bugün

Ne dersiniz sizce yaşanılan tecrübeler ve deneyimler sonucu a sosyal utangaç bir insan, 180 derece bir değişim geçirip sosyal, kendine güvenen, ortamın aranan ismi olabilir mi?
Değişirler öyle bir değişirler ki tanıyamazsınız.
Değişebilir ama bunu ortaya çıkaran çok sağlam bir sebep olması gerekir. Bir de değişim çok zaman alır, tam anlamıyla değiştim diyebilmek için sabretmek ve uzun süre mücadele etmek gerekir. Çünkü insan ufacık olumsuzluk yaşasa, her ne kadar memnun olmasa da alıştığı o yere dönmek isteyecektir. Kötü bile olsa orası her zaman güvenli gelir.

Daha açık yazarsam; örneğin asosyal olup insanlardan izole yaşayan bir kişi, başkalarının içine karıştığında oradaki ufacık güvensizlik, onu yeniden yalnız ortamına itecektir. Çünkü orası, kişinin alışılmış güvenli yeridir.

Tüm bu zorluklara rağmen değişimi başarabilen varsa kutlarım.
insanlar değil zaman değişir ve onlarda zamana uyarlar. Yalnız kalmak istemezler ve "sürüyü" takip ederler. Bu yüzden işte farklı olanlar ilk koparilmiyor mu
insanlar hiçbir zaman değişmedi ve değişmeyecek aslında bizler hep aynıydık sadece içimizdeki duyguların bazıları emeklerken, bazıları koşuyor hatta uçuyor ama şimdi bazıları yeni yeni dünyaya gözünü açıyor.
değişmezler az mantıklı düşünün ya! sizin değiştiğini düşündüğünüz insanlar değişmiyorlar "özlerine dönüyorlar" öz dediğiniz şey değişmez. (bunu 18-20 yaş yukarısı için yazıyorum). özellikle ergen kafalılar arasında (yaşları büyük de olabilir) böyle yanılgılar çok oluyor "ühühü berkecan sen çok deyyyiştinnnn" ya salak kızım benim ahmak kızım berkecan'ın değiştiği falan yok, sen onu yeni yeni tanımaya başladın farkında mısın?

değişen şeyler de vardır yani değişmesi mümkün şeyler: davranışlar, konuşma biçimi vs bu gibi "görünür" olgularda değişme mümkündür ancak bir insanın kaba tabirle "mayası" değişen bir şey değildir.

siz insanların değiştiğini zannedersiniz çünkü onların "aslını" göremeyecek kadar acemi ve acelecisinizdir.
Ben kendim üzerimden gitmek istedim aslında. Bazen sabit fikirlerin bizi hapsettiğini görüyoruz. insan 7 sinde neyse 70 inde de odur tarzında. Ve bu fikirler tekrarlana tekrarlana toplumumuza empoze ettiriliyor. insanların değişmediği kanaatine şu şekilde katılıyorum. Bizim doğuştan gelen huylarımız vardır ve bunlar zaten bizim bir parçamız değişmezler, sadece terbiye edilebilirler. Fakat insanların özellikle bu dönemde çok yaygın olan utangaçlık ve a sosyallik gibi kavramların biraz emek harcanarak yenilebileceğinin destekçisiyim ve kanıt olarak da kendimi sunabilirim. Belki klişe gibi gelecek ama yapmanız gereken sadece değişmek için tek bir adım atmak. Gerisi attığınız adımın yol açacağı tepkimelerle zaten size artı olarak geri dönecektir. Sadece o ilk adım için ufak bir cesaret.
Doğrulara ve yanlışlara karşı bakış açısına göre insan değişebilir.
Daha önce inancına yada vicdanına ters düşen bir davranışı inancını yenileyerek değiştirebilir.

Hatalardan ve günahlardan sonra, aşırı
vicdanı duyarlılık yada bağışıklık kazanma insanı değiştirebilir.

Genelde bir insanı tanıdıktan sonraki hal onun özüdür. Hayatında önemli bir dönüm noktası geçirmemiş insanlar kolay kolay değişmezler. Geçirmiş oldukları dönüm noktalarından etkilenerek değişen insanların belli bir zaman sonra eski özüne dönme olasılıkları yüksektir.
Çokta derin olmayan tecrübelerime göre insanlar değişmiyor hayır. Yedisinde neyse yetmişinde de o.
karakter degismez, kisilik degisir.
* der ki; değişir dönüşür gelişir.
Her insan zamanla değişir. Yaşadıkları değiştirir.
değişmek insanın elinde olan bişey değil ki bir bakarsın değişmişsin eski kalıbın sana çok saçma gelmiştir nasıl böyleydim nasıl böyle düşünmüşüm dersin bu devam eder hayatın boyunca zevkler renkler ideolojin hayallerin sürekli değişir değişirsin.
Asla.

Değişti mi sanıyorsun? Durum sadece şu sıralayacağım hipotezlerden ibarettir:
- sen yanlış tanıdın.
- kendini farklı nedenler sebebiyle bilerek yanlış tanıttı.
- kişi kendinde olmadığı bir dönemden geçerken tanıştınız.

Bir insanın özü aynı kalır ve asla değişmez.

Bedeninin olduğu gibi, ruhunun da bir dna'sı var... Sonradan değişmiyor. Ve inanın ki bu dna da genetik miraslardan oluşuyor.

Bu yüzden hapis cezalarından fayda görmüyoruz ya zaten...
Saç stilleri , moda , duygular , zevkler , parfüm kokularımız değişiyor onu bıraktım vücut kendini düzenli olarak yeniliyor bu kadar şey değişirken neden insan değişmesin ?
insanlar değişmediklerini sanarlar ama hep gizliden gizliye değişirler. Biraz farkında olarak biraz farkında olmayarak öyle ya da böyle değişirler.
belkide değişen kişinin statü gereği rolleridir, bir dönüşüm mevzu bahis olabilir eski halinede dönüş yapması muhtemel olabilir.
değişmez değiştiğini sanır sadece.. saklamaya çalıştığı eski özellikleri bilinç altında hala duruyordur..
parayı koklat bak nasıl değişiyor... istisnalara lafımız yok. yanlış anlaşılmasın.
(bkz: insanlar değişik mi)
ak parti ilk geldiğinde %38 oy aldı, en son %49.
sence?
değişir canım neden değişmesin.Tecrübeleri, acıları,mutlulukları,yaşadığı her şey insanı değiştirebilir.
(bkz: pelin Öztekin)
değişip onlardan birisi olup napican. zaten iğrenç yuzlerini görüp geri donersin ve köşende curumeye devam edersin.
olduğu şeyi değiştiremezsin. ya olduğu gibi kabul edersin, yada bırakır gidersin. memnun olmadığın bir yanlış yapmış ise zamanı geriye sarsan da aynı yanlışı tekrar yapacaktır. yalnızca bu sefer yapılan yanlışın fark edilmemesi için ekstra önlemler alacaktır. dediğim gibi, olduğu şeyi değiştiremezsin affetmen yalnızca o kişiyi öyle kabul etmekle ilgilidir, belki sana karşı o yanlışı tekrarlamaya bilir ama başka birine karşı yapmakta sakınca görmez. tecrübe edindiği için daha dikkatli olur o kadar.
degmeyen tek sey degisimdir. insan mi degismeyecek. peh.
degismeyen tek sey degisimdir. insan mi degismeyecek. peh.
Ben degisemedim ve bu beni öldürüyor.
Evet değişir. Hayat zorlar. Şartlar zorlar.
değişmez. sadece şekil alır .
Değişim olarak adaptasyon kastedilmişse, evet insanlar değişir. Aksi halde insan yedisinde ne ise yetmişinde de odur.
Bir sorudur. insanlar değişmez, değiştirilir.
Hata yaptıkça onlardan ders çıkarıp değişebilir.
tam emin olmamakla beraber evet diyorum buna.
Artık seni çıkarları doğrultusunda kullanamıyorlarsa değişirler.
değişmez. değiştim diyen insana inanmayın. eğer olduğundan daha kötü bir hale geldiyse şaşırmayın. çünkü aslında o insan zaten öledir ve o hareketleri sergileyebileceği ilk ortam da bunu dışa vurmuştur.

eğer olduğundan daha iyi bir hale gelmişse yine inanmayın. en fazla yaptıklarından dolayı bir ay pişmanlık duyar ve sonra amaan bir daha mı dünyaya geleceğim diyerek tekrar aynı boku yemeye devam eder.
insanlar degisir. ama bunu gercekten kendi isteyerek yapar. baskasinin onunun icin cabalamasi gereksizdir. eger isteyip degismiyorsa gercekten istemiyor demektir.
Öğrendikleri ve yaşadıkları insanı değiştirir.
hepsi değil.
insanlar değişmeyi isteyebilir, çaba gösterebilir ama değişir mi bilinmez. Sanırım bazı şeyler pek irademize bağlı olmayıp kendiliğinden işliyor.
https://www.youtube.com/watch?v=uZSobH1wiiM
Değişir ama kişilere, olaylara göre değişir.
Değişmez, değişmiş gibi görünürler. Değişime yaklaşmışsalar bile bu kısa süreli olur. Herkes sonradan yine özüne döner.
(bkz: olgunlaşmak)
insanlar değişirler daha doğrusu değiştirilirler.
insanlar değişmelidir.

yerinde saymamalıdır.
çağa, ortama ve dünyaya ayak uydurma adına değişmelidir.

değişimin 'gelişme' adına olması önemlidir.

çünkü; her değişim, gelişim değildir ancak her gelişim, değişimdir.

karakter, kişilik, düşünce ve fikirler de bu gelişime tabidir.
Zaman değişir insanlar değişir Değişmeyen Tek şey değişimdir !
geçmişi şekillendirir, değişir.
Değişir kesinlikle.Tecrübeler ve hayal kırıklıkları yüzünden.
30 yaştan sonra cıks.
Sadece başka başka yüzlerini gösterirler o kadar.