hale gelinmelidir.ondan sonra belirli şeyler söylenebilir.fakat toplumumuzda bu durum genellikle işe gelmez.çünkü analiz etmek zor bir iştir ve emek ister.dolayısıyla herşeyi kolaydan almak isteyen bünyelere sahip olduğumuzdan sanırım karşımızdakini acımasızca yargılarız.hatta pişman olsak bile olmamış gibi davranarak daha çok yerin dibine gireriz.bu nedenle de hiçbir zaman uzlaşamayız.sonuç olarak vurgulamak istediğim şey bir şahsın kişiliğine yönelik her suçlama sizi bir yük altında bırakır.ispat edemezseniz gözden düşersiniz.ispat edebilirseniz insanların saygısını kazanırsınız belki ama bir insanı rencide etmiş olursunuz.bu nedenledir ki rahatsız olunmadığı sürece kimse eleştirilmemelidir.
(bkz: gece vakti okunmamasi gereken entryler)
insanlar sürekli değiştiği için bugünki benle yarınki ben aynı olmadığı için söylenen herhangi bir sözün, yorumun yanlış çıkmasının doğal olduğu durumdur.
lafı nereye sokucağını bilmeyen yazarlar. ben tanıdıklarıma, bir zamanlar konuştuğum insanlara bu kadar kin duyup hakaret etmem mesela. o bana yaparsa yazıklar olsun, bir zamanlar konuştuğum yine de ufak ufak eğlencesine takıldığım insana göt edicem diyerek saçma davranışlar göstermem. bunun amacı başka birşeydir. umarım amacına ulaşmıştır. ben özellikle takdir etmişimdir.ama bu adamlık değil. mertlik , insanlık değil. sadece karşıma çıkmasın bir daha yoksa bu kadar insaflı davranmam derim o kadar. hakkımda yapılan yorumu da yersiz bulurum tanımamış olması beni ilgilendirmez tanıyan bilen beni bilir derim geçerim.
hele de başkalarının yanında yapılmışsa, gerçekleri anladığınızda her kelimesi size utanç şeklinde dönecek olan yorumdur.
çoğu zaman önyargılı yaklaşımların, daha yakından tanıyarak kişiyi bir bütün halinde tanımaya sabredememenin ve fena halde toptancı zihniyetin esiri olmanın sebep olduğu eylem.
Empati yapmayı beceremeyen ya da sabırsız insanların sorunudur. Kişi bir soru sorar cevap hemen gelmezse anında karşıdaki kişi hakkında yanlış yorumlar yapılır. Gerçekler öğrenilince bir daha yapılmayacağı söylenen ama sürekli tekrarlanan kişi eylemidir.
daha sonraki evresi göt gibi ortada kalmaktır.neden yorum yaptığını da anlatamazsın öyle kalakalırsın.
yanlıştan önce, başkası hakkında yorum yapmak nedir ki? (bkz: ukEla)
(bkz: önyargı)
ilk görüşte sonradan pişman olunabilecek yorumlar yapmamak gerek.
ilerde; tanıdıkça silinen yorumlardır bunlar..
genelde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma durumudur..
genelde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma durumudur..
(bkz: yargısız infaz) gibi bir şey.

bu tür insanlar kendileri için aynı şeyin yapılmasını istemez. üzücü.